:: بزرگداشت زندگی، نکوداشت روایت شخصی
:: حقیقت امری خانوادگی است
:: حق متفاوت بودن حق پایه و عام است و استثنا هم ندارد
:: یک روز به یاد ماندنی برای ایرانیان
:: منطق الطیر رسانه های خرد
:: رسانه ای که درماندگی را پس می زند
:: برای اینکه ایران خانه خوبان شود
:: نگرانی، تاثر، خوشحالی
:: بعضی از این چهره ها بیش از 10 هزار دلار کمک کرده اند
:: بگو مگو با نیکان
:: مناظره در باره مناظره
:: رسانه و ضدرسانه در ترور
:: انکار قتل بدتر از قتل است
:: یک روز شرم آور در روزنامه نویسی ایران
:: چرا بی بی سی کافی نیست؟
:: اندیشه و هنر جنبش
:: به توپ بستن اعتماد ملی
:: جنبش همان رسانه است
:: پیدا کردن نقطه تعادل در بیطرفی
:: باستان شناسی خبر 18.5 میلیارد دلاری
:: رسانه ملی-همگانی نه لنینی
:: جنبش رسانه خود را می خواهد
:: عدم خشونت يعنی طرد اوباشيگری، حزب الله بازی و کيهان نويسی
:: بی بی سی را بی اعتبار نکنیم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
August 5, 2010  
تاریخ با هیجان ساخته می شود  
 
چهار سال پیش درست در شب سالگرد مشروطه بود که رادیو زمانه را شروع کردیم. حالا در استانه یک سالگرد دیگر از این عزیزترین روز در تقویم سیاسی ایران یک کار رسانه ای دیگر را بنیان می گذاریم. بین آن زمان تا امروز چهارسال بیشتز فاصله نیست اما سرعت تحولات سرگیجه آور است. همگام با این تحولات یک چیز رشد کرده است و آن تمایل روزافزون مردم به حضور رسانه ای و تولید رسانه ای و به تصرف درآوردن رسانه است.

چهارسال پیش کمتر کسی باور می کرد بشود رادیویی دوسویه و مشارکتی ساخت. امروز احتمالا افراد بیشتری باور می کنند که بتوان تلویزیون دوسویه و مشارکتی بنا کرد. اما این راهی است که ایران ندا می رود. باز کردن فضا برای مشارکت مردم در تلویزیون.

من همیشه هویت ایرانی را در نوروز و عاشورا خلاصه می کردم. اما حالا فکر می کنم مشروطه را هم باید با آن افزود. مشروطه نقطه آغاز مهمی برای همه حرکتهای بعد از آن بوده است و هنوز هم هست. ما هنوز در کار بسط دادن تاریخ مشروطه هستیم و زوایای انچه را که اتفاق افتاده باز می کاویم و می شناسیم و بجا می اوریم. امیدوارم تلویزیون تازه ای که امروز سنگ بنای آن نهاده شد به مردمی تر کردن فرهنگ رسانه کمک کند. به همه معانی آن و از جمله به معنای رشد سواد عمومی در شناخت ضدرسانه ها. ما مردمی هستیم که چون رشد می کنیم مرتب باید خود را نقد کنیم. به میزان قدرت این نقد است که رشد ما تضمین می شود. رسانه می تواند واقع شناسی و واقع گرایی و شایعه گریزی ما را تقویت کند و خیال باوری ما را براند و کوچکتر و کم آسیب تر کند. هر مردمی را می شود از رسانه هاشان شناخت. هر رسانه تازه گشودن باب معرفت تازه ای است. اگر نباشد تازه نیست یا خود، رسانه نیست. 

تاریخ با هیجان ساخته می شود. هیچ حرکت خوب و فراگیر و موثری بی نیاز شوق و شور و آرمان و هیجان نیست. آن چیزی می ماند که با شوق و هیجان بنیان شده است. با پول رسانه نمی شود ساخت؛ پول هم لازم است اما بینش و شوقمندی برای یک کار تازه است که رسانه می سازد. و هر چیز خوب دیگر را. تاریخ را.

ایران ندا پیش از اینکه تلویزیون باشد یا بشود و توفیق اش با آن میزان سنجیده شود هم امروز پیروز است. زیرا افسانه جمع گریزی ایرانیان را بار دیگر باطل کرده است. کسانی که در ایران ندا گرد هم آمده اند عزم کرده اند که کار جمعی کنند. که اعتبارهای بلند اجتماعی خود را کنار هم بگذارند و از این سرمایه اجتماعی بزرگ به نفع مردم استفاده کنند. این اصلا کار کوچکی نیست. امیدوارم استقبال مردم آنها را دلگرم تر کند و کار را بر سنگ اندازان دشوارتر کند. کسانی که در کمین نشسته اند تا هر کس به کاری برخاست او را به هزار بهانه و یاوه فروکوبند و ناامید کنند و برانند. تا صحنه بماند برای خناسان.

نوشته اند و نوشته ایم که می دانیم کار در این مسیر دشوار است و به آن اذعان داریم. اما سربلندی ایرانی که برای ان خون دلها خورده ایم تا خانه خوبان باشد ما را گرمرو و گرمدل می سازد. ایران ندا ایده های بلند دارد. به همت های والای ایرانیان و ایراندوستان هم پشتگرم است. من افتخار می کنم که راه پدران و مادران و بزرگان مان در مشروطه را دنبال می کنم و از اینکه گروهی نیکخواه و ایراندوست پا به عرصه رسانه گذاشته سربلندم. در پرتو این نیکخواهی و بینشوری و مدیریت آتی امیدوارم ایرانیان به رسانه ای برسند که از خودشان باشد و دیدن اش هیجان و شوق ایجاد کند و پلهای شکسته میان ما را تعمیر کند و به تعبیر خوب آرش سبحانی دوباره ما را به یک ملت تبدیل کند.

* این یادداشت را تقدیم می کنم به همه آن شوقمندان که چهارسال پیش با من همراهی کردند و رادیو زمانه را ممکن ساختند اما امروز پراکنده شده اند که زمانه با ایشان همساز نبود. ایشان هر جا رفته اند درخشیده اند. 

** این متن نخست در خودنویس منتشر شد و در اینجا با اندک تغییر بازنشر می شود. متن بیانیه ایران ندا را در پست جداگانه ای آورده ام که در اینجا می توانید بخوانید و البته در بسیار جاهای دیگر همSend to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5887
نقد و نظر

آقای جامی عزیز یک کم بیشتر اطلاعات بدهید و ما را این قدر در هیجان و انتظار نگذارید. کار راه اندازی شبکه تا کجا پیش رفته؟ فکر می کنید کی میایید؟ با چند ساعت برنامه در روز کارتان شروع می شود؟ برای مقابله با پارازیت و زدن سیگنال تان چه کار می کنید؟ خلاصه که خودتان را به جای اذهان پرسشگر ما بگذارید و جواب دهید!

------------
کمی صبر داشته باشید. آهسته آهسته. کارها که جلو رفت در هر مرحله اطلاع رسانی رسمی خواهد شد. - م.ج

Posted by: بی فردا at August 7, 2010 1:41 PMمی‌خواهد آمال و دیدگاه‌های کسانی را بازتاب دهد که در سه دهه اخیر سرکوب شده‌اند و در حقشان به صورتی پیگیر و نظام‌یافته تبعیض روا داشته شده است.....

یعنی می خواهد آمال و دیدگاه میلیونها ایرانی را بازتاب دهد.

همین یک جمله کافیست تا میلیون ها نفر را هم در کنارتان داشته باشید تا در عمل چه از آب در بیاید.

Posted by: رضا at August 7, 2010 5:03 AMمن دیروز اولین نفری بودم که تبریک نوشتم دراینجا واعلان همکاری درصورت توان. رونمایی نفرمودید قربان. تعجب کردم اتفاق خاصی افتاده و...سایت شما رسیدن کامنت را
تأیید کرد. ومن با اطمینان گله نوشتم. یا...هو

-----------------
لطف دارید. فعلا ایده مطرح کنید. موقع همکاری هم می رسد. کامنتها گاهی به دلیلی که نمی دانم به فایل جانک می رود. چک می کنم. - سیب

Posted by: Dalghak.Irani at August 6, 2010 1:31 PMآقای جامی عزیز، فکر میکنم برای حفظ استقلال این شبکه خبری باید از قبول کردن کمک های مالی "بزرگ" خودداری کنید، کمک های مالی بزرگ رسانه رو به خودش وابسته میکنه، و حتی اگر کمک کننده هم به طرز عینی از رسانه نخواهد که دیدگاه هاش رو در سیاستگذاری لحاظ کنه، رسانه برای بقای خودش در میان مدت این کار رو خواهد کرد تا این کمک ها قطع نشن. رسانه اگر میخواد مستقل بمونه راهی نداره جز اتکا به کمک های مالی کوچک (شاید با سقف چند هزار دلار در سال) از تعداد زیادی از مخاطبان.

----------------
در تدارک طراحی همین موضوع هستیم. ولی انظر شخصی من این است که از کمک بزرگ نباید هراس داشت تا زمانی که با ساز و کار و مرامنامه و ساختار حقوقی بنیاد هماهنگ است. نظر رسمی در بیانیه بعدی بنیاد خواهد امد. - سیب

Posted by: Reza at August 6, 2010 11:48 AMسلام آقای جامی عزیز، تبریک بسیار برای این همت عالی تمام کسانی که با مشکلات سر راه چنین حرکتی دست به آغازی دوباره زده اند و برای ایران ندا آرزوی موفقیت دارم.
به امید دیدار دوباره در پاریس یا هر جای دیگر
ویدا سامعی

Posted by: ویدا سامعی at August 6, 2010 10:40 AMجناب جامی این رسانه سایت ندارد؟
-----
امیدوارم تا چند هفته دیگر رونمایی شود. بعد که شد توضیح می دهم که چرا کمی دیر شد. قصه دارد. - سیب

Posted by: Anonymous at August 6, 2010 2:10 AMآقای جامی مبارک باشد. خوش خبری است این ایران ندا که سرآغاز بسیاری تجربه ها و تاثیرات مثبت خواهد بود.
این حالا شد یک جنگ درست و حسابی بین مردم ایران و اهریمن جمهوری اسلامی و بیسوادی و بیخبری. حالا صحنه نبرد دارد کم کم منصفانه تر میشود و هر چند تا برابری کامل راه طولانی در پیش است. اما ما هم حالا داریم تمرین میکنیم که سازمان یافته و صبورانه دردهای بی درمانمان را چاره کنیم. حالا ملت ایران زیر نام ایران ندا تمام قد میخواهد بلند شود. حالا رضا دقتی و مهدی جامی و همه آنها که اسمشان را شنیدیم دیگر بلند تر و موثر تر سخن خواهند گفت و ابزار آزار دهنده تری برای رمال ها و جنگیر های حکومت اسلامی در اختیار ملت از نفس افتاده ایران قرار خواهند داد. صدای کف زدن میلیونها نفر ایرانی از سراسر جهان برایتان بلند است.
مادر ندا از شنیدن نامتان اشگ شوق میریزد. پدران دل شکسته به امید دار زدن اهریمن جهل و بد خواهی دلهایشان گرمتر میشود.....ایران و ایرانی به شما افتخار میکند................

اما جمهوری اسلامی هم بیکار نخواهد نشست. برای خفه کردن هر صدا و ندایی هنوز خنجرش را در آسمان میچرخاند. هنوز نقشه میکشد تا با چه ترفندی سینه این ندای تازه از راه رسیده را بدرد یا حامیانش را دلسرد کند یا همکارانش را به تیغ نامرادی خاموش کند......

همه مردم آگاه ایران به اندازه بضاعت خود در کنار و همراه شما خواهند بود.

من هرچند اعتقادی به این موضوع ندارم که با رسانه و روزنامه بشود جمهوری اسلامی را نابود کرد اما مانند صدها هزار نفر دیگر برای خلاص شدن از شر پلیدترین شیطان صد سال گذشته از هیچ پشتیبانی و کمکی دریغ نخواهم کرد.
همیشه زنده باشید و به امید خبرهای خوشتر.

Posted by: رضا at August 6, 2010 1:59 AMامیدوارم این رسانه جدید به آفتی که بعضی به آن "ایرونی بازی " میگویند دچار نشود.

Posted by: Ramin at August 5, 2010 10:01 PMI am waiting eagerly to watch IranNEDA TV and ready to contribute to the costs. Let's know how?
BW, Ali

Posted by: Ali at August 5, 2010 9:25 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 9
چاپ کن
بفرست