:: خودشناسی و وبلاگ شناسی
:: عياری زنانه
:: نوشته هايی که يادواره اند
:: سال-نماهای وبلاگی
:: وبلاگ، کارخانه مفهوم سازی
:: همه وبلاگ های من
:: دعوت به منطق نبرد-گفتمانی
::  از بازی نفرت بيزارم
:: وبلاگ نویسی به شیوه توده ای
:: وبلاگستان چونان يک گروه اجتماعی
:: کدام مسائل ارزش مطرح شدن دارند؟
:: وبلاگ اسلحه نيست
:: هفتان: از يک نياز اطلاع رسانی تا يک کارگاه دموکراسی
:: چهل وبلاگ پر طرفدار فارسی
:: وبلاگ نويسان در مقام حشرات الارض
:: وبلاگی شدن فرهنگ
:: سربازی رفتن روشنفکران وبلاگ نويسی است
:: وضعيت بی ستارگی
:: سياسی شدن سپهر وبلاگی تا کجا؟
::  وبلاگ ايرانی: نهادی برای بی نظمی
:: مانيفست ايرانی وبلاگ
:: جای چه کسانی در وب خالی است؟
:: وبلاگ: سگالش در حضور ديگران
:: فاشگويان حلقه ملکوت
:: سردبير خودم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
August 7, 2006  
بلاگ-سايت زمانه  
 
امروز بلاگ-سايت زمانه را هم رونمايی کرديم. فقط 11 دقيقه پيش. اين نوباوه را ببينيد و نظرتان را با ما در ميان بگذاريد. توضيحات اش بماند برای وقتی ديگر. الان خيلی سرمان شلوع است. اين اعلام تولد است. تولد يک ايده:

بلاگ-سايت راديو زمانه
Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/870
نقد و نظر

مهدی جان،
اول از همه تبریک(همراه با تاخیر)بابت راه اندازی سایت رادیو زمانه. بعد هم می خواستم بهت بگم شخصا حاضرم داوطلبانه برای رادیوی تازه تاسیس شما مطالبی در ارتباط با سینما بنویسم(گزارش هفتگی اکران فیلمها در آمریکای شمالی ، نقد ، گزارش و...)
این پیشنهاد در جواب دعوتی بود که از وبلاگ نویسها کردی. خوشحال می شم بتونم دراین راه جدیدی که شروع کردی کمکی باشم.

----------------
از لطف تو ممنون. حتما بنويس و استقبال می کنم از اين خودجوشی و همياری - سيب

Posted by: محمودرضا at August 20, 2006 6:12 AMsalam
aghay jami aziz omidvaram khasteh nabashid va radıotan por bar tar bashad yek soal shakhsi agar ham khastid javab nadid va aslan ein ra public nakonıd aya shoma amir farshad ebrahimi ra mishnasid ? va nazaretan chist ? chon darbareh shoma dar web logash neveshteh porsıdam . be har hal mamnon va bye

--------
من ايشان را شخصا نمی شناسم و نمی دانستم در باره من مطلبی نوشته است. می بينم. ممنون. - سيبستان

Posted by: shahla barez at August 13, 2006 6:49 PMآقای جامی عزیز درود بر شما
خسته نباشید می گم به شما و همکارانتان در رادیو زمانه.
در طول یک هفته ای که شنونده رادیو زمانه بوده ام، در انتخاب موسیقی شما ابدا نشانه ای از توجه به موسیقی محلی و غیر فارس ندیده ام.
الان مجری اعلام کرد رادیو زمانه تلاش می کند فضایی ایجاد کند برای موسیقی فارسی از ایرانی گرفته تا تاجیک و افغان.
خواستم با احترام فراوان به شما یادآوری کنم که همه ایران فارس نیست و موسیقی فارسی هم لاجرم تنها بخشی از موسیقی ایران است.
امیدوارم توجه رادیو زمانه به موسیقی اقوام دیگر ایرانی، دست کم به اندازه موسیقی تاجیک یا افغان باشد.
در غیر این صورت اگر مخاطب غیر فارس ایرانی، کم کم از رسانه های فارسی مهاجرت کرد و به رادیو های غیر ایرانی غیر فارسی اقبال نشان داد و ... بدانید که کار از کجا خراب شده و از انگ جدایی خواهی و تجزیه طلبی برای سرکوب کسانی که خودتان از ایران رانده اید، استفاده نکنید.
دوستار شما.

Posted by: Anonymous at August 10, 2006 6:11 PMوالله من بي تقصيرم.
داشتم رد ميشدم ديدم تبليغه يوسف مصريه گفتم منم اسممو تو خريدارا بنويسم بلكه زد و اسم ما در اومد. خيلي مخلصشم.

Posted by: ابن محمود at August 10, 2006 2:20 PMرادیو زمانه اتفاق خوبیست. بعد از مدتها یه اتفاق حرفه‌ای در وبلاگستان می‌افتد که می‌تواند فرای خوانندگان آن رود و مخاطب عام ایرانی پیدا کند . می گویم حرفه‌ای چون:

۱) زمانه نگاه رسانه‌ای دارد. یعنی به نظر می‌رسد می‌خواهد مانند رسانه‌های حرفه‌ای دیگر محتوای با ارزش تولید کند و برای مخاطب عام جذاب باشد.

۲) زمانه هزینه می‌کند. این روزها برای انجام هر کار درست و حسابی باید هزینه کرد. زمانه می‌داند که تولید محتوا هزینه‌بر است. باید خرج کرد و خرج کرد و داشتن منابع مالی یک مزیت بزرگ است.

۳) به نظر می‌رسد زمانه حساب شده پیش می رود. از شروع آزمایشی اینترنتی‌اش گرفته تا شروع وب سایت آن. این شروع گام به گام خود نشانه جدی گرفتن و حرفه‌ای گرفتن کار است.

۴) مدیر آن٬ آقای جامی٬ یکی از معدود کسانی است که در وبلاگستان سودای فرهنگ سازی دارد. اگر این نگاه در زمانه دنبال شود - بدون اینکه زمانه لزومن آینه تمام قد سیبستان شود و محدود به آن نگاه باقی نماند و سلایق متعدد را در برگیرد- بسیار امیدوار کننده است.

۵) زمانه سعی می‌کند که یک رسانه عصر جدید باشد با تعامل دوطرفه با مخاطب و نه یک رادیو سنتی دیگر. استفاده از امکانات وب و وبلاگستان بسیار امیدوار کننده است.

اما چند پیشنهاد:

۱) به گمانم در یک نگاه کلی می‌توان رسانه‌های موجود در خارج از کشور را به دو دسته عمومی تقسیم کرد:

- آنان که بنگاه خبری‌اند و از سیاست‌های بنگاه خبری اصلی‌شان پیروی می کنند. مانند بی‌بی‌سی٬ صدای امریکا٬ رادیو فرانسه و حتی رادیو فردا. به گمانم این رسانه‌ها بیشتر حول خبررسانی می‌چرخند و بعضی از آنها سیاست‌های خاص کشور وابسته‌شان را تبلیغ می کنند. مثل رادیو فردا.

- رادیو‌ها و تلویزیون‌های ماهواره‌ای فارسی امریکا: من با رادیوهای اروپایی آشنایی ندارم ولی آنچه که از لوس آنجلس دیده‌ام را می شود یک کاسه کرد. به غیر از ابتذال رایج و غالب(که البته با معیار من مبتذل هستند) از جهت برنامه‌سازی همه از چند ژانر خیلی مشخص خسته کننده و ملال آور پیروی می کنند. آنها برنامه سازی نمی کنند. آنها هزینه تولید محتوا نمی‌کنند. آنها ساده‌تر‌ین٬ سهل‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های روی آنتن رفتن را استفاده می‌کنند و همین می‌شود که از دید عام مبتذل نگاشته می‌شوند.

به گمانم قرار گرفتن زمانه در یکی از این دو گروه و یا ترکیبی بینابین هرز دادن پتانسیل آن خواهد بود. بعبارت دیگر تولید محتوای غنی و تازه یکی از چالشهای زمانه خواهد بود.

۲) چالش دیگر رادیو زمانه این خواهد بود که یک پردایم جدید درست کند و به همان مسیری که هر کدام از رسانه های بالا رفته اند نرود. هم محتوا ایجاد کند و هم این محتوا را در شکل جدیدی ارائه دهد. این شکل جدید بسیار مهم است. وجود وبلاگستان و تعامل دو طرفه٬ استفاده از نیروی جوان و خلاق وبلاگستان و تمرکز بر فرهنگ جوانان همه خوب است. اما از جهت برنامه سازی و اجرا به گمانم بهتر است به دنبال فرمت های جدید بود. بعضی از این فرمت ها در غرب تجربه شده و می توان از آنها٬ با تغییر لازم بهره برد. یکی از بهترین این نمونه ها NPR است. تنوع برنامه های NPR چه از جهت شکل و چه از جهت ارزش محتوایی حتا در میان رسانه‌‌ای امریکایی مثال زدنی‌ست. از آن طرف حتی روش بعضبی از برنامه‌های دیگر رسانه ها مانند Standup Comdey می تواند برای نسل جوان ایران بسیار جذاب باشد.

۳) زمانه می تواند از اشتباهات دیگران بسیار یاد بگیرد. در گذشته ظهور مجلات اینترنتی را از وبلاگ ها دیده ایم. به گمان من بزرگترین اشتباه بعضی از آنها این بود که در همان عمق سطحی وبلاگ هایشان باقی ماندند و تبدیل شدند به یک مجموعه وبلاگ زیر نام مجله وبی. از آن طرف٬ روزنامه های اینترنتی را هم دیده ایم که خبرنگار مستقل ندارند٬ خبرهایشان یک خطیست و یا کل یه مقاله را بر اساس یک شایعه بنا می کنند و مقاله تکرار دانسته‌های عام است یا کپی شده از جایی دیگر. زمانه می تواند حوزه مشخص تری برای خود تعیین کند که در آن حوزه اوریجینال باشد و لازم نیست از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را کاور کند.

۴) در بین ما ایرانیان شایعه و حرف و حدیث گاه بسیار رواج دارد. کاش وب سایت زمانه هرچه زودتر یک صفحه به چشم‌انداز (vision)٬ ماموریت (mission) و بالاخره اسپانسر مالی خود تخصیص دهد و بصورت شفاف عمل کند که از این حرف و حدیث‌ها جلوگیری شود.

امیدوارم زمانه رسانه ای شود که همه ما به وجودش افتخار کنیم.

Posted by: Just An Input at August 10, 2006 11:56 AMشاید این متن را باید در وبلاگم می نوشتم . اما خوب مخاطبان محدود وبلاگ من اصولا درگیر چنین موضوعی نیستند . این است که طبق سنت حسنه ی کامنت گذاری همینجا پستش می کنم :)
--------------
زمانه ؟
من در ابتدا حس خوبی نسبت به این زمانه نداشتم . به دو دلیل .
اول اینکه شنیده بودم زمانه با بودجه ای دولتی در هلند راه افتاده که خوب، تکلیف این رسانه های بودجه بگیر از دولت های غربی در ذهنم روشن بود . یعنی فارغ از محتوایی که ارائه می دهند می دانیم که "گربه برای رضای خدا موش نمی گیرد " و موش هم برای رضای خدا خودش را دم دست گربه قرار نمی دهد. بودجه بگیرها هم از فرصتی که جهانگشایی مدل آمریکایی –بوشی فراهم کرده استفاده می کنند و سبیلی چرب می کنند و احیانا جایی برای خودشان در دولت بعد از جمهوری اسلامی رزرو می کنند . اما توضیحاتی که سیبستان در این باره نوشت برای من یکی قانع کننده بود .
دوم اینکه فکر می کردم این رادیو به رسانه ای برای خلاصه سازی دیدگاههای وبلاگ نویس ایرانی و فروش آن به مخاطب بی حوصله و هدف دار اروپایی تبدیل خواهد شد که خوب می دانیم این مشخصا مرام چه کسی است:)

این شبهه هم با شروع به کار رادیو و مشاهده ی نگاه متنوع و رو به داخل آن تا حدودی بر طرف شد. حالا به نظر می رسد قرار است زمانه نوعی ویترین برای در معرض قرار دادن محصولات در معرض قرار داده نشده ی ایرانی از مسیر اینترنت باشد . این از نظر من به موسیقی ختم نمی شود .یعنی فقط مدل خاصی از موسیقی نیست که تحت فشار تبلغات حکومتی و غیرحکومتی به زیر زمین رانده شده . بخش زیادی از صداهایی که نه مخالفان و نه موافقان رسمی این رژیم نمی خواهند بشنوند به محاق می رود تا خدای نکرده کسی گمان نکند ایرانیان دغدغه هایی سوای دغدغه هایی که از دو سو در دهانشان گذاشته اند دارند .
کاش زمانه بتواند راهی برای رو آوردن آنچه به زور زیر زمین چپانده اند فراهم کند .راهی برای ارتباط برقرار کردن با صداهای ضعیفی که هیاهوی گفتمان مسلط نمی گذارد بشنوی باشد . دست کم می توان امیدوار بود....

Posted by: mekabiz at August 10, 2006 2:01 AMبا سلام و تبریک برای راه اندازی رادیو زمانه ، همانطور که با خبر هستید روزنامه اینترنتی ایران ما فیلتر شد اما از روز شنبه با ادرس جدید http://iranema-online.net/ دوباره منتشر می شود ولی با اجازه شما از هم اکنون بنر سایت رادیو زمانه را در روزنامه گذاشتیم موفق و ÷یروز باشید

Posted by: بیزن صف سری at August 9, 2006 1:31 AMسلام.
آقاي جامي ما كه نفهميديم اين راديو زمانه با چه هدفي راه اندازي شده هر چه سعي كردم بصورت صوتي هم گوش كنم نشد كه نشد ظاهرا اين رسانه هم براي از ما بهترها آغاز به كار كرده يا فايل صوتي اش را هوا نكرده ايد يا ما با اين سوپراينترنت وطني نمي توانيم دسترسي داشته باشيم. به هر حال پيشنهاد مي كنم فايل صوتي اش تا حد امكان سبك شده براي دانلود در سايت قرار گيرد ببينيم اين راديو چند مرده حلاج است؟

Posted by: حامد at August 9, 2006 1:22 AMفقط عيب اين راديوها يا اصولاً رسانه هايی که ناف تغذيه و بند حياتشان به يک دولت خارجی متصل است اين است که دير يا زود فدای زد و بندهای سياسی و ديپلماسی می شود. مثلاً کافی است که تغيير و تحولاتی در ايران صورت گيرد و دولت ايران با دادن دو سه امتياز چرب و نرم اقتصادی به دولت هلند، از آنها بخواهد که پيچ صدای راديو را ببندند؛ آنها هم می بندند. حالا از ما گفتن!

Posted by: محمد رسول at August 8, 2006 3:09 PMاین پیام در واقع میل میباشد و نیاز به تایید ندارد.

با سلام دوباره
هرچه جستجو کردم آدرس میلی از شما یا رادیوی دوست داشتنی زمانه نیافتم، این بود که از صفحه نظراتتان کمک گرفتم برای عرض تبریک راه اندازی رادیو، بلاگ-سایت و وبلاگ زمانه، و نیز اعلام تشکر و امتنان از درج لوگوی بلاگچین در بلاگ-سایت زمانه.
از صمیم قلب آرزوی توفیق برای آن مجموعه و دست اندرکاران محترمش را دارم.

بلاگرول بلاگچین به لینک وبلاگ زمانه آراسته شد.
همچنین، نه از روی وسواس، بل بخاطر درک حجم کار زیاد تیم زمانه و عدم داشتن زمان کافی برای درج نام بلاگچین روی لوگو، دو تصویر در فرمت های گیف و جی پگ را لینک میدهم تا در زمان مناسب جایگزین کنید.
بسیار سپاسگزارم.

http://blogchin.googlepages.com/golchin.gif

http://blogchin.googlepages.com/golchin.jpg

Posted by: بلاگچین at August 8, 2006 1:33 PMمهدی عزیز،
سایت هم مبارک باشد، رادیویی که نکوست از سایتش پیداست! در پست امروز چند پیشنهاد برای زمانه نوشته ام که خود بیشترش را میدانی فقط از باب همکاری و پشتیبانی بود.
با امید موفقیت

Posted by: آب و گل at August 8, 2006 1:32 PMروزتان مبارك استاد ... راستي ... من كه نتوانستم تا آلان بشنوم ... هوم ..شايد از اين باشد كه ارادتي نيست از طرف شما، مثل كامنت هايي كه پاك مي كنيد

----------------
سوسن خانم کامنتی از شما پاک نشده فقط منتشر نشده! چون اظهار لطفی به من بوده است و سودی برای خواننده نداشته. ممکن است خواننده فکر کند با انتشار آنها من به دنبال خودستايی هستم. قبلا هم گفتم اين را که خوب است چيزی به درد بخور برای خواننده و من بنويسيد تعريف و ستايش دردی دوا نمی کند و شبهه ناک هم هست- سيب

Posted by: سوسن جعفري at August 8, 2006 7:57 AMDear Mr Jami,
Thank you for responding to my previous comment. I could not post on Zamaneh, that was why I posted here.
Zamaneh looks very appealing with choice of colors and design, a great web site and I wish you the best of luck.
As I said before, I have enjoyed reading your site for a long time. I am glad you are managing Zamanesh as well.
I hope I set up my compuetr to type in Persian as well. May I suggest if Zamaneh create a soft keyboard for people to type Persian by point and click maybe.

Sincerely yours
Mazdak

Posted by: Mazdak at August 8, 2006 2:10 AMدوستان رادیو زمانه
خسته نباشید واقعا. گویا قرار است هر روز بیننده ها و شنونده هایتان را با یک کار جدید غافلگیر کنید.این وبلاگ نوپا عالی است. و می تواند مسائل جدید دیگری هم به آن اضافه شود. در یک ایمیل جداگانه از آنها برای آقای جامی خواهم نوشت.

Posted by: پرستو at August 7, 2006 7:53 PMMy 2 cents:
Don't use post numbers for the html page name e.g. post_6.html

If you can decode the entry title , use that for the individual html name. Otherwise use entry date and time for that.
If you happen to restore your system in the future for any reason, those post numbers will all be different.

Posted by: Ramin at August 7, 2006 7:23 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 15
چاپ کن
بفرست