:: سناریوهای احتمالی برای روزهای نزدیک
:: از گروگان گیری نمی توان دفاع کرد
:: نیمه خالی مجلس
:: فراموشخانه کهریزک یا آغل انسانی
:: معنای کشمکش احمدی نژاد و خامنه ای
:: خود را برای دوره بعد از نظام ولایی آماده کنیم
::  تحلیل دو-پایه و پیش بینی حرکت رفسنجانی
:: عدم خشونت کافی نیست؛ ...بسیار خوب! اما فقط یک پای دویدن است
:: نسل دوم بیت سیاسیون یا جنگ فائزه و مجتبی
:: خامنه ای در صد سال پیش
:: رای من کو؟ - یعنی: نمی توانی مرا حذف کنی
:: ناظران روسی در انتخابات ریاست جمهوری
:: شرم
:: پایان یک رهبر، آغاز رهبران
:: حزب الله و حزب شیطان: نمونه ای برای راستی آزمایی
:: کشوری با دو رئیس جمهور و با دو ملت
:: خدمت آقای خامنه ای
:: کودتایی برای نابودی انتخابات
:: چه کسی باور خواهد کرد؟
:: تحریک مردم یا مقدمه کودتا؟
:: همین دموکراسی هدایت شده و استصوابی
:: کرباسچی و بی بی سی
:: اصل آبادی ایران است
:: دشمن پاسخ همه سوالها نیست
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
June 6, 2010  
اهمیت یک سخنرانی نیمه تمام  
 
نیمه تمام ماندن سخنرانی سیدحسن خمینی اصلا اتفاق کوچکی نیست. ماجرایی که بین سخنرانی رئیس یک دولت و رهبر آن نظام صورت بگیرد و هیچ واکنش رسمی نداشته باشد کاملا معنادار است. معنای این برخورد و آن اغتشاش چیست؟

قلب مساله را موسوی در بیانیه اعتراضی خود نشان داده است. او در صدر بیانیه اش نوشته که ماجرا ریشه دار است و آنقدر جدی بوده که آیت الله توسلی در مجمع تشخیص مصلحت در حین گفتگو از آن دچار حمله قلبی شده و جان سپرده است. به نظر موسوی روند حذف سیدحسن از همان روزها شروع شده بود اما با مرگ توسلی دچار وقفه شد.

تا کنون خانواده و منسوبین آیت الله خمینی عمدا کوشش داشته اند که مواضع صریح نگیرند و به نوعی با آنچه می گذرد سرشاخ نشوند. رفتار آنها از بابتی شبیه رفتار رفسنجانی و خانواده او بوده است. آنها در رفتار و گفتارشان دیپلماسی معینی را در نظر می گیرند و معمولا از ان تخطی نمی کنند. پس چرا باید هدف حملات لفظی و رسانه ای و شعار و اعتشاش در هنگام سخنرانی شوند؟

چند نکته را کنار هم بگذاریم به نظرم مجهول این معادله معماگونه پیدا می شود:

آیت الله توسلی در آخرین دقایق عمر خود بر دو نکته کلیدی دست می گذارد. او می گوید سیره و سخن آقای خمینی در دو مساله کاملا روشن و مشخص بوده است و نمی توان به نام او وارد این عرصه ها شد. یکی مساله دخالت نظامیان در سیاست است و دیگری خرافه گرایی امام زمانی است. او جان خود بر سر دفاع از مرزهای اعتقادی دوست و یار دیرین اش می گذارد. توسلی در زمانی این حرف را می زند که ما در اوج خرافه گرایی فرقه آخرالزمان هستیم و نظامیان به هر جایی دست اندازی می کنند.

سیدحسن خمینی یک نقش کلیدی دارد. او مسئول حفاظت از آرای رهبر انقلاب و استنادات آن است. توسلی در همان ساعت آخر عمرش بر این تاکید می کند که اگر بیت امام نظر امام را حفاظت نکند چه کسی خواهد کرد؟ سیدحسن و مدیران موسسه نشر آثار چنانکه پیداست هیچ پشتیبانی نظری از ورود نظامیان به سیاست نکرده اند و نمی کنند. بعلاوه اعتقادی هم به خرافات اخرالزمانی که گرد بیت رهبری متراکم شده ندارند. برای همین هم از نظر افسران کودتا این موسسه جایگاه دشمن مسلح آنها یعنی مجاهدین خلق است.

مراسم روز 14 خرداد بروشنی تمام مراسمی بود که با اعلام رسمی سپاه و بسیج ترتیب داده شده بود. آنها از چند هفته قبل چندین بار اعلام کردند که از اینقدر میلیون آدم ثبت نام کرده اند که در مراسم حضور یابند. بنابرین متولیان این مراسم نطامیان بوده اند.

نطامیان نظام مقدس راه درازی را از زمان آقای خمینی تا امروز امده اند. اقای خمینی آنها را یک مجموعه نظامی می خواست و برای اینکه آنها نطامی بمانند ایشان را از هر گونه دخالت در امور سیاسی و انتخاباتی و حزبی منع کرده بود. اما سردار جعفری این اواخر با صراحت تمام گفت که سپاه بیش از انکه یک نیروی نطامی باشد یک نیروی سیاسی-امنیتی است. یعنی درست 180 درجه در خلاف رای رهبر انقلاب که انها خود را پیرو او می دانند.

این سپاهیان در 22 خرداد سال پیش بزرگترین هنر خود را که کودتا بر ضد انتخابات بود صورت دادند تا موسوی را به عنوان مهمترین چهره مخالف سرداران سیاسی شده کنار بزنند و میدان را برای یکه تازی خود در دست گیرند. 

به نظرم نتیجه روشن است: متولیان برگزاری مراسم 14 خرداد نظامیان و سپاهیانی بودند که مدتها ست از دست سیدحسن و عدم حمایت او خون دل می خورند و برای اینکه تفسیر آرای آقای خمینی را به دست بگیرند برنامه حذف منسوبین او را از عالم سیاست دارند. حضور سیدحسن در مراسم برای آنها فرصت خوبی است تا مخالفت خود را با او نشان دهند. شعاربده هم که زیاد دارند. تایید رهبر هم با سکوت او پس از این حادثه به دست امد. احمدی نژاد هم که اصولا نمی خواست به سیدحسن راه بدهد و علی مطهری بدرستی نوشت که مسئول ماجرا احمدی نژاد است.

مراسم 14 خرداد امسال نقطه افتراق مهمی است بین دوران خمینی و دوران خامنه ای. این شکافی که چنین اشکارا به معرض دید عموم گذاشته شد دیگر پر نخواهد شد. گروه خامنه ای مرکب از سپاه و بسیج و فرقه آخرالزمانی ها راه خود را جدا کرده اند. این احتمالا آخرین صحنه ای بود که ما هنوز افرادی از دوران خمینی و معتقد به ارزشهای دوره او را کنار احمدی نژادی ها و سپاهی های تاجبخش و سرداران سیاست پیشه می دیدیم. اهمیت ماجرا در افتراق دو خط سیاسی اصلی است: خطی که سپاه را همه کاره می خواهد و خطی که می خواهد سپاه جای همه کس و همه بازیگران را نگیرد و به پادگان بازگردد.

منابع:
آخرین صحبت های توسلی: 
متن کامل یک نطق نیمه تمام
بیانیه موسوی: بی حرمتی ها بی رضایت و سازماندهی نیست
تعریف تازه سردار جعفری از سپاه: سپاه یک سازمان سیاسی-امنیتی است
ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه:  موسسه نشر آثار جایگاه منافقین است

پس نوشت:
 این یادداشت ایمایان سابقه امر را طولانی تر هم می کند منتها از زاویه دید دیگری (احتمال قتل احمد خمینی) که الان وارد بحث آن نمی شوم. خواندنی است: دو پایان برای آقازاده ها

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5850
نقد و نظر

دوست عزیز

ما هم از توهین به سید حسن ناراحت هستیم اما ایشان حودشان هم بی تقصیر نیستند شاید مقام معظم رهبری هم دقیقا به همین خاطر ایشان را قبل از سخنرانی مورد لطف قرار دادند اما نسبت به آن در سخنرانی موردی را اشاره نکردند تا شاید انشاا.. ایشان حداقل مواضع خودشان را کاملا مشخص بفرمایند

اما جناب آقای موسوی خواهش میکنیم بخاطر کینه شخصی که از رهبر انقلاب به دل دارید و شعار هایی که در آن روز خطاب به شما و شیخ اصلاحات داده میشد از خانواده امام برای حفظ آبروی خودتان خرج نکنید ، شما لازم نیست سخنان آقای توسلی را بیاد بیاورید لطفا سخنان خود امام در باره رهبر را بیاد بیاورید و همچنین سخنان آقای هاشمی رفسنجانی و حاج احمد آقا در مورد شخصیت رهبر

حداقل از برادر بسیار کوچکترتان آقای مطهری یاد بگیرید که منتقد بسیار جدی رئس جمهور هستند اما هیچ گاه همانند شما منافق نبوده اند

Posted by: امیر رضایی at June 10, 2010 8:18 AMهدف ،جنبش سبز ملی‌ ایران-تا کنون در این رابطه کنکاش‌ها ی زیادی شده و من به این نتیچه تاریخی‌ رسیده‌ام که ،هدف این جنبش باید و را ه دیگری ندارد ،جز خروج ایران از مناسبت نا‌بودگر و ویرا نگر ،جهان سوم،زیرا مناسبت جهان سوم ،تو ا زون جهان را بر هم زده و ظرفیت ،رشد و تکا مل را از دست داده.این مناسبت روزانه هستی‌ میلینها انسان را نا‌ بود میکند و باعث خروج میلیونها انسان از روند تکا مل شده.خروج ایران از این مناسبت ،رشد ملی‌ ما را هماهنگ کرده و باعث هماهنگی‌ موزون ما با جهان پیشرفته را فراهم میکند.در جهان فعلی دو کاتگری وجود دارد.۱- کا تگری جهان سوم، شا مل ،کشور‌ها ی موسوم به جهان سوم و چین ، روسیه ...۲- کا تگری کشور‌ها ی پیشرفته .ما این با ر باید از امیر کبیر ،مشروطه ،مصدق و قیام ۵۷ بیا موز ایم تا از این دایره نکبت جهان سوم خا ر ج شویم.ظرفیت جنبش ایران این تونا ییی را دارد .این استراتژی یعنی‌ خروج از جهان سوم باید در عرصه ملی‌ منطقه و جهانی‌ بین ایرانیان ترویج شده و به بحث گز اشته شود.ما باید پرچمدا ر این تحول انسانی‌ شویم.

Posted by: shad at June 9, 2010 10:53 AMاین زایمان طبیعی یک انقلاب درهنگامۀ حکومت شدن است. نظر آیت الله خمینی صائب نیست درمورد حکومت ایدئولوژیک ولی بدون پلیس سیاسی. اگر ما30 سال دربلاتکلیفی وبلاتصمیمی همه وهمه ناراضی وسرگردان بودیم. خوشحال باشید که احمدی نژاد وسپاه توانسته اند با واردکردن عنصر تصمیم گیری به مجموعۀ بلاتکلیف وسیال 30 سال انقلاب به بخشی از خودشان ومردم ثبات روانی بدهند. واین پیشرفت بهتری از آن است که ما ده سال یا بیست سال دیگر با آدم های مذبذب وبلا تصمیمی مثل خاتمی وامثال او ادامه می دادیم. حکومت دنیا آمده از یک انقلاب قطعاً یک حکومت مستبد می تواند باشد ولاغیر. لذا همین که احمدی نژاد وسپاه دارند یک حکومت تشکیل می دهند بعد از سی سال مبارک است. یا...هو

Posted by: Dalghak.Irani at June 7, 2010 9:56 AMبا سلام و خسته نباشید.
من هر روز گوگل ریدر شما را برای دنبال کردن اخبار استفاده میکردم. چرا آن را خصوصی کردید؟
لطفا اگر امکان دارد مرا به گوگل ریدر خود اضافه کنید.

لطفاایمیل زیر را مشترک کنید. ممنون و متشکر میشم.

nahidfarahani63@gmail.com

Posted by: nahid at June 7, 2010 3:01 AMدر متن به مجید انصاری اشاره کردی که احتمالا منظور محمد علی انصاری رئیس موسسه حفظ و نشر آثار امام است.
-----------------
من رابطه عمیقی بین موسسه و مجید انصاری می دیده ام. از قرار اشتباه بوده است. نمی دانم چطور در ذهن من همیشه مجید انصاری و موسسه و آیت الله خمینی با هم مربوط بوده اند. چون از انصاری های دیگر شناختی ندارم جمله را بازنگری کردم و صرفا بر سید حسن تکیه کردم. - سیب

Posted by: مهدی at June 6, 2010 7:40 PMبا توجه به اتفاق رخداده به نظرم بیت امام از فرصت بدست امده باید استفاده بهینه داشته باشه و با یک نامه سرگشاده که مخاطبانش مردم میباشد رک و صریح وضعیت امروز ایران را برای همه باز کنند و با زیرکی خاصی که در بیت امام هست عاملان اتفاقات یکسال اخیر را رسوا کنند

Posted by: Anonymous at June 6, 2010 6:57 PMمهدی يه نکته ظريف ديگه هم هست که از دو روز پيش يعنی از 14 خرداد امسال در خبرگزاری های دولتی و وابسته به سپاه و برخی شخصيت های نظام داره رواج پيدا ميکنه. اگر دقت کنی از دو روز پيش به خمينی ميکن "پيشوا" و به خامنه ای ميگن "رهبر انقلاب".

Posted by: خسرو at June 6, 2010 6:12 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 7
چاپ کن
بفرست