:: سالی که سلطان شکسته شد
:: بگو مگو با نیکان
:: رسانه سبز میدان لجن مالی نیست
::  این باش و آن نباش زبان و منطق سبز نیست
:: ورود به مرحله تثبیت گفتار سبز
:: جنبش سبز مرگ ندارد
:: بعد از 22 بهمن
:: بیانیه خامنه ای، سند آپارتاید ولایی
:: اگر سبزها 22 بهمن را از دست بدهند بازی را باخته اند
:: راه حل رفسنجانی یا جمهوری سوم
:: خامنه ای در پرانتز
:: شفاف سازی از این بیشتر؟
:: این صدای خرد خامنه ای است؟
:: بازی در وقت اضافه
:: قرآنی که خدا به علم الهدی نازل کرده است
::  بیانیه عاشورای موسوی؛ راه آخر پیش از فروپاشی
:: آن نیمه غایب
:: عاشورا و اشقیای نظام
:: ماجرا خیلی ساده است
:: مسیرهای تاریخ فردا
:: وقتی بالاخره رهبر پاسخگو شد
:: آنچه روز قدس فاش کرد
:: بیانیه های خنده دار
:: اندیشه و هنر جنبش
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
September 24, 2009  
شهر ممنوعه آخرین ولی فقیه  
 
بیانیه خبرگان به نظرم در حکم همان آخرین میخ بر تابوت انتظارات مردم از تشکیلات رسمی ولایی است. این بیانیه می گوید کور خوانده اید هیچ راهی به دادخواهی شما وجود ندارد. نه رهبر استیضاح می شود و نه احضار می شود و نه تشکیکی مطرح می شود و نه از شاکیان بلندپابه و صاحب سابقه دعوت می شود که با خبرگان حرف بزنند. هیچاهیچ. بیانیه از او حمایت می کند و نه تنها از او که از تمام خط فکر رسمی نظام مقدس با همان ادبیات که می شناسیم حمایت می کند. گویی یک نویسنده دارد تمام این بیانیه های جوراجور از قوه قضا و هیات سه نفره اش برای رسیدگی به شکایات تا بیانیه های سپاه. اما بیانیه خبرگان همزمان با میراندن چراغ کمسوی امید از حکومت یک روشنی خیره کننده نیز بر همه وجوه نظام مقدس تابانده است: نظام مقدس و اعوان و انصار و تشکیلات اش به حصاری دلخوش کرده اند که همانند شهر ممنوعه آخرین امپراتور چین است.

دستگاه ولایت می کوشد نشان دهد که تمام تشکیلات اش یک حرف می زند و یک صدا از آنها بیشتر شنیده نمی شود. این صدا صدای حمایت از حکومت دلبخواهی و شخصی آقای خامنه ای است که نه با خواست مردم و نخبگان دین و سیاست مناسبتی دارد و نه حتی با آنچه در قانون اساسی موجود آمده است. این دستگاه اکنون این کوشش یکصدا کردن را به اکمل وجه انجام داده و با بیانیه خبرگان به نهایت رسانده است. همه امیدها را ناامید کرده است و همه هواداران خود را برای مدتی امیدوار کرده است. اما واقعیت جای دیگری است.

اقای خامنه ای درست مانند آخرین امپراتور برتولوچی به شهر ممنوعه ای تسلط دارد که اگر کسی از آن خارج نمی شود کسی به آن داخل هم نمی شود. در این شهر ممنوعه او حاکم مطلق است و از حمایت همه خدم و حشم خود برخوردار. امروز هم آخوندهای درباری همگی از او حمایت کرده اند. او سپاه خود را دارد و صورتی از مجلس و دستگاه قضا که زیر نگین او ست و دولتی که تمام دست نشانده خود او ست. اما این همه دارایی آقای خامنه ای است. 

امروز و در پایان این دوره نفسگیر او اجازه می دهد که عکس مشترکی از او و رفسنجانی منتشر شود تا به رخ همه امیدواران خارج از شهر ممنوعه بکشد که این هم از رفسنجانی. امیدتان را قطع کنید. او راست می گوید تمام دستگاه های رسمی زیر نظر او یند و به فرمان او یند و از او اطاعت می کنند. حتی خبرگان که در لفظ و صورت قانون باید ناظر بر رهبر باشد خادم رهبر است. درست. اما بیرون چه خبر است؟

آقا در پایان این نمایش قدرت سه ماهه می فرمایند که خوب است نخبگان سکوت نکنند (+). آقا فکر می کند نخبگان برای چه سکوت کرده اند؟

نخبگان دست نشاندگان آقا و جزو خدم و خشم آقا و اعضای شهر ممنوعه آقا نیستند. آنها با سوی دیگر حصار شهر ممنوعه در تماس اند. آنها می دانند که بخت از آقا برگشته است. آقا چیزی برای سودا کردن ندارد. او مانند هر کس که بخت از او برگشته باشد هر قدم که بر می دارد وضع خرابتر می شود. سخنرانی نماینده اش در سازمان ملل متحد با همه درخواست دوستی ها با کمترین استقبال روبرو شد. همین حرفها که دست دوستی می فشاریم و چنین و چنان اگر سال پیش گفته می شد غوغایی می شد. اما امسال آقا از درون شهر ممنوعه ولایت پیام دوستی می دهد و کسی نمی خرد. آقا در سخنان امروزش از شکوه نمازهای فطر گفته است. اما فراموش کرده است انگار که امسال اولین سالی بود که هیچ کس مطلقا هیچ کس از نخبگان دین که طرف توجه او ست از فطر او استقبال نکرد و شماری که به رودربایستی پشت سر او به نماز ایستادند روزه بودند هنوز. اقا از کدام اجتماع باشکوه فطر سخن می گوید؟ روز یکشنبه یا دوشنبه؟ آقا و افسران جانفدای سپاهی اش مردم را تهدید کردند که روز قدس را سبز نکنند. چه کسی گوش کرد؟ چه شعارهایی دادند؟

آقای خامنه ای الان به کجا تسلط دارد؟ به تهران؟ به قم؟ به مشهد؟ به تبریز؟ به سنندج؟ به اهواز؟ به زاهدان؟ به اصفهان؟ واقعیت این است که او فقط بر دستگاههای رسمی اش تسلط دارد و آدمهای رسمی اش. این همان عزت و اقتداری است که از آن سخن می گوید؟ این دستگاههای رسمی بدون مردمی که این دستگاهها را ایجاد کردند و به او سپردند تا تمشیت امور کند چه معنایی دارد؟ چه قدرتی دارد؟ تمام این دستگاهها امروز الوده اند به فساد مالی و به دروغهای بزرگ و به جور و خیانت در امانت و نقض عهد و سوء تدبیر و بدنام ایران و جهان اند.

اقای خامنه ای بهتر است بیدار شود. پشت دیوارهای بلند شهر ممنوعه اش همه چیز تغییر کرده است.

او از نخبگان می خواهد از برای خدا حرفی بزنند. تقاضای پشتیبانی می کند. اما بهتر است دعا کند ایشان باز هم سکوت کنند. ازیرا که اگر سخن بگویند خوشایند او سخن نخواهند گفت. اگر می خواستند به خوشایند او سخنی بگویند تا امروز گفته بودند. آنها ممکن است در حمایت از او ساکت بوده باشند اما در مخالفت او بسیاری شان ساکت نبوده اند. ممکن است صدای شان از این سوی حصار شهر ممنوعه به آن سو که او نشسته نرسیده باشد. اما اگر قصد تعجیل دارد به دیدن آنچه خداوند برای او اماده کرده است کافی است به بام برآید. یا از روزن حصار به بیرون نظر کند. اگر هنوز چشمی برای دیدن داشته باشد. و پناه بر خدا از عاقبت سوء. 

Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5619
نقد و نظر

دست شما درد نکنه خیلی متن قشنگی نوشتید اینها نظر همه ما سبز دلان سبز پوش هست که امیدواریم به جای سیاهی وسپیدی تاجها سبزی آزادی جانشین شود.
ولی دوستان سبز من یه چیزی رو باید دقت کنیم یه عده ای قصد دارند پیشونی بندهای سبز زمون جنگ رو آروم آروم از پیشونی ها بردارند بعد بگویند ما اونها رو به مچتون بستیم بعد راحتتر اون پیشونی بند هارو از یادمون ببرند.
باید یادمون باشه
باید حواسمون باشه غیر ما هم تو این کشور کسانی هستند که حق انتخاب دارند
مانباید چون خواهان سبزی جامعه هستیم واین خواسته ما حق هم هست همه رو به شکل خودمون ببینیم یعنی نباید فکر کنیم همه نخبگان هم طرف دار ما هستند، پس حالا که سکوت کردند معلومه که مخالف نظام شدند.
باید حواسمون رو جمع کنیم
باید قبول کنیم هنوز مردمی هستند که این نظام رو میخوان
باید قبول کنیم هنوز کسانی هستند که بیست و چند سال به در خونشون زل زدند تا شاید عزیزشون که شهید شده برگرده

بچه ها یه خورده بیشتر فکر کنیم...
تورو خدا تند نریم...

Posted by: سبز at October 28, 2009 11:07 AMدرخواست یک باج برای ملت: حق انتخاب کردن

آقایان چاره ای ندارند که یک بار و برای همیشه “حق” انتخاب کردن مردم را بپذیرند. اگه تا هزار سال دیگه هم نپذیرند کشور به حالت عادی بر نمیگرده و در مسر طبیعی و فطری رشد و شکوفایی نمی افته. حال برای این منظور، راه حل برد برد هم وجود داره.

بالاخره اگر قرار باشه ولایت فقیه باشه بقیه مراجع هم حق دارن. اجازه بدن هر مرجع یه فقیه “بیطرف” و عادل را به رهبر معرفی کنه و رهبر از میان آن ها ۶ نفر فقیه شورای نگهبان را انتصاب کنه. هم خواست انتخابات آزاد مردم تامین شده، هم رهبر شورای نگهبان را نصب کرده، هم بقیه مراجع احساس نمی کنند به آن ها بی توجهی شده.

باور کنید راه حل به همین سادگیه. منتها توی این مملکت یه عده انگار مغز خر خوردن و نه تنها خنگ بازی در میارن، که دوست دارن یه عمر خودشون رو گول بزنن و بذارن تو مملکت امام زمان هر فساد و تقلبی اتفاق بیفته. چون مجبورن برای حفظ خودشون به یه عده گردن کلفت باج بدن. خب بیایید یه باج کوچک هم به مردم بدهید. بالاخره یه فرمولی برای دادن حق (باج) انتخاب کردن مردم هست. خواهشن آقای هاشمی و دیگر افراد مجمع تشخیص مصلحت، اینو جدی پیگیری کنن.

خدا خیرتان بدهد و بچه هایتان را هم به کهریزک نفرستد. آمین!

Posted by: آرش at October 3, 2009 2:29 AMمطالبتون بيشرمانه گستاخانه و بدون رعايت هيچ انصافي

-------------------
همین که هنوز درک بیشرمی و بی انصافی در شما هست خوب است چون ممکن است در دادگاهها و سرکوب خیابانی و زندانها و دروغهای شاخدار صدا و سیما و سکوت یا تشویق رهبر و مقامات هم آن را پیدا کنید. - سیب

Posted by: مريم at September 29, 2009 8:20 AMسلام آقاي جامي!
اين را بخوانيد لطفاً :
http://www.balootak.com/2009/09/1422.php
چه كسي بايد جواب بدهد؟ يعني همه آقايان شناخته شده و علاقه مند و صاحب تجربه - و از جمله شما- نبايد يك شبكه سبز راه بيندازند در كنار بي بي سي فارسي و وي او اي؟ داشتن يك رسانه براي اين مردم خواسته بزرگي است؟ خدا از شما هيچ پيماني نگرفته؟ امروز روز محافظه كاري و انفعال نيست.

--------------------
از تذکرتان ممنون ام. می دانم که تلاش هایی در جریان است. امیدوارم به نتیجه برسد. - سیب

Posted by: خسرو at September 29, 2009 7:02 AMاز این زانتیا نگرانم !!!!! -
چند روز پیش در اتوبان قم ، تهران در حرکت بودم که از دور چشمم به کیوسک پلیس و
ماشین زانتیای سفید خورد ...

Posted by: فرید صلواتی at September 26, 2009 8:51 PMدلخوشیم به حماسه ی سبز.یکی از پاکترین خیزشهای تاریخ. روی پای خودمان ایستاده ایم. تمام افتخارمان به اینست که هیچ قدرتی چه داخلی(سپاه و بسیج و دولت و .....)و چه خارجی پشتیبان ما نیست.

Posted by: محمد رضا at September 26, 2009 8:30 PMعلامه حسن زاده آملی در الهی نامه می گوید: الهی عمری گمان می کردیم ما حافظ دین تو ایم. اکنون دانسته ام دین تو حافظ ماست.آیا ولایت فقیه از دین حفاظت می کند؟ آیا دین از ولایت فقیه حفاظت می کند؟

Posted by: محسن اکبرزاده at September 25, 2009 11:07 PMما جز خدا به پشتیبانی کسی دل نبسته ایم هرکس رفسنجانی باشد یا کسی دیگه اگر در صف ما آمد خودشو نجات داد اگر نیامد باسر در چاه رسوایی این نظام متلاشی نابحق اسلامی سقوط کرد خود آقای موسوی و کروبی عزیز گفتند که از حق خودمان می توانیم بگذریم اما از حق مردم نه مگه خبرگان کی هستند که برای ما تصمیم بگیرند خامنه ای هم هرکی باشه از فرعون که خدا در قران اسمشو نیاورد تا اونو سمبل ضد خدا بدونه که بالاتر نیست که خدا گل کثیف رو به دهنش زد که خفه شو و موسی و قومشو نجات داد بچه ها امیدتون به خدا باشه

Posted by: مریم at September 25, 2009 10:23 PMآقای جامی گرامی، پایان متن شما آنجا که نوشته اید:«اگر هنوز چشمی برای دیدن داشته باشد» حکايتی از گلستان را به یادم آورد.همان که میگوید یکی از ملوک خراسان محمود سبکتگين را به خواب ديد. «اگر» ی که گذاشته اید ناظر بر اين است که برخلاف مرده ی محمود که جمله وجودش خاک شده بود مگر چشمانش از آنجا که هنوز، آنسوی حياتش، نگران مُلکش بود، خامنه ای در زنده بودنش چشمانش ديگر خاک شده يا از خاک پُر شده است.

Posted by: آرش جودکی at September 25, 2009 2:29 PMخامنه ای یکی از چرخ دنده های سیستم خودکامه ی فعلی است چنانکه خمینی که از بسیاری از جهات از او برتر بود چنین بود. اگر خاطرات افرادی را که ارتباطی با جمهوری اسلامی داشته اند بررسی کنیم می بینیم خمینی - و به تبع آن خامنه ای - همیشه فرمانده نبوده اند. در خیلی از مواقع تصمیمات را دیگران گرفته اند ولی به آنها نسبت داده اند. البته این از بار مسئولیت آنان کم نمی کند چرا که آنان نهایتن از این تصمیمات باخبر شده اند و مسئولیت آن را به عهده گرفته اند. اساسن سیستمی که در سال 57 قدرت را در ایران به دست گرفت و اکنون نیز بر آن حاکم است یک سیستم قبیله ای است که هر یک از افراد آن در برهه های مختلف بشخصه تصمیم گرفته و عمل کرده اند و هدف تمامی آنها حفظ قبیله بوده است. یکی از برتری های سازمانی آنان نسبت به گروه هایی که سازماندهی مدرن داشته اند هم این ویژگی است.
در سیستم قبیله ای هر عضو قبیله می تواند هر کاری بکند و مورد مواخذه قرار نگیرد چنانکه افراد کاملن شناخته شده در زمان خمینی و حتا در دو سه ماهه ی اخیر هر جنایتی را مرتکب شده اند ولی قبیله با آنان بگونه ای رفتار می کند که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است! اگر فکر کنیم که با تعویض یا حذف کسی مثل خامنه ای قبیله از بین می رود به خطا رفته ایم!

Posted by: یک دوست at September 25, 2009 11:41 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 10
چاپ کن
بفرست