:: بزرگداشت زندگی، نکوداشت روایت شخصی
:: حقیقت امری خانوادگی است
:: حق متفاوت بودن حق پایه و عام است و استثنا هم ندارد
:: یک روز به یاد ماندنی برای ایرانیان
:: منطق الطیر رسانه های خرد
:: رسانه ای که درماندگی را پس می زند
:: تاریخ با هیجان ساخته می شود
:: نگرانی، تاثر، خوشحالی
:: بعضی از این چهره ها بیش از 10 هزار دلار کمک کرده اند
:: بگو مگو با نیکان
:: مناظره در باره مناظره
:: رسانه و ضدرسانه در ترور
:: انکار قتل بدتر از قتل است
:: یک روز شرم آور در روزنامه نویسی ایران
:: چرا بی بی سی کافی نیست؟
:: اندیشه و هنر جنبش
:: به توپ بستن اعتماد ملی
:: جنبش همان رسانه است
:: پیدا کردن نقطه تعادل در بیطرفی
:: باستان شناسی خبر 18.5 میلیارد دلاری
:: رسانه ملی-همگانی نه لنینی
:: جنبش رسانه خود را می خواهد
:: عدم خشونت يعنی طرد اوباشيگری، حزب الله بازی و کيهان نويسی
:: بی بی سی را بی اعتبار نکنیم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
August 4, 2010  
برای اینکه ایران خانه خوبان شود  
 

بیانیۀ اعلام موجودیت "ایران ندا" (IraNeda)

در سالگرد جنبش مشروطیت

14 مرداد 1389

 ما به سوی تأسیس رسانه‌ای مردم-نهاد گام بر می داریم


 هموطنان عزیز،

 جنبش مردم ایران در طول یک سالۀ گذشته با تحولاتِ رسانه‌ایِ گسترده‌ای همراه بوده است. پیام اصلی این جنبش که نفی تک‌صدایی است، در عمل به ایجاد ده‌ها وبسایت و خبرگزاری و رسانه‌های مشارکتی و مردمی انجامیده است. ایده‌های کوچک تأثیرهای بزرگی به بار آورده‌اند. ویدئوهای روزانه و هفتگی نامداران، مصاحبه‌ها و پیام‌های ویدئویی رهبران و کلیپ‌های فراوان هنرمندان نام‌آور یا گمنام دست به دست چرخیده و پیام دموکراسی‌خواهی و نفی استبداد را به هر خانه رسانده است. جنبش مردمی ایران رسانه‌ای فراگیر نداشته، اما فراگیری رسانه‌های کوچک در انتقال پیام سبز و زندگی خواه آن شگفت‌انگیز بوده، چنان که هیچ رسانۀ بزرگی در خارج از ایران از این رسانه‌های کوچک بی نیاز نمانده است. با این همه ضرورتِ داشتنِ رسانه‌های تصویری‌ای که به همت ایرانیان شکل گرفته باشند، هر روز مطرح بوده است. ما در یک سال گذشته در مسیر عمل به این ضرورت حرکت کرده‌ایم، همفکری و رایزنی کرده‌ایم و مقدماتِ اولیه را برای تأسیس یک رسانۀ مردمی فراهم آورده‌ایم. 

گروه‌های مختلفی جدا از هم برای تحقق ایدۀ رسانۀ فراگیر تلاش کرده‌اند. ما به همۀ آنها احترام می گذاریم؛ با شماری از آنها در تماس بوده‌ایم و از طرح‌ها و برنامه‌هایشان باخبر هستیم. ما به سهم خود پروژه‌ای را برای رسانه‌ای ایرانی و مردم-نهاد دنبال می‌کنیم و به طرح و اندیشه و تلاش نمایندگانی از فعالان سیاسی و حقوق بشری، روزنامه نگاران شهروندی، چهره‌های شناخته‌شده پهنۀ همگانی جامعۀ ایرانی، هنرمندان و فیلم‌سازان و وبلاگ‌نویسان متکی هستیم.

 امضاکنندگان این بیانیه ضمن حفظ تماس و هماهنگی با دیگر گروههای رسانه‌ای و استقبال از هرگونه تلاش مشترک، ایدۀ اصلی خود را راه اندازی یک کانال ماهواره‌ای می‌دانند که مدل رسانه مشارکتی را تحقق بخشد و رسانه‌ای متفاوت برای گرد هم آمدنِ استعدادهای جنبش مردمی ایران باشد. تردید نداریم که دشواری‌های بسیاری بر سر راه یک کار رسانه‌ای تازه و با ایده توانمندسازی مردم وجود دارد. ما به این مشکلات اذعان داریم، ولی فکر می کنیم که فضای به وجود آمده از جنبش امیدبخش مردم ایران، دستیابی به چنین رسانه‌ای را بیشتر از هر زمان دیگری ممکن کرده است.

 دنیای رسانه تغییر کرده است. این دنیا دیگر تک صد‌ایی نیست و در اختیار هیچ رسانۀ یکتایی هم نیست. همه رسانه‌های غول‌پیکر نیز اکنون در میدان رسانه‌ای با چالش رسانه‌های خُرد و مردمی روبرو هستند. رسانه‌ای که بر آنیم بنیاد نهیم، با آگاهی از این تحول و به عنوان صدایی از صداهای جنبش مردمی ایران، نه ادعای جامعیت دارد و نه ادعای نمایندگی از سوی تمامی ملت. ما به‌سادگی اعلام می‌کنیم که به عنوان جمعی از دلبستگان به جنبش آزادی‌خواهانه‌ و عدالت‌جویانه مردم ایران و برآمدِ آن در سال گذشته، که فرازی است در سلسله ای از حرکت‌های مردمی از مشروطه به این سو، می‌خواهیم رسانه‌ای پایه‌گذاری کنیم که نمونه ای از گشودگی به روی مردم ایران و تفاهم با جهان باشد و برای ایران آینده‌ای بکوشد که در آن اعلامیۀ جهانی حقوق بشر مادر قانون اساسی‌اش باشد. این رسانه، رسانۀ حزب و تشکیلات سیاسی معینی نخواهد بود و هدفی جز روشنگری و مبارزه با دروغ و باز کردن فضا برای مشارکت شهروندان و ارتقای رسانه‌ای فرهنگ ایران ندارد. رسانۀ مردم-نهاد ما رسانه‌ای تجددخواه، باز و ضد تبعیض است و می‌خواهد آمال و دیدگاه‌های کسانی را بازتاب دهد که در سه دهه اخیر سرکوب شده‌اند و در حقشان به صورتی پیگیر و نظام‌یافته تبعیض روا داشته شده است.

 رسانه‌ای که ما برای پایه‌گذاری آن تلاش می کنیم از نظر مالی شفاف است و می‌خواهد به کمک مالی ایرانیان متکی باشد. مؤسسان این رسانه − که در بنیاد "ایران‌‌ندا" گرد هم آمده‌اند − و برنامه‌ریزان و گردانندگان و سیاست‌گذاران آن ایرانی‌اند. این جمع به هیچ کمک‌کنندۀ مالی و به هیچ  فرد یا نهادی وابستگی سیاسی ندارد و نخواهد داشت و همواره به اصول حرفه‌ای و پیشرو در کار رسانه پایبند می‌ماند. ما از کمک‌های کوچک و بزرگ شهروندان و نهادهای مدنی ایرانیان استقبال می کنیم. در بارۀ این کمک‌ها در بیانیۀ جداگانه‌ای اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 اعضای مؤسس گروه "ایران ندا"داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه زاده، محبوبه عباسقلی زاده، کاظم علمداری، مسیح علی نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو، محمد رضا نیکفر


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5888
نقد و نظر

با سلام خدمت همکار قدیمی.
از ایده و خط مشی گروه بسیار لذت بردم.
آیا من هم می تونم یکی از افراد این گروه باشم و خدمتی برای هموطنانم در داخل انجام دهم؟
منتظر پاسخ شما هستم
-------------------
به نظرم منتظر بیانیه دوم ایران ندا باشید. ولی اصولا این رسانه به روی همه باز است. - سیب

Posted by: نسیم محمدی at August 6, 2010 9:11 AMسلام. باورم نمیشه.احتمالا ان چنان که اسم ها نشان می دهد این تی وی گرایشی کاملا متفاوت با تلویزیون رسا خواهد داشت که داغ داغ الان خبرش در جرس آمده.
http://www.rahesabz.net/story/20833
نمی دونم از این پس کسی بی بی سی و صدای آمریکا رو می بینه؟ اونایی که مثل من لائیک اند یا سکولارها میان سمت ایران ندا. مذهبی ها هم رسا می بینن. البته هر دومون به تی وی های همدیگه ناخنک میزنیم ببینیم اون کانال چه خبره. فقط اینا قبل جنگ میان دیگه؟
اقای جامی تدبیر شما برای این که تی وی تان تبدیل به نوع لوس آنجلسی سیاسی نشه چیه؟
ارادت و تبریک و امید تاسیس هر چه زودتر.

Posted by: بی فردا at August 5, 2010 4:49 PMتبریک می گویم. توی وبلاگم هیجانم رانوشتم. روی سابقه، سن، تجربه، حرفه ومحبوبیت من هم حساب کنید اگر بتوانم اثرمثبت بگذارم. برای اجلاس تان درلندن خواهم بود. موفق خواهیدشد. انشاءالله. یا...هو

Posted by: Anonymous at August 5, 2010 1:03 PMچند ماه بود که اینقدر خوشحال نشده بودم از یک خبر. یعنی می شود اینهمه آدمی که من دوستشان دارم یا قبولشان دارم ودر کار خود از پختگانند کنار هم جمع شوند!؟ وای یک تلویزیون با این آدم ها! به قول یکی از بچه ها بدبخت شدیم دیگر از پای تلویزیون نمی توان تکان خورد.به قول آن امام! این می شود یک دانشگان پر کیف!
سعیت را بکن مرد. تو الان امید یک ملتی تو و دوستانت. حتی امید موسوی.باور کن.

Posted by: Anonymous at August 5, 2010 7:36 AMزنده باد ایراندا
ولی خودمونیما عجب تیم گردن کلفتی

Posted by: فرزاد.خ at August 5, 2010 5:48 AMُسلام آقای جامی!

ایده ی جالب و مورد نیازی است. اما فکر نمی کنید جمع کردن منابع مالی از طریق کمکهای مردمی برای تولید برنامه های باکیفیت ناکافی باشد. یک وقت مسیر بعضی از تلویزیون های "تهرانجلسی" که در نهایت ختم به 18 ساعت پخش برنامه ی "گلریزان" در روز برای حفظ رسانه شان می شود را طی نکنید؟! راهبردتان برای جذب منابع مالی چیست؟
-----------
کمی صبر کنید برای بیانیه دوم تا آخر ماه اوت - سیب

Posted by: کیوان at August 4, 2010 10:56 PMسلام این دومین باره براتون ایمیل میزنم
فکر کنم بار قبلی نرسید بهتون
میتونم ازتون خواهش کنم وبلاگ منو هم تو سایتتون لینک کنین؟
ممنون میشم ازتون

Posted by: ashpazi at August 4, 2010 6:11 PMعنوان بیانیه رو که خوندم، گفتم ای بابا... بازم یه سری خوشی زد زیر دلشون!
اما همینجور که پایین تر اومدم موضوع جالب تر شد. مخصوصا از این بخش خیلی خوشم اومد: "...به عنوان صدایی از صداهای جنبش مردمی ایران، نه ادعای جامعیت دارد و نه ادعای نمایندگی از سوی تمامی ملت..."
اگر این مدعا در طول فعالیت این رسانه یا گروه سرلوحه تمامی تحرکات باشه، خیلی خوب و مفیده.
وجود اسامی افرادی که تعدادیشون رو از دور و نزدیک میشناسم و از خوی و منششون با خبرم + شما آقای جامی که همیشه مطالبتون برام ارزشمند بوده، مهر تاییدیه برای اینکه اطمینان داشته باشم که این رسانه مستقل خواهد بود.
فقط یه مورد کوچیک؛ اگه عبارت ایران ندا رو گوگل کنید، به یه شرکت فناوری اطلاعاتبه همین نام میرسید! فقط خوستم اطلاع بدم، که در صورت نیاز ایجاد تغییر در نام گروه، میتونه مفید باشه!:)
شاد و پیروز باشید!;)

Posted by: محمد at August 4, 2010 5:32 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 8
چاپ کن
بفرست