:: بزرگداشت زندگی، نکوداشت روایت شخصی
:: حقیقت امری خانوادگی است
:: حق متفاوت بودن حق پایه و عام است و استثنا هم ندارد
:: یک روز به یاد ماندنی برای ایرانیان
:: منطق الطیر رسانه های خرد
:: رسانه ای که درماندگی را پس می زند
:: تاریخ با هیجان ساخته می شود
:: برای اینکه ایران خانه خوبان شود
:: بعضی از این چهره ها بیش از 10 هزار دلار کمک کرده اند
:: بگو مگو با نیکان
:: مناظره در باره مناظره
:: رسانه و ضدرسانه در ترور
:: انکار قتل بدتر از قتل است
:: یک روز شرم آور در روزنامه نویسی ایران
:: چرا بی بی سی کافی نیست؟
:: اندیشه و هنر جنبش
:: به توپ بستن اعتماد ملی
:: جنبش همان رسانه است
:: پیدا کردن نقطه تعادل در بیطرفی
:: باستان شناسی خبر 18.5 میلیارد دلاری
:: رسانه ملی-همگانی نه لنینی
:: جنبش رسانه خود را می خواهد
:: عدم خشونت يعنی طرد اوباشيگری، حزب الله بازی و کيهان نويسی
:: بی بی سی را بی اعتبار نکنیم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
April 14, 2010  
نگرانی، تاثر، خوشحالی  
 
وضعیت قرقیزستان مرا نگران می کند. آنچه در این کشور اتفاق افتاده یک کودتای روسی تمام عیار است که بر آن جامه انقلاب مردمی پوشانده شده است. همه چیز از قبل برنامه ریزی شده بوده. روسیه دارد بر سر حیطه نفوذ خود با چنگ و دندان مبارزه می کند. برخورد مثبت پوتین با دولت موقت قرقیز هم بسیار معنادار است.

آنچه اسباب نگرانی است نوع رابطه روسیه و آمریکا بر سر قرقیزستان نیست. قرقیزستان می تواند نشانگر این باشد که چگونه منافع دو قدرت درگیر منطقه می تواند دولتها را جابجا کند. وقتی خوب فکر می کنی با این سوال روبرو می شوی: چرا قرقیزها با این سرعت توانستند دولتی را جابجا کنند ولی ایرانی ها بعد از ماهها تلاش و ایثار نتوانستند دولت متقلب را سر جایش بنشانند؟

جوابی که می توان به این سوال داد اسباب نگرانی است. ایرانی ها موفق نشدند چون حرکت آنها همسو با منافع قدرتهای درگیر در منطقه نبود. از این لحاظ این حرکت شبیه حرکت شیعیان عراق بعد از حمله صدام به کویت است که در آغاز تصور می شد می تواند مدل جانشین برای حکومت صدام باشد اما از حمایت جهانی برخوردار نشد و به دست صدام رها شد تا به شدیدترین صورتی سرکوب شود.

سقوط هواپیمای لعنت شده توپولف که رئیس جمهور لهستان و همسرش و مقامات ارشد این کشور را قربانی گرفت هر چه گذشت متاثرکننده تر شد. وقتی میزان اندوه عمومی در لهستان را می بینم نمی توانم متاثر نباشم. همان روز اول که مردم روبروی کاخ ریاست جمهوری گل و شمع می گذاشتند به یاد روزهایی افتادم که پرنسس دایانا در تصادف قربانی شد. من آن روزها در لندن بودم و اولین گزارشگری بودم که از واکنش مردم به فارسی گزارش دادم. هرگز آنهمه گل برای یادبود کسی ندیده بودم. گلهایی که تک تک و دسته دسته جمع شده بود و هر کدام نشانه محبتی و قلب متاثری بود. 

امروز وقتی صف طویل مردم را می دیدم که ایستاده اند تا به رهبر و نخبگان سیاسی خویش ادای احترام کنند دلم گرفت. هم برای مردم لهستان احساس احترام کردم و هم از وضع خودمان در ایران متاثر شدم که منتظریم این و آن بمیرند. رابطه مقامات ایرانی با مردم در بدترین حالت خود در سی سال گذشته است. کسی از مرگ آنها متاثر نخواهد شد و این نشانه هولناکی است.

دیروز سایت الف را دیدم بعد از مدتها. ستونهای تازه ای که ایجاد کرده است برایم غیرمنتظره بود. چنانکه با خود فکر کردم شاید این الف آن الف نیست. الف از اولین سایتهای داخل کشور است که می بینم درهای خود را به روی مخاطب باز کرده است. شما حالا می توانید برای الف بنویسید. ستون های مشخصات من، دوستان من، نظرات من، مقالات من، الف را به صورت الف من (my-alef) در اورده است. به عنوان کسی که چند سال است با ایده روزنامه نگاری شهروندی آشنا ست و کار می کند و بر پایه آن طراحی رسانه ای می کند نمی توانم از چنین تحولی در الف خوشحال نباشم.

سرعت تحولات همه جانبه در ایران مثال زدنی است. جهان پیرامون ایران هم دارد بسرعت مشخصات تازه ای پیدا می کند. تحولات بزرگی در راه است. 

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5825
نقد و نظر

به خاطر ندارم ۵ سال پیش به خاطر کودتای آمریکایی‌ در قرقیزستان ابراز نگرانی کرده باشید.
--------------------
من هم یادم نمی آید! ولی چه فرقی می کند؟ هر حادثه ای در زمان خاص خود اهمیت پیدا می کند. برای من پیروزی قرقیزهای روسی در زمان بحران کنونی در ایران اهمیت دارد. شاید باید می نوشتم آن پنج سال پیش که در ایران هم یک کودتای روسی صورت گرفت. آن موقع هم ننوشتم و فوت شد. اما این ماهیت قضیه را عوض نمی کند. - سیب

Posted by: محمد حسن at April 30, 2010 4:54 AMمن فکر نمیکنم این گزاره "ایرانی ها موفق نشدند چون حرکت آنها همسو با منافع قدرتهای درگیر در منطقه نبود." درست باشه.

به نظر من مهمترین عوامل اینهاست:
1) تمایل نداشتن مردم ایران به یک انقلاب دوباره.
2) قدرت و امکانات بالای حکومت مرکزی در ایران.

Posted by: Anonymous at April 17, 2010 3:41 PMاگر تحلیل شما مبنی بر همسو نبودن خواستهای مردم در ایجاد یک کشور دموکراتیک با راستای خواستهای قدرتهای جهانی , صحت داشته باشد باید قرنها بر این بخت سیاهمان که در ایران زاده شده ایم و بخاطر ژئوپولیک کشورمان باید همواره در تلخترین وضعیتها زندگی کنیم گریست

---------------------------
انقلاب سی سال پیش به نحوی در چارچوب مهار روسیه بود که توفیق یافت. امروز در مقابل این روسیه است که مانع جنبش دموکراتیک است. - سیب

Posted by: صدف at April 14, 2010 8:09 PMمی‌شه در مورد این تحولات بزرگ بیشتر حرف بزنید مخصوصا در ایران

-----------------
حتما می شود. منتها این کارها فرصت نیکو می خواهد که آنچه می نویسی دقیق باشد. سعی می کنم در یک دوره زمانی نوشته هایم این موضوع را باز کند. - سیب

Posted by: شهره at April 14, 2010 7:07 PMجناب جامي با اين همه ادبيات روشنفكري در تعجبم كه با چه جسارتي يكسويه قضاوت مي كنيد. وارد قضاوت در خصوص اتفاقات اخير قرقيزستان نمي شوم، اما از نظر شما يك كودتا يا روسي است يا ايراني باز به نظر شما يك كودتا نمي تواند امريكايي اروپايي باشد. حداقل از نوشته هاي شما اينطور بر مي آيد كه هر چه رنگ و بوي غربي داشته باشد نكوست و پربركت. موفق باشيد.
--------------------------
وقوع یک تحول سیاسی ناگهانی در قرقیزستان که ظرف 24 ساعت حمایت روسیه را همراه می کند معنای اش برای شما چیست؟ البته من نخواستم وارد جزئیات شوم و فکر کردم همین اشاره برای اهل اش کافی ست و گرنه می شود به گزارشهای مختلفی اشاره کرد که وضع روزهای قبل از این تحول را در جهت روسی بودن آن ریزبینانه بررسی کرده است. نهایتا من همیشه مسئول همانی هستم که نوشته ام. در سخن من مطلبی در باره اروپا و امریکا نبود. در عین حال نفرمایید که آنچه در قرقیرستان اتفاق افتاد آمریکایی بود! - سیب

Posted by: وب نگاشت at April 14, 2010 6:29 PMدقيقا اين نكته اي كه فرموديد سير تحولات مردم ايران با میل ابرقدرتان يكي نبود درست است و بسي مايه تاسف از جوونهايي كه اين وسط ماندند و مردمي كه بايد تاوان آنچه را نمي خواهند پس بدهند.

Posted by: صندوقك at April 14, 2010 4:59 PMحق با شماست. سرعت تحولات همه جانبه در ایران مثال زدنی است.من اين را به شخصه در سفر ده روز پيشم ديدم. اين سرعت چنان است كه اگر هر سال هم به ايران سفر كني باز بايد خودت را به روز كني.

Posted by: حقوقدان پاريسي at April 14, 2010 11:39 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 7
چاپ کن
بفرست