:: سناریوهای احتمالی برای روزهای نزدیک
:: اهمیت یک سخنرانی نیمه تمام
:: از گروگان گیری نمی توان دفاع کرد
:: نیمه خالی مجلس
:: فراموشخانه کهریزک یا آغل انسانی
:: معنای کشمکش احمدی نژاد و خامنه ای
:: خود را برای دوره بعد از نظام ولایی آماده کنیم
:: عدم خشونت کافی نیست؛ ...بسیار خوب! اما فقط یک پای دویدن است
:: نسل دوم بیت سیاسیون یا جنگ فائزه و مجتبی
:: خامنه ای در صد سال پیش
:: رای من کو؟ - یعنی: نمی توانی مرا حذف کنی
:: ناظران روسی در انتخابات ریاست جمهوری
:: شرم
:: پایان یک رهبر، آغاز رهبران
:: حزب الله و حزب شیطان: نمونه ای برای راستی آزمایی
:: کشوری با دو رئیس جمهور و با دو ملت
:: خدمت آقای خامنه ای
:: کودتایی برای نابودی انتخابات
:: چه کسی باور خواهد کرد؟
:: تحریک مردم یا مقدمه کودتا؟
:: همین دموکراسی هدایت شده و استصوابی
:: کرباسچی و بی بی سی
:: اصل آبادی ایران است
:: دشمن پاسخ همه سوالها نیست
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
July 16, 2009  
تحلیل دو-پایه و پیش بینی حرکت رفسنجانی  
 
بیشتر آنچه این روزها در باره نماز جمعه 26 تیرماه می خوانم حاوی انتظارات از رفسنجانی است. گروهی از دوستان نیز هشدار می دهند که نباید انتظار زیادی از رفسنجانی داشت. من تلاش می کنم وضعیت را برای حرکت رفسنجانی در صفحه شطرنج ایران آنچنان که خود می فهمم ترسیم کنم. محور کلیدی سخن من این است که موازنه قدرت در جمهوری اسلامی وقتی صحبت از اختلاف رجال و نیروهای داخل حاکمیت می کنیم به دلیل دو-پایه بودن همیشه فرسایشی و فاقد قاطعیت به سود این یا آن سوی سیاسی است. بعید است در ادامه تنش فعلی این قاعده تغییر کند مگر موازنه نیروها جایی و به دلیلی به هم بخورد.

در فضای قطبی شده کنونی موقعیت رفسنجانی از آن بابت اهمیت پیدا کرده است که او نه جزو دسته کودتاچی است و نه جزو دسته برگ خورده و ناکام و حیران و مغبون. او هم در سراچه قدرت جایی مطمئن دارد و هم در میان مردم و هواداران موسوی از اعتبار برخوردار شده است. اینکه چرا رفسنجانی دارای چنین مقامی است در واقع ناشی از این است که ساخت قدرت در نظام جمهوری بعد از آیت الله خمینی میان خامنه ای و رفسنجانی شکل گرفته است. به هم زدن این ساخت که مطلوب احمدی نژادیست ها و آخرالزمانی های حاکم است به هیچ وجه کار آسانی نیست چون دوپارگی گروه نخبگان را به طور ترمیم ناپذیری افزایش می دهد. به زبان دیگر، نظام را روبروی خودش قرار می دهد.

در تحلیل دو-پایه از ساخت قدرت در ایران اسلامی عمدا و برای ساده سازی مدل خود نقش مردم به معنای عام یا گروههای رقیب و مخالف در خارج از حاکمیت به طور خاص را نادیده می گیریم تا بتوانیم روشن کنیم آینده این دو-پایگی چه خواهد بود. اما در عمل نقشه راه و شیوه بازی در صحنه با لحاظ همه عوامل، پیچیده تر خواهد بود.

بر اساس تحلیل دو-پایه امکان کنار گذاشتن رفسنجانی وجود ندارد مگر اینکه آخرالزمانی ها بخواهند دست به یک تسویه خونین و بزرگ بزنند. آنها بی گمان به این موضوع علاقه مندند اما امکان اجرای آن را به دلیل ریسک بالا ندارند. این در ترجمه عمل سیاسی می شود: فضا را تیره کن و قدرت نمایی را به طور اغراق آمیزی دنبال کن اما با رفسنجانی به طور عملی درنیفت. تیره سازی فضا بر ضد او به این دلیل ساده انجام می شود که فضای مانور او را محدود کند و از عزم حریف برای مقابله به او خبر دهد و رفسنجانی را در گوشه رینگ بیندازد بدون اینکه بخواهد یا توان این را داشته باشد که با ناک اوت کار را تمام کند. رفسنجانی با دانستن این موضوع طبعا باید سعی کند نشان دهد که جا نزده است و گرچه ضربه های سختی خورده اما توان مقابله اش هنوز به طور خطرآفرینی فعال و سرحال است. با این تحلیل امکان اینکه رفسنجانی به طرف اردوی مقابل برود عملا باطل است. او با روش خاص خود تلاش خواهد کرد فضا را برای مانور بیشتر باز کند. همین که او دوباره به منبر جمعه باز می گردد خود نشان دهنده آن است که او در وضع فعلی دست بالا را دارد و بر خلاف تبلیغ حریفان اش زمین نخورده است. رفسنجانی می تواند از موقعیت روز جمعه استفاده کند و بار دیگر نشان دهد که فضا یک قطبی نیست و آخرالزمانی ها نیستند که همه چیز را تعیین می کنند. برای او و همه ملت موسوی هم این نکته اهمیت دارد که فضا یک قطبی نشود.

طبعا حریفان رفسنجانی بر اساس سنت همیشگی خود و با استفاده از برتری رسانه ای شان خواهند کوشید تا از فردای جمعه به بعد رفسنجانی را که یک گام جلوتر آمده است به عقب برانند و فضا را یک قطبی نشان دهند. اما حاصل کار نه غلبه مطلوب آنها که کشاکش فرسایشی است. زیرا نه آنها قادرند که بازی را تمام کنند و نه این طرف با تمام محدودیتها و بازداشتها و پرونده سازی ها می تواند حرف خود را به کرسی بنشاند.

  رفسنجانی در عین حال این برتری را دارد که گرایش مردم به موسوی او را نیز به دلایل مختلف از جمله انتقاد بی پرده اش ار احمدی نژاد به چهره ای مثبت و حتی محبوب تبدیل کرده است. رفسنجانی در واقع بازی چهار سال پیش احمدی نژاد را  به خود او بر می گرداند. در آن زمان او از خراب شدن چهره رفسنجانی به سود خود بهره برداری کرد. حال وضع طوری است که آنقدر چهره احمدی نژاد خراب شده که هر کس در مقابل او قرار بگیرد محبوب می شود. طبعا رفسنجانی این تپه استراتژیک را از دست نخواهد داد و حرفی نخواهد زد که بر اساس آن بتوان او را در کنار احمدی نژاد نشاند. او دلایل شخصی کافی هم دارد که در کنار رئیس جمهور متقلب قرار نگیرد. کمترین اش پرده دری ها و بی حرمتی های او ست. بعلاوه رفسنجانی از ماهها پیش در نقش منتقد ارشد احمدی نژاد ظاهر شده است و این موضع را هم به لحاظ سابقه کار و هم به دلیل رتبه سیاسی خود به عنوان یکی از دو پایه نظام رها نخواهد کرد.

بنابرین رفسنجانی در روز جمعه روبروی رهبر نخواهد ایستاد اما موضع خود را به عنوان یکی از دو پایه نظام تثبیت خواهد کرد. طبیعی است که چون نظام قانونا یک رهبر دارد طرفداران رهبر می توانند با این پایه دوم که به صورت عرفی پذیرفته شده مقابله کنند. اما هنر رفسنجانی این بوده است که در طول بیست سال گذشته همواره این نقش عرفی را به خوبی مدیریت کرده و حفظ کرده است. دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم او در موقع ضعف یا کناره گیری است. بر عکس او اکنون در قوی ترین موقعیت خود در سالهای پس از ریاست جمهوری اش قرار دارد و حریف به دلیل از دست دادن افکار عمومی در ایران و جهان در ضعیف ترین موقعیت  است. رفسنجانی ممکن است حریف را کمی دستگیری کند تا بتواند در مقابل برای جبهه خودی امتیازی بگیرد. میزان این امتیاز بستگی به این دارد که او چقدر با دست پر بازی کند. اما آزادی دستگیرشدگان از مردم و نخبگان و دلجویی از خانواده های قربانیان کف آن است و رفتن به سوی ابطال انتخابات یا عدم کفایت احمدی نژاد سقف آن.  

اما آنچه تا اینجا گفتم از نگاه تحلیل دو-پایه بود. از نگاهی دیگر، رفسنجانی در میان دره عظیم جدا افتادن مردم از دولت و رهبری قرار گرفته است. دو سوی این بازی سر آشتی و کوتاه امدن ندارند. رفسنجانی باید حرکت خود را چنان با ظرافت همراه کند که در سوی دشمن دیده نشود اما از نگاه آخرالزمانی ها به کروبی و موسوی هم تبدیل نشود. این البته قولی است که جملگی بر آن اند. گوی سبقت در میدان رفسنجانی است. اینکه او از این گوی و میدان چگونه استفاده خواهد کرد سرنوشت او و سرنوشت نظام دو-پایه را مشخص خواهد کرد. پس جمعه روز مهمی است.

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5474
نقد و نظر

سلام.
حق با شماست جناب جامی. جمعه روز مهمی هست و در اینکه موضع رفسنجانی می‌تونه تا حدودی روشن بشه خیلی مهم می‌تونه باشه، البته اگر جناب رفسنجانی بخواهد تا حدودی پرده‌های مصلحت رو کنار بگذاره. اما بنظرم واقعیت این هست که اگر در هر صورت بر سرمنافع ملت معامله این وسط بین رفسنجانی و جبهه مقابلش انجام بشه، مسلماً بازنده‌ای جز ایشون نخواهد بود.

Posted by: ژوکر at July 17, 2009 12:38 PMحالا فکر می کنی احمدی نژاد با کشته ها می خواد چکار کنه ؟
برای ترمیم شکنجه ها چقدر می خواد تاخیر کنه؟
قرار مرده ها احمدی نژاد رو بکشن پایین؟
احمدی نژاد یک مسیح احتیاج داره .مسیح زنده هم گفته که من با شیطان کاری ندارم.

Posted by: ... at July 17, 2009 11:36 AMیک توضیح کوچک برای دوست‌مان درباره‌ی توقیف روزنامه‌‌ی زن:
خود فائزه یک‌بار به طور رسمی گفت که پدرش از فعالیت روزنامه‌نگاری‌ش راضی نبوده است.
نکته‌ی دیگر این‌که منظور از سرکوب جریان اطلاع‌رسانی به تعطیلی فله‌ای مطبوعات در اردیبهشت سال 1379 و سخن‌رانی ره‌بری است که روزنامه‌ها ابتدا پای‌گاه دشمن خطاب شدند و بعد توسط مرتضوی توقیف شدند و هرگز دیگر به وضعیت سابق برنگشتند. و همه‌ی این‌ها متعاقب حمله‌ی همه جانبه‌ی مطبوعات- به خصوص صبح امروز- بود به اکبر در زمستان 1378، قبل از انتخابات مجلس ششم.

Posted by: حامد at July 17, 2009 9:08 AMHello Mr. Jami,

I found this analysis to be a most insightful one especially in an environment where the neo-con mainstream media and even leftist progressive blogs are unable to comprehend the situation.
I did my best to offer a translation of your article on my blog:
http://www.sidewalklyrics.com/?p=915

I apologize for any shortcomings, I'm not a professional translator

And thanks again for a great piece

-------------------------
سپاسگزارم دوست عزیز. متن ترجمه را هم دیدم و به اندازه کافی رسانا هست. مهم انتقال ایده اصلی است که شما بخوبی انجام داده اید. در باره مدل سه-پایه هم کامنت شما را دیدم. توجه دارید که من خواسته ام اهمیت رفسنجانی را نشان دهم و ناچار مدل را بر اساس همان تعریف کرده ام. - سیب

Posted by: Pedestrian at July 17, 2009 4:48 AMنگاه جالب و متفاوتی بود. من هم فکر می‌کنم الان هاشمی دست بالا رو داره. این رو بیشتر از رفتار به قول شما آخرالزمانی ها فهمیدم و این که در این مدت چه قدر از پاچه‌ش آویزون شدن برای گرفتن بیانیه‌ای در تایید انتخابات.
البته اگر دست پایین رو هم داشت به هر حال این شبه‌کودتا رو تایید نمی‌کرد مطمئنا.
و در مورد افزایش نسبی محبوبیت هاشمی هم فکر می‌کنم نه به خاطر منفور بودن احمدی‌نژاد بلکه بیشتر به خاطر اینه که در خلال جریانات این 4سال و انتخابات و مسایل بعدی، خیلی از واقعیت‌های سیاست ایران برای مردم روشن شد از جمله این که کدام سیاست‌ها و تفکرها متعلق به کدام افراد هستن.

×××
حامد در کامنتش گفته هاشمی از سرکوب و توقیف روزنامه‌های اصلاح طلب حمایت کرده که این ادعا درست نیست. اتفاقا یکی از روزنامه های توقیفی روزنامه زن متعلق به فائزه هاشمی بود.

Posted by: لیندا at July 17, 2009 1:48 AMبا سلام

نمیدانم چرا دوست دارم فکر کنم که این بار آقای هاشمی با یک "راه حل" می آید و نه برای منافع خود و خانواده اش. منظورم یک راه حلی ملی است نه فردی.

او باید با یک راه حل برد-برد-برد-برد بیاید که در آن ملت-خامنه ای -احمدی نژاد-موسوی برنده باشند. پازل جالبی است. اما برایش راه حل هست.

آرزو بر این ملت رنجدیده عیب نیست.

Posted by: آرش at July 17, 2009 1:12 AMاتفاقی که فردا می افته وحرفهای رفسنجانی می زنه یا معجزه است ویا فریب بزرگ.
در هر صورت تغییراتی ایجاد می شه.یک نیروی عظیم. که بهتر ه در جهت تخریب نباشه.

(دارو دسته احمدی نژاد یا عقب نشینی(!) کردند ویا در حال فربیکاریند.
.ترسیدن به شدت . اتفاقات فقط اینها نیست که به گوش ما می رسه.تهدیدات بزرگتری صورت گرفته.
امید وارم اونقدر عاقل باشن که عقب نشینی کنند..ولی بعیده.)

Posted by: ... at July 16, 2009 11:36 PMاکبر هر زمان که منافع‌ش به خطر افتاده با حرکتی به بازی برگشته است. وقتی فکر کرد که آمدن ناطق به ضررش خواهد بود، با کمک به جریان تحول‌خواهی مردم، باعث به وجود آمدن دوم خرداد و روی کار آمدن خاتمی شد.
هنگامی که اصلاح‌طلبان موقعیت‌ش را به خطر انداختند، با حمایت از جریان سرکوب، به تعطیلی روزنامه‌ها و از بین رفتن جریان تقریبن آزاد اطلاع‌رسانی، کمک کرد و اصلاح‌طلبان را از دور خارج کرد.
اکبر نشان داده که هم با مهره‌ی سیاه بازی می‌کند، هم مهره‌ی سفید. وقتی با مهره‌ی خاتمی، سیدعلی و کاندیدای مطبوع‌ش را کیش می‌کند و زمانی با مهره‌ی سیدعلی، اصلاح‌طلبان را مات می‌کند.
اما مسئله‌ی مهم در این برهه، این است که به نظر نمی‌رسد بازی‌ای به جا مانده باشد. عتاب و خطاب سیدعلی در نماز جمعه‌ی بعد از انتخابات که به نحوه طعنه‌آمیزی در نوبت اکبر بیان شد، پایان بازی شطرنج بود. در وضعیت فعلی، اکبر برای بازی، مهره‌ای ندارد. و نکته‌ی نگران‌کننده به نظرم دقیقن همین است که فکر کنیم، اکبر فقط شطرنج‌باز خبره‌ای است و سررشته‌ای از باقی بازی‌ها ندارد. در این شکل، اکبر، از مقام بازی‌چرخان و مهره‌چین و شطرنج‌باز، خود تبدیل به مهره‌ای می‌شود در بازی‌ای بی‌نام. و این شاید پایان کار افسانه‌ی سیاست‌مدار کهنه‌کار و زیرکی باشد که سی سال، پیوسته، و با موافقیت، خود و تبارش را از بحران‌ها عبور داد.
--------------------
به نظر من موضوع اصلا فردی نیست و نباید مساله را در حد قابلیت های فردی تحلیل کرد. - سیب

Posted by: حامد at July 16, 2009 8:35 PMمهدی جان وقتی میگی هاشمی به خاطر رودررو قرارگرفتن با احمدینژاد حتی محبوب شده. یا اینکه میگی طرف مقابلش به دلیل از دست دادن افکارعمومی در ضعفه و رفسنجانی بالادست را داره فراموش نکن که این گزاره ها برداشت ما از فضایی است که وبلاگستان و دنیای مجازی ترسیم میکنند. متاسفانه ما هنوز هیج درکی از این که میزان محبوبیت و مقبولیت آدمها در کل جامعه چقدر عوض شده نداریم.

------------------------------
برای تست زدن فقط باید تا فردا صبر کرد. ولی منابعی که من استفاده می کنم انحصار به وبلاگستان ندارد. - سیب

Posted by: مردی... at July 16, 2009 7:34 PMغلامحسين محسنى اژه اى، وزير اطلاعات ايران نيز در گفت و گو با خبرگزارى فارس هشدار داده است: «ملت فهيم ايران بايد هوشيار باشند تا نماز جمعه به عرصه بروز صحنه هاى نامطلوب تبديل نشود.»

در آستانه نماز جمعه تهران، محمود احمدى نژاد همراه با هيئت دولت خود به مشهد سفر كرده است و در اين مراسم شركت نخواهد كرد.

اكبر هاشمى رفسنجانى از مخالفان اصلى محمود احمدى نژاد در نظام جمهورى اسلامى به شمار مى رود و رييس دولت نهم نيز بارها وى و خانواده اش را به كارشكنى در امور دولت و فساد مالى متهم كرده است.

آيت الله على خامنه اى، رهبر ايران، در نماز جمعه ۲۹ خرداد كه به دنبال ناآرامى هاى پس از انتخابات صورت گرفت، از سياست هاى آقاى احمدى نژاد حمايت كرد و گفت كه در مقايسه با آقاى هاشمى رفسنجانى، ديدگاه هاى رييس جمهور به او نزديك تر است.

Posted by: علی پورسلیمان at July 16, 2009 5:41 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 10
چاپ کن
بفرست