:: سناریوهای احتمالی برای روزهای نزدیک
:: اهمیت یک سخنرانی نیمه تمام
:: از گروگان گیری نمی توان دفاع کرد
:: نیمه خالی مجلس
:: فراموشخانه کهریزک یا آغل انسانی
:: معنای کشمکش احمدی نژاد و خامنه ای
:: خود را برای دوره بعد از نظام ولایی آماده کنیم
::  تحلیل دو-پایه و پیش بینی حرکت رفسنجانی
:: عدم خشونت کافی نیست؛ ...بسیار خوب! اما فقط یک پای دویدن است
:: نسل دوم بیت سیاسیون یا جنگ فائزه و مجتبی
:: خامنه ای در صد سال پیش
:: رای من کو؟ - یعنی: نمی توانی مرا حذف کنی
:: ناظران روسی در انتخابات ریاست جمهوری
:: شرم
:: پایان یک رهبر، آغاز رهبران
:: حزب الله و حزب شیطان: نمونه ای برای راستی آزمایی
:: کشوری با دو رئیس جمهور و با دو ملت
:: خدمت آقای خامنه ای
:: کودتایی برای نابودی انتخابات
:: چه کسی باور خواهد کرد؟
:: تحریک مردم یا مقدمه کودتا؟
:: همین دموکراسی هدایت شده و استصوابی
:: اصل آبادی ایران است
:: دشمن پاسخ همه سوالها نیست
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
May 23, 2009  
کرباسچی و بی بی سی  
 

من نمی دانم کرباسچی مشاور مطبوعاتی دارد یا نه و برای مصاحبه امروزش با برنامه 60 دقیقه بی بی سی فارسی با کسی مشاوره کرده بود یا نه اما اگر من جای او بودم مصاحبه نمی کردم و یا در باره نحوه مصاحبه پیش از ضبط دخالت می کردم. دوستان من در بی بی سی یک خطای ادیتوریال را به نام خود ثبت کردند که ناشی از ساده انگاری نسبت به یک مساله ملی در ایران است. مصاحبه با کسی که به سمت معاون اول یک نامزد ریاست جمهوری انتخاب شده مقدمات و تشریفاتی دارد و راهکاری که در این مصاحبه دیده نشد. سوال اول موضوع انتخاب معاون اول را که خود خبر مهمی است نادیده می گیرد و از کرباسچی می پرسد آیا کسان دیگری هم غیر از شما برای شرکت در کابینه احتمالی آقای کروبی مشخص شده اند؟ انگار که از یک مساله بدیهی صحبت می کنیم و همیشه معاون اول انتخاب می شده و خود خبر مهمی نیست. بعد که کرباسچی خواسته یا ناخواسته وارد بحثی غیرضروری در باره نام آوردن از تعدادی دیگر از شخصیتهای سیاسی تیم کروبی می شود که ممکن است وزیر شوند مجری دوباره می پرسد: خب اگر قرار باشد کروبی وزرای کلیدی را تا قبل از انتخابات معرفی کند تکلیف مشاوره با رهبری چه می شود. نظر رهبری پرسیده شده است؟

به نظر من خطا کاملا واضح است. برنامه خبری بی بی سی بدون اینکه به اصل خبری که اتفاق افتاده بپردازد یعنی انتخاب معاون اول برای یک نامزد انتخاباتی ترجیح می دهد وارد فرضیات آینده شود. این خطا به چه معنا ست؟ به نظر من دوستان ما اهمیت خبر را نگرفته اند. رویه انتخاب معاون اول کاملا تازه است و پیش از این فقط در یکی دو مورد اتفاق افتاده است.* و هنوز به رسمی رایج به عنوان بخشی از کمپین انتخاباتی تبدیل نشده است. اگر دوستان بی بی سی همین نکته را گرفته بودند می توانستند حسابی روی آن کار کنند: چرا این روند تازه ایجاد شده است؟ چنین تحولی معنایش چیست؟ چقدر این نوع تحولات نگاه ایرانی ها را به جریان انتخابات امریکا بخصوص انتخابات اخیر دوره اوباما نشان می دهد (مثلا یادآور می کردند که محسن رضایی هم گفته است می خواهد وزیر خارجه ای از زنان داشته باشد به تاسی از هیلاری کلینتون و طرفداران موسوی هم خانم رهنورد را با میشل اوباما مقایسه می کنند)؟ فرق این معاون اول در ایران با آن معاون اول در امریکا چیست (و مثلا نقش حزب در آن)؟ تاثیر این موضوع در مردم چه می تواند باشد؟ بعد در مورد خود کرباسچی: اهمیت این انتخاب در نظام سیاسی ایران چیست؟ کرباسچی چه سوابقی دارد؟ چرا در کنار کروبی قرار گرفته است؟ این چقدر به کمپین کروبی کمک می کند؟ چقدر ممکن است رقبا را برآشوبد و به تخریب وادارد؟ و بسیار نکته های کوچک و بزرگ دیگر.

متاسفم اما وقتی رسانه مهمی مثل بی بی سی اینقدر لاقیدانه وارد چنین خبری می شود و به نازل ترین وجهی آن را تمام می کند و قادر نیست نه اطلاع رسانی درستی بکند و نه تحلیل بجایی ارائه کند چاره ای نیست جز گفتن. این را برای آن می نویسم که همه بدانیم خطا و غفلت های انتخاباتی می تواند تاثیرات منفی جبران ناپذیر داشته باشد یا دست کم ابزار رسانه را بشدت کند و بلااستفاده کند. از آن طرف آقای کرباسچی می توانست از چنین مصاحبه ای خودداری کند و یا به مصاحبه کنندگان یادآوری کند که موضوع را باید در شان اهمیت خبر تنظیم و ارائه کنند و گرنه کل کار لغو و بی معنا می شود. می فهمم که در نداشتن رسانه ای که در سطح ملی قابل دریافت باشد کرباسچی ناگزیر فکر کرده است از بی بی سی استفاده کند. اما من اگر جای کرباسچی بودم یکی دیگر از اعضای تیم کروبی را به جای خود برای مصاحبه تعیین می کردم. اگر بی بی سی نمی تواند ارزش مصاحبه شونده را به جای آورد نباید به هر شیوه مصاحبه ای تن داد مصاحبه ای که نه لید درستی دارد نه سوال درستی می پرسد و نه اهمیت خبر را بجا می آورد و برای کسی که به سمت معاون اول انتخاب شده روی مصاحبه اعلام همان خبر کپشن معرفی اش را «مشاور عالی کروبی» می گذارد! - در برنامه ای که امشب دیدم خطاهای دیگری هم بود که وارد آن نمی شوم. ولی از دوستان ام می پرسم: اگر رسانه در بحران و هیجان نتواند کار خود را بدرستی و به نحو احسن انجام دهد چقدر «رسانه» خواهد بود؟**

به نظرم سوال و جواب در باره دیگر اعضای کابینه کروبی هم از اساس نادرست است. این بحث را که در مطبوعات ایران هم می آید و امشب هم کرباسچی داشت وعده اش را می داد باید متوقف کرد. اینکه تیم مشاور کروبی چه کسانی هستند خوب است که همه جا گفته شود اما کابینه مساله ای نیست که بتوان از الان اعلام کرد. این کار به روزهای بعد از انتخابات و لابی کردن با مجلس و رهبری و دیگر نیروهای موثر وابسته است و نباید به خطای اعلام اسامی تن داد وقتی که صد در صد نمی توان اطمینان داشت که همان اسامی در کابینه احتمالی وارد خواهند شد. انتخابات مساله انتخاب رئیس جمهور است و نه کابینه. این بار اضافی را نباید الان برداشت. اعلام معاون اولی هم خوب است و سیمای روشن تری از نامزد انتخاباتی و سمت و سوی نیروهای سیاسی او می دهد. اما بهتر است در این روزها فکر و ذکر کوشندگان تغییر به انتخابات باشد نه تعیین کابینه.
--------------
* اشاره من به اولین بودن در ویرایش قبلی این یادداشت دقیق نبود و با تذکر دوستان - کامنتها را ببینید- تصحیح شد. 

** برای اینکه از جاده انصاف بیرون نیفتاده باشم باید بگویم هروقت فرصت کنم بیننده برنامه خبری 60 دقیقه هستم و معمولا نیم ساعت اول آن را دنبال می کنم و می پسندم. اشاره من نباید تعمیم داده شود. دوستان زحمت زیادی برای کار خبری می کشند که با مشکلات اش بیگانه نیستم. و مثل هر برنامه دیگر گاهی خیلی خوب است و گاهی هم عادی است و بعضی مواقع هم دچار مشکل می شود. سندروم آخر هفته هم بی تاثیر نیست.


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5213
نقد و نظر

مهدی جان من هم معتقدم که نکته بینی ات کمی به خرده گیری تبدیل شده. مسئله انتخاب معاون اول پیش از انتخابات پدیده تازه ای نیست در انتخابات قبلی هم داشتیم. پرداختن به این موضوع در مصاحبه به تکرار بدیهیات منجر می شد و با توجه به وقت خیلی کمی که برای مصاحبه در نظر گرفته بودند به نظر من باید یک قدم جلوتر می رفتند و نکات حساستری را مطرح می کردند مثل همین موضوع موافقت رهبر با اعضای دولت که در ایران عرف است. البته من با تو موافقم که باید به سوابق کرباسچی هم پرداخته می شد و این موضوع را مطرح می کردند که انتخاب فردی با سابقه زندان برای عضویت در دولت که اولین بار است در تاریخ جمهوری اسلامی صورت می گیرد چه واکنشی می تواند در بر داشته باشد، بخصوص اینکه معاون اول نیازمند رأی اعتماد مجلس نیست.
قربانت، مهرداد

Posted by: مهرداد at May 25, 2009 2:49 PMجناب سیب
در صورتی فرمایش شما درست است که آقای کرباسجی حاضر باشد در این باره یک بحث نیم ساعته بکند. شما از یک مصاحبه خبری که در نهایت باید بین سه تا چهار دقیقه باشد نمی توانید چنین انتظاری داشته باشید. مصاحبه خبری با تحلیلی فرق می کند. در این نوع مصاحبه ها باید سعی کرد که اطلاعات گرفت، خصوصا اطلاعاتی که شخصی مثل آقای کرباسچی به آن دسترسی دارد. بعد این مصاحبه می شود مبنای آن بحثی که شما اشاره کردید. باید نشست و درباره اش حرف زد.
موفق باشید.
--------------------
به نظرم مصاحبه برای همان اطلاعات اولیه هم نادرست تنظیم شده بود و دلایل ام را تکرار نمی کنم. اما اشاره من به بحث تحلیل به دلیل این بود که برنامه 60 دقیقه جای کار عمیق تر در باره خبر است. بنابرین من از یک بسته خبری صحبت می کنم که یک بخش اش مصاحبه با کرباسچی است. اما فقط به همان مصاحبه دست و پا شکسته ختم شد. به زبان دیگر اولویت خبر تشخیص داده نشده بود که روی آن همه جانبه کار شود. بخشی از آن هم به نظام مدیریت خبر و پوشش آن در بی بی سی فارسی بر می گردد که قدرت آن را در مانور دادن روی خبرهایی که غیرمنتظره می رسد کم می کند. احتمالا شنبه و آخر هفته بودن هم بی تاثیر نبوده است. - سیب

Posted by: Anonymous at May 24, 2009 2:16 PMمبنای بحث شما یک خطاست . شما فکر می کنید که کروبی اولین نفری است که معاون اول برای خودش برگزید در حالی که نفر سوم است . قبل از همه دکتر معین رضا خاتمی را به عنوان معاون اول اعلام کرد و بعد ابراهیم اصغرزاده معاون اولش را معرفی کرد در دوره قبل.
این هم لینک خبر که اطلاعاتتان را درست کنید:
http://www.aftab.ir/news/2005/feb/05/c1c1107602668.php
-------------------
ممنون. مبنای بحث صرف اولین بودن نیست. اهمیت موضوع است. همین اطلاعات هم باید در چنان گزارشی استفاده می شد. - سیب

Posted by: soori at May 24, 2009 9:20 AMهم شما و هم بی بی سی دچار یک خطای بزرگ شده اید . کروبی اولین نفری نیست که معاون اول انتخاب کرد . دکتر معین در دوره قبل این کار را کرد و محمدرضا اختمی را به عنوان معاون اول خود و الهه کولایی را به عنوان سخنگوی خو برگزید
این هم لینک خبر برای اصلاح اطلاعاتتان:
http://www.aftab.ir/news/2005/feb/05/c1c1107602668.php

Posted by: Anonymous at May 24, 2009 9:16 AMمعين هم رضا خاتمي را به عنوان معاون اول اعلام كرده بود

Posted by: moeeni at May 24, 2009 5:03 AMالبته کل حرفت که درست، فقط اولین بار نیست که یک کاندیدا معاون اول معرفی می کنه. حداقل دوره قبل هم معین همین کار رو کرد و محمدرضا خاتمی رو به عنوان معاون اول معرفی کرد...
-------------------
ممنون از یادآوری. در عین حال باز هم خود موضوع از اهمیت خبری ساقط نمی شود. - سیب

Posted by: واحه at May 24, 2009 4:29 AMHi

It seems you are too involved & Concerned?!As a suppoeter of them it is alright. However, from the professional point , I reckon it is not Ok. Do Not think so??!

Reza

Posted by: reza at May 24, 2009 12:45 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 7
چاپ کن
بفرست