:: انتخابات 7 اسفند و نشانه هایش
:: معنادارترین تصویر زلزله
:: این شکست مکرر «یک» تاریخ ما را عوض خواهد کرد
:: در باره برهنگی گلشیفته
:: روشنفکران و بازی در نقش آیت الله سکولار
:: آیا عاشورا به قیمه تبدیل شده است؟
:: عکس ملکه و دیوار انزوا
:: اعترافات ناخواسته یک دادستان در باره جنبش
:: حقیقت امری خانوادگی است
:: روباه در پوست شیر
:: دیدار ناممکن
:: عاشورا و سپاه سرکوب
:: عکسهایی از هویت نظام مقدس
:: دو عکس از تاریخ شخصی موسوی
:: هزارتو ی نیهیلیسم ایرانی
:: نوبت خندیدن به انقلاب است
:: همانقدر زيباييد که خوب ايد
:: موسيقی نشسته ايرانی
:: انديشيدن يعنی فحشا
:: شادی آخرالزمان
:: دوستی با خدا
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
December 25, 2010  
درون ذهن یک اصولگرا  
 
 بيژن نوباوه با حضور در نشستي با عنوان "جنگ نرم و رسانه" حرفهایی زده است که معمولا گوش ما از آن پر است و زیاد به ان اعتنا نمی کنیم اما یک دو نکته اش باعث شده حرفهایش توجه بیشتری جلب کند. این حرفها باعث می شود به این نکته پی ببریم که اصولا یک آدم سیاسی اصولگرا در سطح و اندازه نوباوه چگونه فکر می کند. بعضی از حرفهای او را مرور می کنم:

«ايران در هزاره سوم به عنوان يك قدرت تازه ظهور يافته قلمداد مي‌شود، بنابراين ما بزرگيم، ولي اگر خود را كوچك بدانيم بزرگ نمي‌شويم و اين مساله را غربي‌ها از ما زودتر فهميدند»

اصولا اصولگرا یعنی کسی که عقده خودکوچک بینی گروههایی از ایرانیان را به صورت معکوس تبدیل به خودبزرگ بینی چاره ناپذیری کرده است. نوباوه ایران ولایی را یک قدرت تازه ظهوریافته می داند ولی معلوم نیست که این قدرت در چه ناحیه ای است. و چرا «خودمان» آن را نمی بینیم اما غربی ها می بینند. این مرجعیت غربی ها صورت دیگری از همان عقده خودکهتربینی است.

«وي همچنين با اشاره به شهادت دكتر شهرياري اظهار كرد: سختي‌هاي چنين موضوعاتي بماند؛ اما ما وارد مرحله زيباي مبارزه شده‌ايم»

این مرحله زیبای مبارزه گویی مرحله ای است که دشمن شما را جدی گرفته است و قبول کرده که دارید کارهایی می کنید. اینکه کسی ترور و کشته شدن دانشمندان کشورش را زیبا بداند فقط از نوعی تمنای به رسمیت شناخته شدن و دیده شدن پرده بر می دارد به هر قیمتی.

« آقاي خاتمي موقعي كه مي‌خواستند دفتر خود را ترك كنند گفتند كه آرزوي من اين بود كه پروژه هدفمند كردن يارانه‌ها را به اتمام برسانم، در حال حاضر احمدي‌نژاد به قول يكي از رسانه‌هاي خارجي آرزوي هاشمي و خاتمي را محقق كرد. در حال حاضر نيز اين مساله يك خواست ملي است امام اين‌طور مي‌خواست و ما هم اين‌طور مي‌خواهيم»

نوباوه برای اینکه بگوید هدفمندسازی پروژه ناتمام خاتمی بوده که احمدی نژاد دارد انجام می دهد باز ناچار از تایید یکی از رسانه های خارجی است. که یعنی بی بی سی. بی بی سی هم خوب می داند که با دادن دو خط تایید چقدر این خودکهتربینان مدعی را سر ذوق می آورد. من مطلب مفصلی در این باره نوشته ام که بزودی منتشر خواهم کرد. همان شب اول هم گفتم که این تایید نادرست است. واقعیت چیز دیگری است. کافی است به کارنامه مجلس هفتم نگاه کنیم و طرح تثبیت قیمتهایش. اما فعلا بحث من این نیست. نوباوه ذوق می کند که بگوید همان خاتمی که ما قبول اش نداریم ولی دنیا قبول اش دارد این کار را نتوانسته بود انجام دهد اما آقامون احمدی نژاد توانست. بامزه تر این است که می گوید حتی آقای خمینی هم همین را می خواسته است! یعنی خلاصه وقتی این دوستان می خواهند کاری بکنند همه دنیا آنها را تایید می کند آنقدر که فراموش می کنند خودشان تا همین چند سال پیش افزایش قیمتها را کفر می دانستند. البته همین حالا هم می دانند؛ و فکر می کنند یارانه ها را برداشته ایم قیمتها چرا باید بالا برود!

«نوباوه در ادامه با بيان اين‌كه در حال حاضر سه سايت فيس‌بوك، تويتر و بالاترين سه سايت عمده جهان را تشكيل مي‌دهند و ما در ايران حدود 33 ميليون نفر كاربر اينترنتي داريم، اظهار كرد: هفتاد تا نود درصد از شبكه‌هاي ماهواره‌اي را ايستگاه‌هاي فارسي زبان تشكيل مي‌دهند و با اين وجود بايد پرسيد چرا اينطور است و چرا اين تعداد ايستگاه فقط براي ايران در نظر گرفته شده است؟ »

این همان بخشی است که خیلی مورد توجه قرار گرفته است. نوباوه نشان می دهد که چقدر بر این دید گروههایی از ایرانیان متکی است که خود را مرکز عالم می پندارند. آنقدر این خودمرکزبینی در این دوستان رخنه کرده است که سایتهای مورد علاقه آنها، یا سایتهایی که می شناسند و وزن اغراق آمیزی به آنها می دهند، حتما جزو سایتهای عمده جهان اند. اصولا این برادران با چیزی غیر از امور عمده سر و کار ندارند. فکر می کنند وظیفه شان این است که فقط بزرگ بزرگ حرف بزنند. از آنطرف هم دنیا بسیج شده است تا شمار شبکه های ماهواره ای را برای مقابله با نظام ولایی به هفتاد درصد کل شبکه های روی آنتن برساند. این چیست جز تایید اهمیت این دوستان؟

«پاسخ اين سوال به اين برمي‌گردد كه حرف ما در تئوري هزاره سوم عليه نظام حاكم بر جهان است و هر كسي به نوعي با ما داراي چنين مخاصمه‌اي است.»

همانطور که می بینید نوباوه به سوال خود طوری پاسخ می دهد که انگار در جهان هیچ کشور دیگری و هیچ مردم دیگری وجود ندارد که کمی هم که شده از ایران جلوتر باشد و ایران ذهن همه دنیا را به خود مشغول داشته است. برای امثال نوباوه اینها وقتی می خواهند علفی را از زمین بکنند یک سرش را آنها گرفته اند یک سرش را کل زمین!

«اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بكار بردن واژه‌هايي از سوي مقام معظم رهبري با عنوان تهاجم فرهنگي، شبيخون فرهنگي و ناتوي فرهنگي گفت: ما نمي‌فهميم كه جنگ نرم يك جنگ كامل و صددرصد فرهنگي است؛ اگرچه جنگ نرم ممكن است به تحولات اجتماعي، ترتيبات امنيتي، تغيير ساختارهاي سياسي و ايجاد كنش‌ها و واكنش‌هاي نظامي هم منجر شود، ولي اساسا جنگ نرم صددرصد فرهنگي است.»

نوباوه در اینجا به نحوی ساده لوحانه دارد برنامه های رهبر را لو می دهد: ایجاد تحول اجتماعی و مسلط ساختن ترتیبات امنیتی بر همه چیز و تغییر ساختارهای سیاسی؛ مثلا محافظه کار-اصلاح طلب و نظام پارلمانی و انتخابات-محور و غیره. و آمادگی برای جنگ. اما به نحوی پارادوکسیکال همچنان معتقد است که مساله این برادران فقط فرهنگی است. باید مقاله جداگانه ای بنویسم و روشن کنم که چرا این جماعت اینقدر به فرهنگ و کار فرهنگی علاقه دارد و منظورش دقیقا از این کار فرهنگی چه هست.

«وي در ادامه بيدارسازي و آگاهي سازي و روحيه خودباوري، اعتماد به نفس، اعتماد به مردم فقير، بهره‌گيري از اسلام و آموزه‌هاي اسلامي، ايمان، وحدت، جهاد، شهادت و انتظار را از مولفه‌هاي انقلاب اسلامي ما برشمرد و گفت: وقتي آمريكايي‌ها فهميدند كه قدرت فكري و ايدئولوژي ما از اين مفاهيم نشات مي‌گيرد، سعي كردند كه براي جنگ با ما از چنين راه‌هايي وارد شوند.»

نوباوه در قدم بعدی بستر تغییرات و تحولات ولایت-پسند را معرفی می کند: به مردم فقیر اعتماد می کنیم، از اسلام سنتی و اندیشه های آخرالزمانی دفاع می کنیم و از همین نوع خودباوری و خودمرکزبینی که دیدید در همه هواداران می دمیم.

«وي افزود: ما نيز جنگ نرم را عليه ارزش‌هاي ليبرال و دموكراسي آنها شروع كرده‌ايم و مقام معظم رهبري نيز چنين بحثي را مورد توجه قرار دادند، چنانچه خطاب به آنان فرمودند ما به دنياي شما با ارزش‌هايمان حمله مي‌كنيم. در واقع وقتي دنياي غرب امروز فهميد كه در يك جنگ نابرابر انساني و ايدئولوژيك با ما قرار گرفته است و از ما ضربه مي‌خورد جنگ نرم را آغاز كرد.»

لگد بعدی را نوباوه به ارزشهای لیبرال دموکراسی می زند تا بر مایه ضددموکراسی حرکت ولایت تاکید کند. اما در عین حال چنان از خود پر است که فکر می کند آمریکا و کل غرب فهمیده است که این جنگی نابرابر است! یعنی ایران دست بالا را دارد و آنها دارند از ایران ضربه می خورند. نوباوه مرکز میدان را رها نمی کند.

«نوباوه به حادثه 9 دي نيز اشاره و خاطر نشان كرد: ببينيد كه در اين حماسه چه كساني به خيابان‌ها آمدند، تحليلگران مدعي جرات نكردند، بيايند، اما مردم كوچه بازاري و توده‌هاي آگاه و گمنام كه امام به آنان پابرهنه و كوخ‌نشين مي‌گفتند به عرصه آمدند.»

دوباره حضور مردم پابرهنه و کوخ نشین را ببینید.

«نوباوه با بيان اين‌كه ما توانستيم سايت تويتر را به طور كامل حك كنيم، گفت: غربي‌ها معتقدند ايراني‌ها جزء پنج كشور فايبري دنيا هستند.»

و باز تفاخرهای دون کیشوتی. حک هم همان هک است. این نشاندن ایران در میان 5 و 10 و 15 کشور تاپ در دنیا جز آنکه توهمات این دوستان را برملا می کند مرا یاد توهمات شاه هم می اندازد. این درد بیدرمانی است که می خواهیم به جبران بی عملی مان با ادعا در صدر بنشینیم. حتی ترکیه را بغل گوش خودمان نمی بینیم. دوبی را هم که اصلا ما آباد کردیم و الخ.

«وي در ادامه با تاكيد بر اين‌كه استفاده از اينترنت در كنار اين‌كه مي‌تواند يك تهديد به شمار بيايد، يك فرصت نيز هست، گفت: ما بايد روش‌هاي سلبي براي مقابله را كنار بگذاريم و روش‌هاي ايجابي را مورد توجه قرار دهيم و امروز نبايد ساختن يك وبلاگ و يا يك وب سايت براي ما دور از ذهن باشد. من در اين راستا در جلسه‌اي به فرمانده بسيج گفتم كه اگر ما امروز به تعداد بسيجيان وبلاگ داشته باشيم اين هيچ اشكالي ندارد.»

نگاه نوباوه و امثال او نگاهی بشدت کمی هم هست. او فکر می کند هرقدر سیاهی لشکر بیشتر بهتر. او درکی از تاثیر رسانه ها ندارد. فکر می کند در تمام دنیا هم رسانه ها را دولتها به وجود آورده اند و بدتر از آن نظامیان و شبه نظامیان اداره می کنند. نوباوه تنها نوک دماغ اش را می بیند و دنیا را از روی همان می سنجد.

«وي در ادامه اظهار كرد: از آنجا كه تئوري جنگ نرم مي‌خواهد باورها را عوض كند و بگويد نهايتا دنياي غرب از شما برتر است، نمادهايي را به تصوير مي‌كشد تا اين برتري را القا كند اين در حالي است كه مي‌توان گفت بيش از هشتاد درصد از آمار پزشكي و علمي آنها دروغ محض است»

نوباوه ها برای اینکه هیمنه غرب را در ذهن مخاطب بشکنند و برای خود هیمنه ای درست کنند در هر دو سو ناچارند دروغ بگویند. دنیای انها بر دروغ و توهم بنا می شود. دنیایی سست تر از دنیای عنکبوت. دنیایی که فاصله بزرگی دارد از آموزه «نجات در راستی است». نشانگر ناامیدی عمیقی است از پذیرفته شدن حرف و جایگاه خود در ایران و جهان. 

---------------
برای شناخت بیشتر نوباوه این مصاحبه کوتاه را هم از دست ندهید

*متن را بعد از انتشار کمی ویراستم خاصه از نادرستی های تایپی که ناشی از تغییر نمره چشم است حکما. چطور در همان نشر اول به دیده نمی آیند؟

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5994
نقد و نظر

درباره مرجعیت و سند آوردن از خود غرب بیشتر بنویسید موضوع خیلی جالبی است.
مثلا برای حجاب و خانواده و اینها هم حتی در منابر مساجد از غرب نقل قول می‌اورند. اصل همان نامه دروغین چارلی چاپلین به دخترش را ببینید که چه قدر گرفت!

Posted by: شروین at January 4, 2011 10:38 AMکتب قبله عالم نوشته گراهام فولر به خوبی مشخصات ما ایرانیان را به خودمان معرفی کرده است و نشانمان می دهد که چگونه متوهم هستیم و فکر می کنیم قبله عالم هستیم

Posted by: حسین بیات at January 2, 2011 4:38 AMaali bood

Posted by: rahim at December 30, 2010 4:25 AMمن نمی دانم شما چه اصراری دارید که ساده بودن و هالو بودن مسوولین جمهوری اسلامی را افشا کنید؟ تمام بحث ما شده که انواع خباثتها و ضعفهای اخلاقی و دماغی را به جمهوری اسلامی نسبت دهیم. بر فرض که نسبت دادیم و ثابت شد و همه عالم هم قبول کردند که خامنه ای کودن، احمق، فاسد، جابر و ... است. بعد چی؟ بعد از این مرحله کجا خواهیم رفت؟ فرض کنید الان همه عالم متوجه شده باشند مثلاً سرهنگ معمر القذافی دیوانه و شیرین عقل است و البته ظالم و جائر و ...خوب بعدش چی؟ از اینجا کجا می توان رفت؟
آخرش اینکه روشنفکران ایرانی 32 سال انرژی صرف کرده اند که بگویند مقامات ج.ا. کودن و فاسد هستند. چیزی که البته دیسکورس فعلی غرب حتی بدون دلیل آوردن و زحمت و مرارت ما به طور بدیهی قبول دارد و حاجت به جهد ما هم نیست.

---------------
کار من همین است که شناسایی جریانهای سیاسی را بیشتر کنم. اینکه بعدش چه باید کرد هم سوال خوبی است اما بدون شناخت کافی جواب به این سوال به نتیجه نمی رسد یا اصلا یافت نمی شود. - م.ج

Posted by: Luft at December 29, 2010 1:22 PMجالب اينجاست كه اين ديدگاه از بالاترين رده تا پائين تره رده، از وزير و وكيل تا مردم عادي كوچه خيابون در هر سطح سواد؛ اما در همين خط فكري؛ دقيقاً و عيناً همين كلماتيه كه توسط نوباوه به كار گرفته شده!!! و اين براي من واقعاً جاي سواله!!!!؟

Posted by: زهرا at December 27, 2010 9:02 PMاه، این وطن دگر وطن نشود!

Posted by: امیر at December 26, 2010 3:50 PM«غربي‌ها معتقدند ايراني‌ها جزء پنج كشور فايبري دنيا هستند. »

فايبری؟!!! منظورش سايبری بوده نه؟
کشوری که هنوز دانشگاه هايش به دانشجويانش ايميل تحت دامنه آن دانشگاه نمی دهند چون امکانات سخت افزاری و پرسنل ندارند، همان بهتر ادعا کند که قدرت «فايبری!» است

Posted by: گرگانی at December 26, 2010 9:19 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 7
چاپ کن
بفرست