:: درون ذهن يک تروريست- آموزه يکم
:: همزيستی با اروپا، همزيستی در اروپا
:: ضدمقدس، تلويزيون و ترور
:: بعضی روزها
:: مانيفست ايرانی وبلاگ
:: حسين شريعتمداری: مرد عنکبوتی
:: جای چه کسانی در وب خالی است؟
:: حاشيه نشينی بزودی بزرگتر از متن شهرنشينی ما خواهد شد
:: استعاره های 22 تجاوز و قتل
:: اشتياق به هر آنچه ممنوع است؛ ايدئولوژی نسلی شورشگر
:: کنفورميسم و مدرنيسم
:: باز هم در باره کافه نادری ما
:: كافه نادرى نسل ما کجاست؟
:: بازسازی جهان ما اگر شدنی باشد از بم آغاز می شود
:: آن 20 هزار نفر
:: ما هم مردمی هستيم
:: سکس، سنت، و قديسين
:: امنيت مکانيکی و امنيت الکترونيکی
:: شکستن اقتدار پدران
:: آينده از آن کيست؟
:: دست و دهان غربی
::  ماهی در خاک
:: ريشه در باد
::  چرخ و فلک
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
March 10, 2004  
بازار خودفروشی تهران  
 

بعضی وقتها نمی توانم تنها در لينکدونی به يک خبر ارجاع دهم. فکر می کنم بايد آن را بياورم در بدنه وبلاگ تا حق مطلب و اهميت آن گزارده شود. داشتم کتابچه را می خواندم و نظرات خوانندگان مطلب اخير مهدی را در باره زن و جنسيت در اسلام. چه بحث های خوبی و چه نظرات جالبی. متوسط سطح بحث وبلاگی و وبسايتی بالا رفته است. فکر می کردم با اينکه با گروهی از خوانندگان او موافق هستم ولی بايد جداگانه چيزی بنويسم. اما با گردشی در خوابگرد پس از آن و با ديدن لينک خبر زير در آنجا و خواندن متن آن در حيرت فرو رفتم و فکر کردم امشب را به همين خبر بسنده کنم تا بعد به مهدی و اسلام زن باره و مساله فقها برسم.

لحن اين خبر اغراق آميز می نمايد. من مايل نيستم مثل خوابگرد باور کنم و بگويم آری 600 هزار زن در تهران خودفروشی می کنند. شايد هم خوابگرد چيزهايی می داند و می بيند که ما در خارج از آن بی خبر می مانيم. ولی برای من که هنوز ده سال نشده از وطن دور شده ام مقايسه آن زمان با آنچه در اين خبر می خوانم اسباب شگفتی است. آيا واقعا تهران اينگونه سرسام آور و افسار گسيخته چهره عوض کرده است؟ چه اتفاقی افتاده است؟ معمولا اين خبرها را نه آنهم در حد و شمار صدهزارانی از آسيای جنوب شرقی می شنيديم . و بعد هم از روسيه و ترکيه و اروپای شرقی و بعدتر از کشورهای آسيای ميانه. حالا انگار همه جايی شده است. حساب کشورهای غربی و نيز ژاپن البته جداست. اينجا سکس تجارت رسمی است و گويی با ذات غرب و ماترياليسم آن آميخته است و به هرحال در ماهيت و محتوا تفاوت اساسی دارد با بازار خودفروشی ما چرا که فقر درآن اساس نيست و چنان بی در و پيکر هم نيست که مثلا در ايران گويا هست.

کاش کسی بود که با ديدگاهی توصيفی از تهران می نوشت. اگر ما خارج نشينان بايد از تجربه های خود و ديده هامان بگوييم تا چهره اغراق آميز بهشتی غرب در نظر ايرانيان تعديل شود و به واقعيت پيوند يابد، اهالی قم و تهران و مشهد و اصفهان و کجا و کجا هم خوب است به ما مهاجران بی خبر از وطن مانده از تحولات جاری بگويند. واقعا تهران اين است که اين روزنامه ايتاليايی توصيف کرده است؟ (متن خبر را عينا به نقل از راديو فردا می آورم. فارسی نويسی اش هم همين است که می بينيد. نخواستم آنرا ويرايش کنم!)

احمد رافت (راديو فردا): مهمترين خبرگزاري غير دولتي ايتاليا، کرونوس اينترنشنال در گزارش مي نويسد: تنها در پايتخت جمهوري اسلامي ايران 600 هزار زن و دختر جوان به خودفروشي مشغول هستند و در تهران بنا بر آماري که اخيرا در همايش بررسي هاي آسيب هاي اجتماعي ارائه شده است، بيش از هشت هزار مرکز فحشا به کار مشغول هستند. سهيل معين، کارشناس آسيب هاي اجتماعي، در همين زمينه بنا بر آن چه اين خبرگزاري ايتاليايي مي نويسد گفته است: سن متوسط خودفروشي در جمهوري اسلامي ايران در عرض هفت سال گذشته از 28 سال به زير 20 سال نزول کرده است و در سال هاي اخير حتي دختران 13 ساله نيز در خيابان ها به خودفروشي مشغول هستند. سهيل معين در همين زمينه مي گويد: خودفروشي در ميان نوجوانان به طور روز افزون گسترش مي يابد و بسياري از دانش آموزان دبيرستاني پذيراي اين معضل اجتماعي هستند.

رقم 600 هزار خودفروش به گفته کارشناسان به طور حرفه اي به اين کار مشغول هستند و نوجواناني که به طور غير مستمر در خيابان ها و يا مرکز فحشا در تهران و شهرستان ها پيکر خود را در معرض فروش قرار مي دهند را در بر نمي گيرد. کارشناس ايراني مدعي است که بر مبناي آمار کنوني در حال حاضر ايران بزرگترين بازار مصرف مشروبات الکلي در خاورميانه است و مصرف مشروبات الکلي روز به روز در اين کشور در حال افزايش است. بيش از يک سوم کساني که در جمهوري اسلامي به طور مستمر مشروبات الکلي مصرف مي کنند را زنان تشکيل مي دهند.

در همين گزارش به پديده دختران فراري نيز اشاره مي شود. کرونوس اينترنشنال مي نويسد: بر اساس تحقيقاتي که توسط انور حمدي راد، استاد دانشگاه علامه طباطبائي تهران انجام گرفته است، در دو سال اخير سن متوسط دختران فراري از 16 سال به 14 کاهش يافته است. بر پايه همين تحقيقات 70 درصد از دختران و نوجوانان فراري در 48 ساعت اول مورد آزار و يا تجاوز جنسي قرار مي گيرند. شمار دختران فراري در سال جاري خورشيدي نسبت به سال 1365 به مقدار 20 برابر افزايش يافته است. کرونوس اينترنشنال همچنين مي نويسد: تعداد دختران و زنان ايراني که در کشورهاي خليج فارس، ترکيه، و يا حتي پاکستان و افغانستان به خودفروشي مشغولند، بيش از 100 هزار برآورد مي شود و درآمد ساليانه باندهاي مافيايي ايراني وعرب از خريد و فروش اين زنان، يک ميليارد دلار برآورد مي شود.

در گزارش بنگاه خبري ايتاليايي از جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشور رکورد دار تعداد ازدواج هاي ناکام و طلاق نيز نام برده مي شود. کرونوس اينترنشنال به نقل از منابع ايراني مي نويسد: در يک سال اخير شمار زنان مطلقه در ايران به ميزان 13.6 درصد افزايش يافته است. همزمان با افزايش ازدواج هاي ناکام، به شمار ازدواج هاي موقت در جمهوري اسلامي ايران نيز افزوده مي شود. کرونوس اينترنشنال به نقل از سايت بازتاب مي نويسد: در شش ماه اول سال جاري خورشيدي، شمار ازدواج هاي موقت به مقدار 13 درصد نسبت به شش ماه گذشته افزايش يافته است.

پ.ن. در اين فاصله 24 ساعته پس از يادداشت بالا خوابگرد يگ گزارش خواندنی از وضع امروز تهران نوشته است با عنوان بازار خودفروشی تهران کجاست؟ که بسيار هوشمندانه است. زبان توصيفی شکراللهی انصافا زبان پرورده ای است . بيخود نيست که اينهمه بر ارزش زبان فرهيخته و آشنايی با ادبيات تاکيد می رود. تاثيرش در همين جاها آشکار می شود. کاش کسی از شرکت کنندگان آن سمينار آسيب شناسی هم با نوشتن مطلبی خيال همه را راحت می کرد که بالاخره 600 هزار درست است يا مثل خيلی آمارهای ديگر مملکتی يا حدسی است يا سياسی!


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
نقد و نظر

سلام
متاسفانه ملا ها و كساني كه دم از دين و مذهب ميزنند از دختران و زنان و خواهران خود خبر ندارند . آقا بيا اون چشم كورت رو باز كن اول اصلاحات رو از زن و بچه خودت شروع كن تا كي ميخواهي مرغ غاز نماي همسايه باشي
فقط 1 روز در احوالات اون دختر نجيب و چادري خودت حساس شو و نظاره گر باش

Posted by: امير at October 30, 2004 9:18 PMسشمشئ

Posted by: ali at August 23, 2004 4:17 PMدر تمام محله حاي تهران شهرستانها ما ميبينيم دختران و زناني كه مشغول
جمع كردن مشتري براي خود هستند هر جا داخل يك خيابان كه يك خانم استاده همچنان ترافيكي مشه كه انگار ده تا ماشين به هم زدند
به نظر من تنها چيزي كه ميتونه اين مسايل را كم كنه تاسيس خانه عفاف مي باشد اگر اقايان اجازه دهند

Posted by: morteza at June 18, 2004 6:08 PMبا سلام و خسته نباشید
در رابطه با وضع جوانان کشور ما تمام این بدبختیها توسط این دولت دست نشانده بوجود آمده مواد مخدر را بین قشر تحصیل کرده بطور مجانی پخش
کرده اند تا فکر درخواست آزادی های فردی را نکنند برای بقیه جوانها هم
مسئله دختران فراری و زنان فاسد . خدا روح طالقانی را بیاآمورزد چند دفعه
در صحن مجلس آن وقت فریاد کشید . برای این مملکت دکتر هم لازم است
خانه افاف (اصطلاح امروزی) هم لازم است اگر در این خانه ها بسته شود
(محله جمشید آباد سابق ) بطور سرطان به همه محله ها و خانه ها کشیده خواهد شد . من فقط از تمام ایرانیان این خواهش را دارم به فکر این مملکت و
اصلاح آن باشید مملکت شدیدا به طرف انزوال پیش میرود وای به حال همه
ایران زمینان

Posted by: رامین at May 28, 2004 3:33 PMسلام
اقا تو هر كشوري بازار خود فروشي هستش . پس نميشه بياييم در كشور
خودمون جلوي اين كار را بگيريم. تازه بدن هر انسان و هر دختري متعلغ
به خودشه نه به ديگران پس خودش ميدونه كه چطور از بدن خود استفاده كنه و
من به شدت مخالف اين هستم كه جلوي سكس در ايران را بگيريم .

قابل توجه خانومهاي حذب اللهي : من از 3 از شماها عكسايي دارم كه اگر
بخوام تو اينترنت قرار بدم بايد بريد بميريد .

من از اينجا صورت ماه تمامي دختران ايراني را مي بوسم ....

Posted by: جی جی at May 22, 2004 8:59 AMسلام
خودفروشی = فروختن عفت انسان
چرا نیاد خوب زیستن را درست یاد بگیریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

Posted by: marzyeh zamharir at April 9, 2004 4:50 PMمن فقط اين رو ميدونم كه تو اين جا هر كي بخواد ميتونه خوب باشه

Posted by: leila at March 14, 2004 10:48 AMسلام

Posted by: mina at March 14, 2004 8:52 AMفكر نمي كنم اينا فقط آمار باشه ...شايد اوضاع وخيم تر از اونيه كه بشه فكرش رو كرد ...بسيار بدتر ...بسيار شنيع تر ...چون آمار صورت قضيه است و در باطن كثافت همه جا وول مي خوره ...يه چيزي جالبه براي من ...براي شما چه فرقي مي كنه كه اوضاع خوب باشه يا بد ؟! نه اينكه آدم ها وقتي برند ديگه پشت سرشون رو نگاه نمي كنند !؟

Posted by: lale at March 11, 2004 8:19 AMظاهراً احوالات خوبي نداريم و خود خبر نداريم. نمي‌دانم چرا آن‌قدر همه چيز براي‌مان عادي شده كه اين كميت را بر دست‌مان نمي‌بينيم و بي‌توجه مي گذريم. البته واقعاً عدد خيلي كلان و قابل ترديد است. با اين وجود، پيش‌امد چنين پديدهء فراگيري بي ترديد انكارناپذير و تلخ. نمي‌دانم استفاده از صفت تلخ معنايي دارد يا نه! آخر مگر اين يك واكنش طبيعي به يك بسته‌گي نامعقول نيست؟ شايد يك جور طعم گس به جاي تلخ به‌تر اين وضعيت را توصيف كند.

Posted by: Shin at March 11, 2004 5:44 AM


 
پيوند  
نقد و نظر 10
چاپ کن
بفرست