:: مدرنيسم ايرانی: تبديل دايره به خط
:: سياست اخلاقی، سرگشتگی و رياکاری
:: شوک انتخاباتی اکتبر
:: شارون مبشر صلح
:: روياهای هسته ای ما ايرانيان
:: اجماع جهانی: بيزاری از جنگ و اشغال
:: ايران جمهوريخواهان دموکرات شده را نمی خواهد
:: معمای خشونت و اسلام در چشم برنده نوبل ادبی
:: انديشه های روز
:: پروژه پشتونیزه کردن افغانستان: تحليلی خلاف آمد رسانه ها
:: نتيجه نهايی
:: حسين شريعتمداری: مرد عنکبوتی
:: ارزش های رسانه ای سايت های اصلاح طلبان
:: آيا مدرنيسم سکولار خصلت مسيحی دارد؟
:: کنفورميسم و مدرنيسم
:: کودکانی که ديگر بزرگ نمی شوند
:: حکمت سياسی سيستانی
:: اسرائيل در همسايگی ما
:: معنای راه حل های يکجانبه
:: دموکراسی از راه زور، اشغال و خشونت عريان
:: هيچ اشغالگری دلش به حال ما نمی سوزد
:: مصدق مسلمان سکولار
:: مردان نامرئی
:: انفجار در استانبول
:: راه صلح برتر از جنگ
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
March 12, 2007  
بی سوادی اطلاعاتی-امنيتی  
 

من اصلا با وجود داشتن يک دستگاه اطلاعاتی زيرک و صاحب اطلاع و هوشمند در ايران مخالفتی ندارم. هر کشوری نياز به يک دستگاه قوی اطلاعاتی دارد تا منافع کشور را حفظ کند. اما روحيه کارمندصفتی و تن آسانی و باری به هر جهت بودن که صفت غالب در ادارات ايران است در دستگاه اطلاعات و امنيت اش هم آشکار است.

کيهان تظاهر می کند که با سرويس های اطلاعاتی ايران ارتباط دارد و خاصه اخبار ستون ويژه اش چنين ارتباطی را به رخ می کشد. چون تا به حال کسی از مقامات رسمی متعرض کيهان برای اين ادعا يا تظاهر نشده است من فرض می کنم واقعا کيهان شاخه ای رسانه ای از دست کم بخشی از نيروهای اطلاعاتی ايران است. اما در اين صورت کيهان وهن نظام امنيتی ايران است.

نزديک به تمام اطلاعات يادداشت اخير کيهان غلط اندر غلط است. وظيفه من نيست که اطلاعات اين بی سوادهای متظاهر به امنيتی بودن را تصحيح کنم. اما متاسف می شوم که کار ايران از نظر اطلاعاتی در حد دوره ناصرالدينشاه قاجار است. آنچه در اين يادداشت آمده چيزی فراتر از حرفهای خاله زنکی رمالان و منجمان دربار آن عهد نيست و عمدتا بر پايه تصورات و تخيلات يک کارمند بی سواد کم هوش نوشته شده است که اطلاعات کهنه و پراکنده و سوخته ای را با صد من سريش به هم چسبانده است و کولاژی از دروغ ساخته است که عجز سازنده اش را از فهم ساده واقعيت نشان می دهد. از همه جالبتر بخش مربوط به نقش حلقه ملکوت در پديد آمدن کاريکاتورهای دانمارکی است! آيا اين حاصل کار حلقه های اطلاعاتی ايران است؟ آيا آنها به همين روش به اداره مملکت کمک می کنند؟ در دنيايی که دهها مقاله هوشمندانه در تحليل مسائل جهانی و منطقه ای رسانه ها وجود دارد و حتی در همان ايران می توان تحليلگران باسواد و تيزهوش يافت که به کار بررسی رسانه های منتقد و مخالف و متفاوت بپردازند و حرفی به دردبخور بزنند و حتی به نظام امنيتی توصيه های مفيد بدهند اين دايناسورهای ما قبل تاريخ به چه کار می آيند؟

من می دانم که بسياری اين حرفها را باور نمی کنند. اما مشکل اين است که گروههايی اين خزعبلات را باور می کنند. شنيده ام که در نوشتن اين جور داستانها يک هدف عمده مسموم کردن ذهن برخی از علمای قم است. آيا اين توهين به علما نيست که آنها را در حد بازی خوردگان يک مشت دروغگوی کم مايه بجا آوريم؟ آيا کسی در آن مملکت نيست که در پاسداری از امنيت واقعی کشور گوش اين احمق ها را بگيرد و با اردنگی از دور و بر نظام اطلاعاتی به بيرون بيندازد؟ نظام اطلاعاتی چه احتياجی به اين مغز خر خوردگان دارد؟ برای ارعاب اين و آن اگر اين مشت آدمها به کاری بيايند آبرويی که می برند صد برابر بيشتر از هزار پروژه به اصطلاح براندازی ضربه می زند. آيا ما محکوم ايم که هميشه به يک مشت احمق جواب بدهيم که نمی توانند دو تا اطلاعات ساده را پيدا کنند و دو تا صغری کبرای درست و حسابی بچينند و از بس ناتوان و نادان اند به هر جنبده ای و هر حرکتی مشکوک اند و مثل آب خوردن دروغ می گويند؟


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/1149
نقد و نظر

من وقتي خوندم يادداشت رو تقريبا شوكه شدم. در ارتباط با اين موضوع مطلبي هم نوشتم. نه از سر غيظ. از اينكه جدا متاثر شدم از چاپ همچنين روزنامه اي در ايران.

Posted by: مهدیه at March 14, 2007 4:20 PMتا حالا دقت کردی مدیر کیهانو رهبر تعیین می کنه ولی وزیر اطلاعاتو، رییس جمهور تعیین می کنه و رهبر، تایید؟ پس اهمیت کیهان و این مزحرفات نویسی اش بیشتر از تشکیلات امنیتیه.

Posted by: حاجی کنزینگتون at March 13, 2007 4:23 AMبا مزه بود، خنديدم. بابا ديگه بسه اين بازيها. همه مي دونن هم راديو زمانه با اطلاعات ايران مرتبطه و هم كيهان و اينها هيچ تناقضي با هم ندارن. اصلا وظيفه يك سيستم اطلاعاتي باهوشه كه تكثر رو بيافرينه به جاي اينكه بهش اجازه بده خودش بوجود بياد. اينجوري مراحل رشدش هم تحت كنترل خودش و با تربيت خودش انجام مبشه.
----------------------------
فقط در تخيلات می شود چنين ارتباطی قائل شد و همه چيز را به همه چيز ربط داد و برای هيچ چيز هيچ مشخصه متمايز که مرزبندی کند قائل نبود. جالبتر از همه همين "همه" اش بود: همه می دانند ....- سيب

Posted by: mim at March 12, 2007 8:21 PMهاه! موافقم! مطلب پایینی هم عالی بود ... شما من را یادتان هست؟!
------------------
هنوز هست. - سيب

Posted by: سوسن جعفری at March 12, 2007 8:19 PMجناب جامي عزيز! حقيقتا از شما تعجب مي كنم كه چرا در كار كيهان ((چرا)) مي آوريد! برادر عزيز البته من از جانب مراجع قم مطمئنم كه بعد از ديدن اين همه بالا پايين روزگار بالاخص بعد از انقلاب ديگر امثال شريعتمداري و دوستانش را خوب مي شناسند.اما كم نيستند آدم هايي كه احتياج دارند به افشاگري هاي كيهان تا هيچ وقت كفن از تن به در نكنند.

Posted by: صادق دالوندي at March 12, 2007 4:50 PMجذاب بود و همچنین جسورانه !

Posted by: ممد یه عاشق بی قرار (آفتاب) at March 12, 2007 3:51 PMکیهان هیچ ربطی به وزارت اطلاعات ندارد. این را زمان خاتمی دوم خردادی ها برای جنگی که با کیهان داشتنند و تلاش برای عوض کردن شریعتمداری راه انداختند. وگرنه سعید امامی با خیلیها مراوده داشته، نه فقط با کیهان.

کارهای کیهان یک جور خودشیرینی است برای اینکه نشان دهد از وزارت اطلاعات هم بیشتر نگران امنیت مملکت است. میخواهد با جوسازی روی وزرات اطلاعات فشار بیاورد تا شاید کسی آنجا جدی اش بگیرد.

شما هم نگران نباشید. اگر قرار بود وزارت اطلاعات از چهارتا بچه نادان خط بگیرد حمهوری اسلامی ۲۸ سال دوام نیاورده بود.

Posted by: حافظ at March 12, 2007 12:42 PMکاملا با شما موافقم. واقعیت این است که اینها هیچ نیستند و جز با سر و صدای ناهنجار، نمی توانند ابراز وجود کنند.

Posted by: آریاپسر at March 12, 2007 5:59 AMآقاى جامى عزيز
به گمانم، اين مشکل اساسى کيهان در برخورد با رسانه‌ها و به ويژه اينترنت است. به هر حال، زمانه رسانه‌اى است که ريشه‌اى اينترنتى دارد و حداقل، بخش بزرگى از کارکنانش را از طريق اينترنت شناخت و انتخاب نمود.
مشکل، بيشتر از آن که از دستگاه اطلاعاتى «آگاه» ايران باشد، از وارد شدن جناب شريعتمدارى به حوزه‌اى است که کمترين تخصصى در مورد آن ندارد. اگر مشکلات برآمده از چنين تحليل‌هايى نبود، مى‌نشستيم و به اين حرف‌ها مى‌خنديديم. چنان که بهترين واکنش در برابر آن دکترين «شبکه عنکبوتى» نيز، لبخند زدن بود. اما ...
اگر بدانيد چقدر دلم مى‌خواهد که يک دوره آشنايى با اينترنت و به خصوص پديده‌هاى مرتبط با «وب 2.0» براى آقاى شريعتمدارى گذاشته شود و دوستان و همکارانشان نظير وزير محترم ارشاد و ديگر مسئولان فرهنگى و امنيتى گذاشته مى‌شد تا کمى ديدگاه واقع‌بينانه‌ترى نسبت به اين پديده داشته باشند.
از واژگانتان اندکى بوى خشم و غضب به مشام مى‌رسد. به جاى عصبانى شدن، بهتر است که راهى براى آموزش و آموختن بيابيم. «دانستن» حلال همه مشکلات و به ويژه «خيال‌پردازى» است

Posted by: بهرنگ at March 12, 2007 3:25 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 9
چاپ کن
بفرست