:: رابعه بلخی؛ گوهر نادیده شعر و شهادت در عشق
:: Robert Fisk: Leaders lie, civilians die
:: مهاجرت نخبگان يا سر-ريز-شدگی اجتماعی
:: چرخه مدار صفر
:: روزنامه شرق طرفدار سرکوب در فلوجه
:: پروژه پشتونیزه کردن افغانستان: تحليلی خلاف آمد رسانه ها
:: نتيجه نهايی
:: چرا پل برمر دو روز زودتر رفت؟
:: تشنج های عراق به سود آمريکاست
:: حالا نوبت جنگ صريح با مردم عراق است
:: حريم امن
::  کابل
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
December 28, 2007  
آنها با زبان ترور حرف می زنند  
 

ترور بوتو مرا به یاد ترور راجیو گاندی می اندازد. به همان اندازه مرا شوکه کرد. سلسله پایان ناپذیر ترورها در شبه قاره مناسبت تامی دارد با فرقه ای که در آنجا اکنون حاکم شده است. فرقه ای که بمبگذار انتحاری تولید می کند.

پاکستان متناقض ترین کشور منطقه ما ست. نوعی اسرائیل در همسایگی ما. پر از مردم گوناگون. با یک فرق عمده که در اسرائیل رهبران سیاسی کمتر ترور شده اند. بجز اسحق رابین.

پاکستان نمونه عجیبی از پیشرفتهای دانشگاهی و عقبماندگی های فرهنگی است. نوعی روستای بزرگ که دانشگاه هاروارد داشته باشد.

مرگ بوتو می تواند ما را از رسیدن به دموکراسی ناامید کند. لابد طراحان همین را هم می خواسته اند: ورود زن و دموکراسی ممنوع!

پاکستان معمای بمب اتمی و پیشرفت را هم حل می کند. می توان بمب اتمی داشت و در جنگهای فرقه ای نابود شد. در تعصب و دگماتیسم غرق شد. می توان بمب داشت و امنیت نداشت. احمدی نژادها لابد الگوشان پاکستان است. حق مسلم ما کدام است؟ بمب یا امنیت؟

پاکستان در سی سال گذشته بلاهای بزرگی بر سر ما آورده است. طالبان و القاعده نمونه های تولیدات پاکستان اند. جنگ و ترور و بمبگذاران انتحاری هم. افراطگرایی مذهبی هم. بی نظیر بوتو خود نیز در این تولیدات دستی داشت. و قربانی آن شد. افراطگرایان مثل غلامان سلجوقی اند. غلامی را که سرهنگی دادی امیر را از میان بر می دارد. هیچ حکومتی از معامله با غلامان سود نکرده است. اهالی قدرت برای تامین امنیت خود به غلامان میدان می دهند. بی خبر از آنکه خود قربانی این امنیت غلام-آورده خواهند شد.

 دموکراسی هم هزینه می خواهد. یاد اکبر گنجی می افتم. راه دموکراسی در کشورهای ما ناهموار است. قربانبان اش را از نخبگان می گیرد. بزرگترین فتنه زمانه ما افراطگرایی است. یک بمبگذار می تواند جمعی از نخبگان را راهی فنا کند. جوامع ما چقدر آماده دموکراسی اند؟ قاتلان بوتو می گویند دموکراسی تان را ببرید در همان کشورهای فاسد غربی. مملکت اسلام را ما حفاظت می کنیم. با بمب های متحرک با بمب های اسلامی. آنها مظهر نیروی شر اند. مانویان جدید.

لانه زنبوری گشوده شده است. کسی که با زبان ترور حرف می زند. دموکراسی به پستو رانده شده است. من برای ایران نگران ام که در چهار گوشه اش ترور خانه کرده است و ارعاب. سکوت رهبران ایران در قبال ترور بوتو معنادار است.


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/3893
نقد و نظر

سلام

خيلي بيشتر از اينكه پاکستان پدید آورنده طالبان باشه... آمریکا باعث و بانی اون بوده.. احتمالا فراموش کردین که آمریکا برای بیرون کردن روسها طالبان رو از هیچ به قدرت رسوند... امروز هم آمریکاییها بعد از حمایت بی شاءبه از دیکتاتوری پرویز مشرف... خواب جدیدی برای پاکستان دیده اند...

کاش ریشه ای تر نگاه میکردیم به مساله...

-----------------
به قول علما اثبات شی نفی ما عدا نمی کند - سیب

Posted by: Anonymous at January 4, 2008 9:09 AMمن كه يادم نمي آيد راجع به غير اخلافي بودن اعمال بوتو حرفي زده باشم. بحث من اينست كه او اصلا كجايش و كدام عملكردش به دموكراسي ربط داشت؟ كل مدياي انگليس كه تصميم گرفته از ايشان شهيد راه دموكراسي و آخرين اميد دموكراسي پاكستان بسازد. بابا ايشون حزب و بند و بساط دارد. همه اشان كه نمرده اند؟!!
فرشته شكيب

Posted by: fereshteh shakib at January 3, 2008 11:04 AMسلام.

در مورد ترور بوتو به نظرم می رسد دولت پاکستان با چراغ سبز امریکا وارد عمل شده است. فرض می کنم انتخابات برگزار می شد و بی گمان بوتو رای می آورد و بساط القاعده را بر می چید آن وقت چه بهانه ای برای حضور امریکا باقی می ماند.؟

Posted by: صبح روز بعد at January 2, 2008 5:49 AMمن نفهمیدم چرا بوتو را معادل و پیام آور دموکراسی گرفته اید؟ ضمن آنکه ترورش را غم انگیز و بی انصافی می دانم، قبول ندارم چون زن بود هیچ برتری به مردان شبیه خودش داشت. اینجا در تلویزیون بی بی سی چند بار حرفهایش را شنیدم و بکلی از او نا امید شدم. این خانم در زمان قدرت داشتنش "طالبان" را به رسمیت شناخت و به آمریکایی ها در این پروژه کمک کرد. پرونده های فساد مالی و ترور دولتی اش (برادرش) هم که جدی تر از آنست که بشود نادیده گرفت. حالا چون مشرف با او نساخت دلیل دموکرات بودن او نمی شود و زن بودنش هم اگر دختر پدرش نبود شک دارم کمکی بهش می کرد در به قدرت رسیدن.
فرشته شکیب
----------------------
سیاست عرصه گزینه های موجود است نه درس اخلاق. در میان گزینه های موجود او بهترین گزینه بود و معدوم شد. - سیب

Posted by: fereshteh at January 1, 2008 11:57 PMهر قدر هم ایران راه اشتباه برود و هر قدر هم این چماق انرژی هسته‌ای را توی سر ما بکوبند، و هر قدر هم احمدی‌نژاد در اشتباه باشد، باز هم نمی‌توانم قبول کنم که ایران در حال ساخت سلاح هسته‌ای است یا قصدش را دارد. نه این که به این آدم‌ها و شرائط اعتماد داشته‌باشم، فقط مسأله این است که این ادّعا با منطق جور در نمی‌آید.

Posted by: مصطفی at December 28, 2007 10:00 PMاین نوشته در بلاگ نیوز لینک شد.

Posted by: عمو اروند at December 28, 2007 2:51 PMچیزی که در مورد بمب اتمی گفتی از این زاویه بی معنا -شاید هم بدیهی- بود.
ولی از یک زاویه دیگر قابل توجه است. آن هم این که بعضی ها که خیلی ادعایشان می شود که مسوول حفظ امنیت جهان هستند از مسلح شدن حکومت عقب مانده ای مثل پاکستان به بمب اتمی چه راحت می گذرند. ولی سر کشوری مثل ایران که از این جنبه ها خیلی خیلی بالاتر از پاکستان است چه بلاهایی که نمی آورند.

Posted by: محمود at December 28, 2007 6:36 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 7
چاپ کن
بفرست