:: عصر مغالطه قانون و اسلام به زودی به پایان می رسد؟
:: خامنه ای تاس خود را با دست مردم ریخته است
:: انقلاب سفید ولایی
:: ما دلبستگان آواره و گوشه نشین ایران
:: مساله خاتمی نیست خامنه ای است
:: کشف حجاب از بیانیه وزارت اطلاعات
:: خامنه ای به زبان ساده
:: سال عجیب 2013 برای ایران
:: زندان اندرونی رهبر نظام
:: خامنه ای اصلاح طلب می شود
:: جذابیت پنهان احمدی نژاد
:: نیروهای خواهان تغییر باید خود نیز تغییر کنند
:: باز هم مشکل «یک»؛ بن بست خمینی سازی از خاتمی
:: ضعیف ترین حلقه در زنجیره نظام خواهد شکست
:: ما اپوزیسیون عربستان نیستیم
::  احمدی نژاد: گندم نمایی و جوفروشی
::  شهرآشوبی احمدی نژاد
:: تقصیر ما نیست که باور نمی کنیم
:: همه استدلالهای لاریجانی در دفاع از قصاب دارفور
:: یلدای گریز
:: دایره معنایی انحلال سیاست
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
December 28, 2010  
یارانه ملت در حکومت اقلیت  
 
تازه ترین یادداشت من در سلسله کارهایی که در شناخت دولت محمودی-ولایی احمدی نژاد می نویسم امروز منتشر شد. معمولا وارد بحثهای اقتصادی نمی شوم و فکر می کنم در سالهای اخیر شاید مهمترین یادداشتی که نوشتم مربوط می شد به تاسیس وزارت رفاه در دولت خاتمی. قبول دارم که اصولا ما جماعت رسانه پرداز کمتر به اقتصاد و معیشت توجه داریم. اما در سالهایی که گذشته است هم برای خود و هم در کارهایی که طراحی کرده ام همیشه بحث معیشت را برجسته کرده ام. ولی در این حوزه کمتر مباحثی که فراگیر شود و بحث عمومی را بطلبد پیش آمده است. بخشی از آن هم حتما ناشی از فاصله ای است که اهل قلم از این موضوعات دارند. اما خطرهای بزرگی که در دوره اصلاحات هویدا شد مثل بحث اقتصاد زیرزمینی و مساله بنادر قاچاق رسمی و سپس روی کار امدن احمدی نژاد با شعارهای معیشتی، گروههایی مثل مرا به موضوع علاقه مند کرد. امروز خوشبختانه شمار وبلاگهایی که اقتصادخوانده ها در حوزه اقتصاد می نویسند هم کم نیست و بتدریج شمار کسانی که دست کم از منظر اقتصاد سیاسی به مساله دولت و ثروت در ایران نگاه می کنند هم در حال افزایش است.

برای من که سالها ست به ساز و کار و مصایب طبقه متوسط در ایران توجه دارم موضوع احمدی نژادیسم درست از زمانی جدی شد که متوجه شدم مساله این دولت حول تجددستیزی می گردد و به صورت برنامه ریزی شده طبقه متوسط را به عنوان حامل تجدد هدف گرفته است (که در واقع به نوعی سیاست هاشمی و خاتمی را معکوس می کند). تحلیل های پراکنده در باره رفتار این حاکمیت با زنان و دختران و هنرمندان و رسانه ها و نهادهای مدنی طبقه متوسط و دانشگاه و پاتوق و کتابفروشی و عرف و عادات شهری و غربی آن بتدریج در ظل درک اهداف کلی نظام ولایی صورت روشن تری پیدا کرد.

امروز من تردید ندارم که همه و همه اهداف کلان و حرکتهای بزرک و پرخرج نظام ولایتمدار در جهت تضعیف تجدد و تجددخواهان و طبقه متوسط در ایران است. حذف یارانه ها هم همین طور است و شیوه تحلیل من در مقاله تازه ام بر همین اساس است. من نشان داده ام که این دولت که به نابودی دستاوردهای دولت هاشمی و خاتمی برخاسته است نمی تواند و نمی خواهد هیچ طرح مهمی از آن دوره را ادامه دهد. از نظر من هر طور هم که ماشین تبلیغی دولت وانمود کند و هر قدر مشابه سازی هم که بکند طرحی که دارد انجام می دهد هرگز در کم و کیف و جهت و هدف و روش اجرا همان طرحهایی نیست که اقتصاددانها توصیه می کردند. من کاملا به نظر دکتر محسن رنانی عقیده دارم که این طرح برای تخریب و حذف طبقه متوسط جامعه ایران است.

رسانه های بزرگ اگر رسالتی دارند این است که روشن کنند چرا و چگونه این طرح نابودی و حذف کامل طبقه متوسط را هدف گرفته است. یا به صورت خلف نشان دهند که چطور ممکن است دولتی که سر تا پا دولت اقلیت است و رای طبقه متوسط را نگرفته و ندارد و علیه آن رای کودتا کرده است ممکن است کاری به نفع طبقه متوسط شهرنشین انجام دهد.

من در مقالات ماهها اخیر خود که عمدتا در دو سایت مردمک و تهران ریویو منتشر شده مرتب این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کرده ام:

در مقاله انشاءالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد نشان دادم که چگونه متفکران تجددستیز اینک اعتماد به نفس پیدا کرده اند و رسما دم از نابودی تجدد می زنند؛
در مقاله جمهوری اسلامی اسرائیل نشان دادم که چگونه نظام ولایی سیاست تبعیض و تبعید و گریزاندن و راندن را به عنوان سیاستی استراتژیک دنبال می کند و رسما مایل است ایران را از نیروهای تجددخواه خالی کند و آن را ملک طلق خویش سازد؛
در مقاله در شهرخدای خامنه ای شهروندان به اوباش تبدیل می شوند نشان دادم که این حاکمیت هرگز به مساله ای به نام شهروند و جامعه مدنی اعتقاد ندارد و ذهن اش درگیر رعیت پروری است؛
در مقاله تهاجم فرهنگی اکثریت به حکومت اقلیت نشان دادم که چگونه یک مفهوم کلیدی در رتوریک ولایت مطلقه به معنای سرکوب برنامه ریزی شده اکثریت شهرنشین و تحول خواه است؛
و اکنون در مقاله یارانه های دولت دهم طرح هاشمی و خاتمی نیست نشان می دهم که نباید فریب رتوریک احمدی نژاد را خورد. از این کوزه جز همان که در اوست بیرون نمی تراود و از این دولت آبی برای برای طبقه متوسط جامعه گرم نمی شود. این دولت هویت معینی دارد و هر بازی و فریبی که در پیش گیرد تا رد گم کند و آب را به گل بیالاید نباید اهل نظر رد اصلی حرکت اش را گم کنند. این دولت دولت اقلیت است و در جهت منافع اقلیت و ادامه تسلط اقلیت بر اکثریت عمل می کند. و طرح حذف یارانه هایش خطرناک ترین طرحی است که تا کنون داشته است. فرقه حاکم پس از سالها مبارزه با ارزشها و روشها و سبک زندگی طبقه متوسط ایران اکنون محیلانه در صدد نابودی معیشت و منابع مالی تمایز اجتماعی او ست و راندن این طبقه به سوی فقرایی که دنبال ماشین رئیس دولت می دوند. این البته محتاج بحث مستقلی است. اما احمدی نژاد مایه ای را که در طرحهای پیشین بود تا فقرا را یاری رساند و به نوعی به طبقه متوسط متصل کند دارد درست برعکس می خواند: طبقه متوسط را نابود کند تا به فقرا بپیوندند.

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5997
نقد و نظر

سلام آقای جامی! اینهایی که الان میخوام بنویسم هیچ ربطی به مطلب این پست تون نداره پس لطفا ببخشید!
می خواستم بدونم نظر شما در رابطه با آخرزمانیها و احادیث آخرزمانی چیه؟ من گکهگاهی حدیثهایی رو در این رابطه این ور و اون ور می دیدم ولی چند وقت پیش چندین ساعت وقت گذاشتم برای گشت و گذار در سایت های آخر زمانی و در انتها مثل آدمی که از یک جنگ تن به تن برگشته، خرد و خسته و سرگشته کامپیوترم رو خاموش کردم و الان که حدود یک هفته ای از اون روز می گذره در بدترین شرابط روحی قرار دارم!بیشترین دلیلش هم مربوطه به احادیث زن ستیزی که دیدم. البته قبلا هم حدیثهای زن ستیز دیگه ای هم دیده بودم و اتفاقا هر دفعه هم مدتی رو افسرده شده بودم! شاید چون توقع نداشتم پیشوایان دینی اینطور خشن و ترسناک به زن و زنانگی نگاه کنند و حتی فحاشی!!!
توی احادیث آخر زمانی مثلا به وضوح گفته شده یکی از نشانه های آخر زمان اشتغال و کسب درآمد زنهاست یا فرمانروایی زنها. و ازاین موضوعات بعنوان یک مساله خیلی پلید و انحرافی صحبت شده. مثلا از پیامبر همچین چیزی نقله که اگر زن بر شما فرمانروایی کند وای بر شما!یه جورایی تمام دستاوردهای امروز جهان برای زنان محکوم شده در این روایات.
من نمی دونم کلا چقدر مستندند این جور احادیث.ولی خوب اگه ساختگی باشند مثلا در عهد صفویه یا هر زمان دیگه ای ساخته شده باشند!، از کجا می دونستند در روزگاری زنان رییس جمهور می شوند یا جلسات زنانه تشکیل میدهند؟ حتی در یکی از این احادیث از شهری به نام تهران نام برده شده!!!
من می خوام نظرتون رو در مورد اینجور احادیث و کلا آخرزمانیها بدونم. چون گاهی دیدم توی مقاله هاتون کنایه ای هم بهشون زدید. می دونستم اگه برم سراغ مذهبی های سنتی همین حرفها رو با آسمون ریسون بافتن و زرورق بستن روش! بهم تحویل می دهند. بی دین ها هم مسخره ام خواهند کرد که هنوز نتونستم خودم رو از خرافات(مذهب)نجات بدهم.گفتم بیام سراغ شما که یه آدم خوش فکر هستید و بی تعارف همیشه از خوندن مطالب و مقاله هاتون لذت می برم. و البته ضد مذهب هم نیستید. میشه در مورد آخرزمانی ها هم مقاله ای نکته ای چیزی بنویسید. راستش من نمی خوام کافر بشم اما این احادیث خشن واقعا منو می ترسونه :(

-------------
دوست عزیز این دست احادیث شاید بیش از هر طبقه دیگری از احادیث دارای جعلیات است. یعنی اصلا قدیمی نیست و خیلی هایش ساخته می شود تا مسائل جاری را توجیه کند. این البته منحصر به ایران هم نیست. مثلا بسیاری از پیش بینی های نوستراداموس هم به همین روش ساخته می شود. در عین حال اگر فرصت شد در باره این نوع مسائل جداگانه خواهم نوشت یا از دوستان دیگری که دست در کارند می خواهم که بنویسند. اما اصل کلی این است که آنچه عقل آن را تایید نمی کند باور نکنید. راهنمای کلی در این زمینه را در نظرات احمد قابل از فقهای خرافه ستیز بیابید و مثلا به این دو یادداشت سیبستان مراجعه کنید:
http://sibestaan.malakutonline.org/archives/002716print.html
http://sibestaan.malakutonline.org/archives/2006/02/post_462.shtml

موفق باشید. - م.ج

Posted by: سرگشته at January 1, 2011 1:55 PMشما به خوبی متوجه شده اید که دعوا، دعوای طبقاتی است. طبقه بورژوای ایرانی که حامل ارزشها و نورمهای اجتماعی طبقه متوسط است، مثل ملی گرایی قرن نوزدهمی، حساسیتهای انساندوستانه جهانشمول و به ویژه عادات جنسی طبقه متوسط، البته با وضعیت انقلابی و ضد استعماری فعلی ایران هیچ آشتی و سازگاری ای ندارد. بدون صدور هیچ داوری اخلاقی باید گفت که این وضعیت واقعیت دارد. اما این نبرد فقط وقتی به سود طبقه متوسط پایان خواهد یافت که این طبقه از نظر تعداد و نسبت جمعیتی در موقعیت برتر قرار بگیرد. وگرنه توسلهای سی سال گذشته این طبقه به نیروهای خارجی، حتی اگر نهایتاً منجر به دخالت نظامی و تغییر رژیم هم بشود آینده خوشی برای طبقه متوسط ایرانی به دنبال نخواهد داشت.

Posted by: B. Luft at December 29, 2010 1:13 PMMr Jami,

your hatred has drawn a blind on your mind and eyes that you could not approve a single act of the current government, regardless of the nature of the policy. I‘m afraid to tell you that you have become an anti-everything as long as it is done by this government.
What happened to you? You have reduced yourself to someone like Meir Javedanfar. Just read his sickening articles in the Guardian and pay attention how the majority of commentators brand his rubbish. What a shame of wasted talent.

----------
من نفرتی ندارم اما با نفرت پراکنی طبقاتی است که نمی توانم کنار بیایم. به هر حال فرض کنیم نظر شما درست باشد ایراد حرف مرا نشان بدهید بهتر است تا کاراکتر مرا بررسی کنید. - م.ج

Posted by: Carl at December 28, 2010 10:09 PMمقابله با تنظیم خانواده را هم در همین راستا می‌شود ارزیابی کرد: تکثیر رعایا و تقویت لشکر پابرهنگان
(طبعا قشر متوسط با وعده یک میلیون تومن و مشابه آن دست به تولید نسل نمی زنند)

Posted by: shima at December 28, 2010 10:03 PM"اما احمدی نژاد مایه ای را که در طرحهای پیشین بود تا فقرا را یاری رساند و به نوعی به طبقه متوسط متصل کند دارد درست برعکس می خواند: طبقه متوسط را نابود کند تا به فقرا بپیوندند."

سوگمندانه ،۱۰۰% منطبق بر واقعیت. این طرح هدف مشترک کمپانی خامنه ای _ احمدی نژاد است که از سالیان قبل پی ریزی شده بود .

Posted by: Anonymous at December 28, 2010 4:40 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 5
چاپ کن
بفرست