:: سناریوهای احتمالی برای روزهای نزدیک
:: اهمیت یک سخنرانی نیمه تمام
:: از گروگان گیری نمی توان دفاع کرد
:: نیمه خالی مجلس
:: معنای کشمکش احمدی نژاد و خامنه ای
:: خود را برای دوره بعد از نظام ولایی آماده کنیم
::  تحلیل دو-پایه و پیش بینی حرکت رفسنجانی
:: عدم خشونت کافی نیست؛ ...بسیار خوب! اما فقط یک پای دویدن است
:: نسل دوم بیت سیاسیون یا جنگ فائزه و مجتبی
:: خامنه ای در صد سال پیش
:: رای من کو؟ - یعنی: نمی توانی مرا حذف کنی
:: ناظران روسی در انتخابات ریاست جمهوری
:: شرم
:: پایان یک رهبر، آغاز رهبران
:: حزب الله و حزب شیطان: نمونه ای برای راستی آزمایی
:: کشوری با دو رئیس جمهور و با دو ملت
:: خدمت آقای خامنه ای
:: کودتایی برای نابودی انتخابات
:: چه کسی باور خواهد کرد؟
:: تحریک مردم یا مقدمه کودتا؟
:: همین دموکراسی هدایت شده و استصوابی
:: کرباسچی و بی بی سی
:: اصل آبادی ایران است
:: دشمن پاسخ همه سوالها نیست
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
July 29, 2009  
فراموشخانه کهریزک یا آغل انسانی  
 
تعطیلی بازداشتگاه کهریزک گویی نشانه ای از رافت اسلامی معرفی می شود و از ما انتظار می رود که از تصمیم خردمندانه رهبر معظم تشکر کنیم که اینقدر به فکر ملت مظلوم است. کهریزک دست کم 8 سال است بازداشتگاه است. و خدا می داند که چند صد نفر در آن از زندگی محروم شده اند و اگر زنده مانده اند چطور از آن فراموشخانه عدالت اسلامی که از آغل گوسفند هم بدتر است جان به در برده اند. توصیفاتی که از شرایط غیرانسانی این بازداشتگاه می شود با هیچ دین و منطق و اخلاقی سازگاری ندارد. آقای خامنه ای درست در زمانی که مساله قرار است از سوی گروهی از نمایندگان پیگیری شود دستور به تعطیلی آن می دهد.

در خبرها آمده بود که احتمالا دیدار برنامه ریزی شده نمایندگان از این بازداشتگاه لغو خواهد شد. به نظرم خیلی روشن است که این جماعت زندانبان فقط نگران آن اند که گروهی عکاس و خبرنگار با نمایندگان به بازداشتگاه بروند و عکسهای این آغل انسانی در جهان منتشر شود و خداناکرده آبروی دستگاه ستم پیشه ای که هیچ چیز برایش محترم نیست برود و داستان تازه ای برای نظام مقدس ساز شود.

نمایندگان مجلس اگر در پیگیری حقوق زندانیان صداقت دارند باید بازدید خود را همین فردا انجام دهند و پیش از آنکه آثار جرم و جنایت و شکنجه و آزار زندانیان از بین برده شود از کهریزک دیدار کنند. اگر بازداشتگاه تعطیل شده زندانیان اش نمرده اند. باید با تک تک آنها مصاحبه شود و شواهد آزار زندانیان جمع آوری و ثبت رسمی شود. آقای خامنه ای هم اگر واقعا دلش برای عدالت اسلامی سوخته است باید مثل رامسفلد که به دیدار زندان رسوای ابوغریب رفت از ناف تهران بلند شود و برود این بازداشتگاهی را که تعطیل کرده از نزدیک ببیند و گوش هر مادون آدمی که آدمیان را در آن فراموشخانه آزار داده است بپیچد.

آقای خامنه ای نباید فکر کند که مردم متشکر می شوند اگر بازداشتگاهی غیرانسانی تعطیل می شود و همه چیز ختم به خیر می شود. این تازه اول ماجرا ست. آن که با ادعای استیفای حق مردم قدم اول را بر می دارد باید قدمهای بعدی را هم اگر راست می گوید بردارد. اگر او واقعا برای احقاق حق مردم این بازداشتگاه را تعطیل کرده است باید خودش و دستگاه قضایش سوال کنند کدام ناجوانمرد از خدا بی خبری این جفای بزرگ را در حق مردمان روا می داشته است. تعقیب خاطیان و آزاردهندگان و مسئولان آن فراموشخانه کمترین کاری است که ولی فقیه و قاضی القضات او باید بکنند و گرنه کسی باور نخواهد کرد که آنها برای مردم قدمی برداشته اند. خواهند گفت و یقین خواهند کرد که این هم به سود خود ایشان بوده است که بازداشتگاه را پیش از آنکه به یک بمب خبری مانند ابوغریب تبدیل شود تعطیل کنند. 

و دست آخر از خود بپرسند آیا اگر مساله رفتار انسانی با زندانی است اطمینان دارند که در بازداشتگاههای نام-و-نشان-دار و بی-نام-و-نشان شان به کسی ظلم نمی شود؟ آیا اطمینان دارند که ظلم و جفا فقط در حق زندانیان کهریزک بوده است؟ آیا هیچ کاری را برای پیگیری اینهمه گزارش آزار و شکنجه در زندانهای جمهوری مقدس شروع کرده اند؟ آیا دلشان در نمازشان لرزیده است که چطور جوان رعنای مردم را آدمخواران شان می گیرند و به جنازه تبدیل می کنند و به خانواده ها بر می گردانند؟ از خود پرسیده اند که بر سر یک زندانی بی پناه چه باید آورده باشند که در زندان جان بدهد؟ انگاه حق نخواهند داد به ما که بگوییم زندانهای غیراسلامی شاه از زندانهای اسلامی شما انسانی تر بود چون اجازه داد که شما از آن زنده بیرون آیید؟

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5502
نقد و نظر

خيلي يك جانبه تاخته ايد . به نظرم قدري بي انصافي شده . اگر مغرض نباشيد ، گويا احساساتي هستيد .
-----------------------
البته سیب زمینی نیستم و از رنج هموطنان ام رنج می برم. شما از چه چیزی در کهریزک دفاع می کنید؟ چه بی انصافی در حق کسی روا داشته ام؟ در مقابل آن جنایت ها که در آن سیاهچاله صورت گرفته از کدام انصاف حرف می زنید؟ - م.ج

Posted by: مهربان at November 13, 2009 7:22 PMبا سلام:
كهريزك يعني طشت رسوايي دولت احمدي نژاد!كهريزك يعني اثبات معاويه بودن خامنه اي!كهريزك يعني مجتبي روي يزد را در قيامت سفيد خواهد كرد!كهريزك يعني صدام بار ديگر متولد شده!!!

Posted by: م at September 15, 2009 9:13 AMاینکه همه نظرات ثبت شده موافق شماست خیلی جالبه.اما در مورد کهریزک باید بگم این منطقه غیراستاندارد بوده و عده ای خودسر بازداشت شدگان رو به اونجا بردند.به دنبال دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تعطیلی بازداشت‌گاه کهریزک و بررسی حوادث بازداشت‌گاه توسط هیات ویژه شورای عالی امنیت ملی، به دستور سردار فرمانده نیروی انتظامی تیم ویژه‌ای توسط بازرسی کل ناجا به صورت همزمان مسوول پیگیری موضوع شد که گزارش بررسی‌ها و اقدامات اولیه به شرح ذیل به اطلاع عموم می‌رسد:

1- بازداشت‌گاه کهریزک برای نگهداری موقت و تادیب اراذل و اوباش دستگیر شده در طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و با شرایط زیستی سختگیرانه ایجاد و توسط ناجا اداره می‌شد.

2- تعدادی از دستگیرشدگان اغتشاشات 18 تیر به زندان اوین اعزام می‌شوند، ولی به جهت محدود پذیرش، تعدادی از آنها به صورت موقت به بازداشت‌گاه کهریزگ منتقل می‌شوند که با توجه به شرایط یادشده اصولا اعزام بازداشتی‌ها به این بازداشت‌گاه‌ها صحیح نبوده است.

3- محدودیت پذیرش بازداشت‌گاه و اضافه شدن دستگیرشدگان 18 تیر باعث تراکم جمعیت دربند بازداشتی‌ها شده و شرایط نامساعد زیستی و بهداشتی موجبات آزار و اذیت آنان را فراهم می‌آورد.

4- برابر بررسی‌های به عمل آمده و مصاحبه با بازداشت‌شدگان و مطلعان، سهل‌انگاری و تخلف تعدادی از مسوولان، ماموران و کارکنان بازداشت‌گاه کهریزک و رده‌های نظارتی محرز می‌باشد؛ لذا ضمن تشکیل و تکمیل پرونده پرونده جهت ارسال به مراجع قضایی برای افراد فوق اقدامات تنبیهی درون‌سازمانی به شرح ذیل اعمال گردید:

- عزل و تنبیه مسوولان بازداشت‌گاه به دلیل پذیرش بازداشت‌شدگان بیش از ظرفیت بازداشت‌گاه، عدم انعکاس محدودیت‌ها و مشکلات به سلسله مراتب، بی‌توجهی و عدم نظارت و کنترل بر زیرمجموعه و عدم توجه به تدابیر ابلاغ در خصوص نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از بازداشت‌شدگان.

- عزل و تنبیه دو تن از مسوولانی که در انجام وظایف نظارتی و کنترلی کوتاهی و سهل‌انگاری داشته‌اند.

- برخورد و تنبیه دو تن از افسران نگهبان وقت به دلیل اقدام خودسرانه در تنبیه بدنی بازداشت‌شدگان.

- تنبیه انضباطی تعدادی دیگری از مسوولان و مامورانی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد شرایط به وجود آمده نقش داشته‌اند.

---------------------------
ممنون آقای هیچکس! لطف کنید به همفکران تان توصیه کنید اسم و رده نظامی خاطیان و مجازات آنها را هم اعلام کنند. - سیب

Posted by: هیچکس at August 11, 2009 1:05 PMسلام اقای جامی. مدتی است خواننده ی تحلیلهای جذابتان شده ام. با شما موافقم.با این کارها یخ بغض ملت آب نمی شود.چطور این روزها که از قضا پایه های قدرت اقایان لرزیده و سست گشته یاد نقض حقوق بشر افتاده اند؟

Posted by: farzad at July 29, 2009 9:00 PMتحلیل درستی است.

Posted by: روزنامه نگار ناموجود at July 29, 2009 8:50 PMخون در رگم يخ مي زند از ديدن فهرست پايان ناپذير كشته ها و از خواندن شرح آنچه برجوانان رعناي وطنم در فراموشخانه ها مي رود

Posted by: حقوقدان پاریسی at July 29, 2009 9:09 AMدقیقاً موضوع همین است سریع تعطیلش کرده اند که جلوی رسوایی را بگیرند نماینگان بازدید کننده از اوین هم گفته اندکه پی گیری زندان کهریزک در دستور کار آنها نیست چون تعطیل شده
این مردم حرفشان را چطور باید به گوش اینها برسانند ؟

Posted by: فرزانه at July 29, 2009 7:00 AMمردم را بچه ای فرض کرده اند که با یک آب نبات چوبی حواسش پرت خواهد شد.

Posted by: بیگانه at July 29, 2009 6:18 AMبازداشتگاه تعطیل شده چون زندانیانش مرده‌اند آقای جامی، حواست کجاست؟

------------------------
در خبرها آمده است که دست کم 40 نفر از این بازداشتگاه منتقل شده اند. در ثانی عده ای هم مدتی در این بازداشتگاه محبوس بوده و بعد آزاد شده اند. اینها همان کسانی هستند که باید در باره وضع کهریزک شهادت دهند. - سیب

Posted by: علی رضا at July 29, 2009 5:06 AMمهدی جان
خواستم بنویسم چند سال پیش - چند سال پیش از اینکه تهران را به قصد بی بی سی ترک کنم به کهریزک رفته بودم و گزارشی هم نوشته بودم از آن که بعد از کلی سانسور در روزنامه منتشر شد. آن روزها جایی بود برای نگهداری بیشتر از ۲۰۰ نفر معتاد و بی خانمان و روسپی و دختر فراری و مسلول کارتون خواب که همه را از خیابان جمع کرده بودند و آنجا بن بست زندگی شان بود. اگرچه عکسی از این کهریزکی که امروز صحبت از آن هست ندیدم اما فکر می کنم همان است که من رفتم. وضعیت فجیعی بود ولی ساختمان خرابه ای که آن موقع آدم ها را در آن نگه می داشتند سلول سلول نبود هنوز. دو بخش زنانه و مردانه بود با تخت های فلزی دو طبقه و آدمهایی که دیدنشان مو به تن آدم راست می کرد. زنی که می گفت از بیجایی خودش را معرفی کرده به اماکن و آنجا آورده اندش . می گفت نگهبان های مرد بدنشان را می گردند و حتی shave
می کنند. که آزار جنسی می شوند. زن پریشان حالی که پشت سر من راه افتاده بود و دست می کشید به من و مرتب می گفت که ؛چه کرم خوش بویی زدی ؛ مردی که راه می رفت و سخنرانی های شاه را از بر می خواند با همان لحن و لهجه شاه و ظاهرا سرگرمی همه شده بود که مرا کشان کشان سراغ او هم بردند. من فقط با بهت به حرفهاشان گوش می دادم که فلانی در بخش مردانه سل دارد و مرتب تف می کند. یادم هست دیگ بزرگی که وسط حیاط روی آتش بود و در آن پتو هم می زدند- در آب جوش- که تنها راه شستن پتو ها ی کهنه آنجا بود گویا
مدت ها بعد از چاپ گزارش سعی کردم دوباره سری بکشم به آنجا ولی نشد و بعد هم ...
حالا فکر اینکه آن جا که همان وقت هم آغلی بود این روزها دوباره خبر ساز شده شوکه ام کرده . اینکه دیدن آن آدم ها شاید در آن شرایط برای من- بدترین وضعی بود که می توانستم کهریزک را تصور کنم- اما ماجرا بعدها چه سیاهتر شده . درست همان جاهایی که من قدم گذاشتم.

Posted by: مهرنوش at July 29, 2009 3:04 AM
یک سخن در بسیاری جاها به انحاء گوناگون تکرار می شود و آن این است که اتفاقات پس از انتخابات یک استثناست. انگار فقط کهریزک شکنجه خانه بوده! انگار فقط معترضان اخیر شکنجه شده اند! در بین سخنانشان می گویند محیط زندان انقدر خوب بوده برای طبری بینوا که او گذشته ی خود را نقد کرده! می گویند اعضای وزارت اطلاعات را در جریان قتلهای زنجیره ای بدتر از اعضای گروههایی مثل مجاهدین و فدائیان و ... شکنجه کرده اند! مگر هواداران فدائیان و توده ای ها و حتا مجاهدین چریک بودند؟ بیگناهی آنها کمتر حامیان موسوی نبود و بلایی هم که به سر آنان آوردند کمتر از اینان نبود! مگر ممکن است که هیچ فامیلی این گونه فجایع را در این 30 سال تجربه نکرده باشد؟ مگر ممکن است که سرمان را زیر برف بکنیم و سخن بگوییم؟ البته این به معنای مقبول جلوه دادن ستمی نیست که بر معترضان اخیر رفته و می رود. باید آنها هر چه زودتر آزاد شوند و باید شکنجه گاه ها هر چه زودتر بسته شوند. ولی نباید ساده دلانه فکر کنیم که مقامات بالا در عرض 30 سال نفهمیده اند که شکنجه گاه وجود دارد شکنجه گر وجود دارد اعتراف گیری وجود دارد! تمام این کارها بشکل تشکیلاتی انجام شده و می شود و مسئولینی در رده های بالای نظام اگر چه نه به صورت صریح از آنان حمایت می کنند!

Posted by: یک دوست at July 29, 2009 2:54 AMali bood

Posted by: Mehdi at July 29, 2009 2:44 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 12
چاپ کن
بفرست