:: بزرگداشت زندگی، نکوداشت روایت شخصی
:: حقیقت امری خانوادگی است
:: حق متفاوت بودن حق پایه و عام است و استثنا هم ندارد
:: یک روز به یاد ماندنی برای ایرانیان
:: منطق الطیر رسانه های خرد
:: رسانه ای که درماندگی را پس می زند
:: تاریخ با هیجان ساخته می شود
:: برای اینکه ایران خانه خوبان شود
:: نگرانی، تاثر، خوشحالی
:: بعضی از این چهره ها بیش از 10 هزار دلار کمک کرده اند
:: بگو مگو با نیکان
:: مناظره در باره مناظره
:: رسانه و ضدرسانه در ترور
:: انکار قتل بدتر از قتل است
:: یک روز شرم آور در روزنامه نویسی ایران
:: چرا بی بی سی کافی نیست؟
:: اندیشه و هنر جنبش
:: به توپ بستن اعتماد ملی
:: جنبش همان رسانه است
:: پیدا کردن نقطه تعادل در بیطرفی
:: باستان شناسی خبر 18.5 میلیارد دلاری
:: رسانه ملی-همگانی نه لنینی
:: جنبش رسانه خود را می خواهد
:: عدم خشونت يعنی طرد اوباشيگری، حزب الله بازی و کيهان نويسی
:: بی بی سی را بی اعتبار نکنیم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
September 17, 2011  
خط و نشان بی بی سی برای رهبری خامنه ای  
 
گزارش طولانی و مستندگونه تلویزیون فارسی بی بی سی در باره خامنه ای را می دیدم: خط و نشان رهبر. می خواستم به یادداشت کوتاهی در فیسبوک بسنده کنم ولی دیدم کمی بیشتر باید در باره اش حرف زد. پس اینجا نکاتی را اشاره می کنم:

اول در جذابیت این گزارش بگویم که به نظرم در دو سه محور خلاصه می شود: یکی نریشن بسیار خوب و با جمله بندی و نحو خاص خود که بسیار مناسب سبک ایجازگونه گزارش است و با حذف حشو و زواید کلام راوی آن را به کوتاهترین کلمات فشرده می سازد و هم کار را به پرگویی نمی کشاند و هم در میان اطلاعات بسیاری که می خواهد ارائه کند جای تنفس به شنونده می دهد تا همه دقایق با نریشن پر نشود. جذابیت دیگر این گزارش اشاره به آدمهای دور و بر خامنه ای یا آنطور که من دوست تر دارم بنامم شیوخ فرقه خامنه ای است. اشاره به این شیوخ فرقه گاه تکراری ولی اغلب تازه است و زاویه دید بسیار درست و بجایی است. گرچه در حد چاشنی روایت باقی مانده است.

اما حسن این گزارش همان عیب آن است. یعنی اطلاعات بسیار و البته در اغلب موارد تکراری. روایت متن و سیر تصاویر هیچ سیر معینی ندارد جز ترتیب تاریخی که درد خاصی دوا نمی کند. در نتیجه براحتی این کار را می شد در 25 دقیقه هم ارائه کرد. یعنی قسمت های نسبتا تازه و بخش های جذاب تر گفتگوها را در هم آمیخت و از یک نقطه دید منتخب آن را روایت کرد. مثلا همین مردان فرقه خامنه ای می توانست یک زاویه دید درست باشد که تمام اطلاعات را صرفا از همین نگاه جمع آوری و معنایابی و رمزگشایی کند. یا مثلا نگاه نظامی-امنیتی خامنه ای را به مدیریت سیاسی پی بگیرد و آن را محور روایت قرار دهد. اما این گزارش چنین نمی کند. ناچار انبوهی از اطلاعات را باید در یک ساعت به مخاطب بدهد که بخش اعظم آن مفید فایده ای نیست و نکته تازه ای را روشن نمی کند. اتکای گزارش به عکس هم که گاه خوب درآمده به دلیل اتکای بیش از اندازه فقر منابع تصویری گزارش را برای روایت یک ساعته اش نشان می دهد و آن را از نظرگاه حرفه ای ضعیف می کند.

این است که می گویم این گزارش مستندگونه است و نه مستند که اصولا بر پایه تحقیق ساخته و پرداخته می شود و منابع و اسناد تازه. اما در اینجا ما نه تحقیق تازه ای می بینیم و نه منابع تازه ای که قبلا دیده و شنیده نشده باشد ارائه می شود.

انبوهی اطلاعات و ضرورت ایجاز گاه به درستی و صحت روایت هم صدمه زده است. مشخصا در دو جا روایت کاملا تحریف شده یا ناقص است. یک جا وقتی از دلیل حبس خانگی آیت الله منتظری حرف می زند و یک جا هم وقتی از 18 تیر سخن می گوید. در مورد اول از مساله مخالفت با فتوادهی خامنه ای حرفی نیست و در مورد دوم از بسته شدن روزنامه سلام. با حدف این فکت ها روایت مخدوش و ناقص شده است. به همین ترتیب پایان بندی گزارش هم نادرست و نادقیق و حتی نقض غرض است. 

 این روایت از زندگی خامنه ای بنابرین هیچ مزیتی ندارد و اصولا یک کار مستند تلویزیونی شمرده نمی شود. اما تنها یک نکته از نظر سیاسی در آن هست که نه به خود این کار و شیوه ساخت آن از نظر حرفه ای که به لحن آن و شیوه نگاه اش به خامنه ای بر می گردد. در این گزارش بلند به نظرم برای اولین بار بی بی سی فارسی از آن بیطرفی خاص خود خارج می شود و خامنه ای را به اقتدارگرایی و سرکوب مخالفان انگشت نما می کند. این موضوع از نظر سیاسی مهم است و می تواند بازتاب مرحله تازه ای از سیاست گذاری بریتانیایی برای مقابله آشکار با رهبری خامنه ای باشد. اما از نظر حرفه ای این کار امتیازی در حد یک ساعت مستند برای تهیه کننده و بی بی سی به همراه نمی آورد.


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/6104
نقد و نظر

آقای جامی نکات مهمی را ياد آوری کرديد ولي شايد از نظر تماشاگر ايرانی که 7/24زير بمباران تبليقات دولت فاشيستي-نظامی است چندان مهم نباشد.
چرا نريشن و نه راوی يا داستان يا ...

Posted by: مجيد at September 18, 2011 5:36 PMمهدی عزیز، شما با آن که خود در بی.بی.سی کار کرده ای و از نحوه کار درون آن آگاه هستی آیا واقعا فکر می کنی مثلا مطالبی که در یک برنامه مستند بیان می شود، بیان کننده دیدگاه یا رویکرد تازه سیاست خارجی بریتانیا به ایران است؟ آیا واقعا معتقد هستی این برنامه «بازتابی» است از تصمیم بریتانیا برای مقابله با رهبر ایران؟ یا فقط بیان کننده تیم سازنده مستند؟ یعنی به زبان ساده تر مثلا مستند ساز و تهیه کننده رفته اند و خط و ربط گرفته اند که چه بسیازند؟ من این طور فکر نمی کنم.

---------
اگر توجه کرده باشید نام صادق صبا رئیس تلویزیون فارسی هم در تیتراژ امده است. به نظرم این نشان می دهد هر خط و ربطی در آن هست مورد تایید صادق صبا بوده است. این خود به خود معنادار است. - م.ج

Posted by: َU at September 18, 2011 11:12 AMتقریبا حدود ساعت 12 شب بود که کلیه فراکنس های بی بی سی در تهران قطع (به عبارت دقیقتر منهدم شد) تا آنجایی که می دانم کسی در تهران -و گویا کل ایران- نتوانسه آن را ببیند

Posted by: نکو at September 18, 2011 7:15 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 3
چاپ کن
بفرست