:: عياری زنانه
:: نوشته هايی که يادواره اند
:: سال-نماهای وبلاگی
:: وبلاگ، کارخانه مفهوم سازی
:: همه وبلاگ های من
:: دعوت به منطق نبرد-گفتمانی
::  از بازی نفرت بيزارم
:: وبلاگ نویسی به شیوه توده ای
:: وبلاگستان چونان يک گروه اجتماعی
:: کدام مسائل ارزش مطرح شدن دارند؟
:: وبلاگ اسلحه نيست
:: هفتان: از يک نياز اطلاع رسانی تا يک کارگاه دموکراسی
:: چهل وبلاگ پر طرفدار فارسی
:: وبلاگ نويسان در مقام حشرات الارض
:: وبلاگی شدن فرهنگ
:: سربازی رفتن روشنفکران وبلاگ نويسی است
:: وضعيت بی ستارگی
:: سياسی شدن سپهر وبلاگی تا کجا؟
::  وبلاگ ايرانی: نهادی برای بی نظمی
:: مانيفست ايرانی وبلاگ
:: جای چه کسانی در وب خالی است؟
:: وبلاگ: سگالش در حضور ديگران
:: فاشگويان حلقه ملکوت
:: سردبير خودم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
April 8, 2006  
خودشناسی و وبلاگ شناسی  
 

نتيجه نظرسنجی اينترنتی هفت سنگ منتشر شد. شرق و برکت و شب های برره و فيلم چهارشنبه سوری و پادکست بهنود و وبلاگ نيک آهنگ و وبسايت بلاگفا همگروه شدند! سيبستان هم با وب گذر و ميراث فرهنگی و دوربين خبرساز و لوليان ناظری و از همه مهمتر يک بوس کوچولو همگروه شده است! خب کبوتر با کبوتر باز با باز.

فهرست پرفروشها پرخواننده ها پربيينده ها و محبوب ترين ها هميشه گوياست. در غرب سنت خوبی هست که فهرستهای 100تايی درست کنند از انواع و اقسام چيزها از فهرست 100 ثروتمند کشور يا جهان گرفته تا فهرست 100 ستاره سينما و 100 فيلم برتر خانوادگی و 100 آهنگ يا گروه موسيقی محبوب و از اين قبيل بسيار. ايران که بودم هميشه دلم می خواست فهرستی از ترانه های مشهور فارسی فراهم آورم برای تحليل محتوای آنها در کلاس تاريخ ادب معاصر. چه چيزی در اثری مثلا ترانه مراببوس هست که آن را ماندگار و دوست داشتنی می کند؟ اين سوالی است که در باره همه آثاری که در ليستهای مختلف محبوبها بر صدر می نشينند بايد مطرح کرد. جوابش آينه اجتماع است. وبلاگستان و وبستان فارسی اگر چنين امکانی را ايجاد کرده باشد بسيار ارزشمند است.

و اما در زمانی که هفت سنگ نظرسنجی خود را شروع کرد من فهرستی از همه وبلاگهايی که می خوانم به دست دادم تا اندکی هم که شده انتخاب هفتگانه را تعديل کنم و بگويم هر وبلاگی ارزشهای خود را دارد. انتخاب بسيار کار سختی است. به هر حال آن فهرست همراه با نظرهای کوتاه و مطايبه آميز من مورد توجه دوستان زيادی قرار گرفت. به دنبال آن فهرستی از گزيده يادداشتهای خود را در سال 84 به دست دادم و از شماری از دوستان ديده و ناديده هم خواستم که سبدی از سيبهای خود به دست دهند و دست به انتخاب بزنند. اين دعوت دوستانه هم با استقبال نزديک به 20 نفر از وبلاگ نويسان روبرو شد و نتايج بسيار خوبی هم داشت. سپس انتخابی هم از بهترين مطالبی که در سال 84 خوانده ام به دست دادم: نوشته ايی که يادواره اند.

ابتکار هفت سنگ و کارهای سيبستانی برای من شروعی بود در بحث از مفهوم سازی که اميدوارم پيگيری کنم و برای همه تحليلگران محتوای وبلاگستان - دست کم وبلاگهای بحث برانگيز- هم نمونه قابل آزمايشی عرضه شد. اگر کسی همين گزيده ها را تحليل و طبقه بندی کند به «مهمترين» مباحث مورد توجه در سال 84 خواهد رسيد. يعنی باز همان بحث «ترين» ها و ارزش اجتماعی آن.

من لينک همه وبلاگهای من و سال-نماهای وبلاگی و گزيده بهترين های 84 را را به عنوان لينک دايم در لينکستان می گذارم که هم تداوم ادای احترام من باشد به همه وبلاگهايی که می خوانم در طول سال آتی و هم کار مراجعه را ساده تر کند. اميدوارم علاقه مندترين دوستان به اين بحث وارد تحليل محتوای اين سال-نماها نيز بشوند. 

دست آخر به نيک آهنگ هم توصيه می کنم حال که به «شخص اول وبلاگستان!» تبديل شده است خوب است يکبار مروری بکند به آنچه در سال 84 نوشته و او را بر صدر نظرسنجی نشانده است يعنی با اين ديدگاه که بهترين و پرخواننده ترين و البته جنجالی ترين نوشته هايش را فهرست کند. اين هم خودشناسی است و هم وبلاگ شناسی! - از ما گفتن. 


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/835
نقد و نظر

بد نيست سري هم به وبلاگ
http://khishtan-shenasi.persianblog.ir/
بزنيد.
مطالبي درباره خود شناسي آمده است.

Posted by: احمد at March 11, 2008 1:03 PMاگر درباره ي خودشناسي مي نويسي به وبلاگ من كه درباره ي همين موضوع است سر بزن .

Posted by: محمد حامد فتاحیان at January 10, 2007 1:30 PMباغبان مهدی! پیرو نظر قبلی و پاسخ حضرتعالی عرض شود که من قصد همین کار را دارم. فقط مستحضر هستید که باید تمام این یادداشتها را بدرستی خواند، فهمید، در کانتکس سال 84 ایران قرار داد، تحلیل و با هم مقایسه کرد و همه اینها وقت می‌خواهد آنهم با نوشته‌های وزین وبلاگهای مورد نظر. بنابراین هر چند که عطر سیبهای ترش و شیرین این وبلاگها بشدت وسوسه‌ام می‌کند، ترجیح می‌دهم اول پرتقال‌های ترجمه‌ای که در دست دارم و تاریخچه وبلاگی را که استادم ازم خواسته را در جعبه بگذارم!
در ضمن عادت خوب شازده کوچولو این بود که تا جواب سوالش را دریافت نمی‌کرد دست بردار نبود. چرا لینک http://www.salehoffline.com/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/235 را در متنتان نگذاشتید، مگر از همه وبلاگ‌نویسان دعوت نکرده بودید؟

----------------
* خب من اين وبلاگ را تازه همين هفته شناختم و همين حالا بالاخره توانستم از هفتخوان ورود به آن بگذرم و سرانجام آن يادداشت مورد اشاره سرکار را پيدا کنم. اما حالا طول می کشد تا مطالب را ورانداز کنم ببينم آيا مفهوم سازی هم در آن هست يا نه. در نظر اول يکی دو مدخل گويا تازگيهايی دارد ولی فرصت بايد کرد چند تا مطلب را خواند و تصميم گرفت. من اصرار داشتم مساله مفهوم سازی محور باشد نه صرف مرور سالانه. معيار اصلی برای من اين بود که مسائل طرح شده در يک وبلاگ انعکاس پيدا کرده باشد و شماری از وبلاگها را به خود مشغول کرده باشد و حلقه بحثی به وجود آورده باشد. يعنی ارتباط فعال. - سيبستان

Posted by: وبلاگوار at April 11, 2006 11:10 AMسلام اگر دوست داشتيد سري هم به ما بزنيد، شايد عاقبت بخير شديم!

Posted by: خاك نشين at April 11, 2006 4:33 AMآقا راست نوشتن ديگه ... من خودم فكر مي كردم شما آدمي هستيد با كله اي پر مو البته نه اينطور! با يك عينك كائيوچويي تيره رنگ كه هميشه با يك قلم لاي انگشتانتان كه ملحق شده است به چانه اتان داريد نوشته هاي سوسن را مي خوانيد!! خب! بنده خدا مثل من شوكه شده خب! ... جدي بود ها! ... درست مث شوكي كه وقتي بعد از بيست سال عكس اسماعيل خويي را ديدم يهم دست داد‘ از ديدار شما هم شوكه شدم.

--------
* به نظرم تست خوبی است اگر همه ما در باره تصويری که از ديگران از لابلای حرفهاشان پيدا کرده ايم بنويسم- سيبستان

Posted by: سوسن جعفری at April 10, 2006 7:46 PMباغبان مهدی! منظورتان از «نزدیک به بیست نفر از وبلاگ نويسان» 14 نفر بود؟ من که فقط 14 لینک در سال-نماهای وبلاگی دیدم. در ضمن یک نفر دیگر هم محصولاتش را دستچین کرده که به گمانم شما از قلم انداخته‌اید. دلیل خاصی دارد؟
http://www.salehoffline.com/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/235

------------
* من با متن و لينک های معرفی شده در کامنت حساب کردم. راستی خود سرکار از همه بهتريد برای تحليل محتوای اين سال-نماها. چه فکر می کنيد؟ - سيبستان

Posted by: وبلاگوار at April 10, 2006 3:11 PMبسم الله
لطفا لینک را ببینید

Posted by: محمدمسیح at April 10, 2006 12:59 PMخب ... قبول ... اما وقتي من مي نويسم خوب بود براي خود شيريني يا الكي تعريف كردن نيست ... براي اين است كه يعني توانستم با نوشته ي شما ارتباط برقرار كنم.بفهمم كه چي نوشتين ... من همين طور الكي كه سيب گاز نمي زنم ا ... سلام!

Posted by: سوسن جعفری at April 10, 2006 11:02 AMسلام. قبلا فكر مي كردم آشنا باشيد ولي وقتي مصاحبه را خواندم تقريبا مطمئن شدم. حالا اين سئوال: فاميلي شما موذن هم دارد يا فقط جامي خالي هستيد؟ مي توانيد بدون چاپ نظر به بله يا نه قناعت كنيد و يا در وبلاگم همين بله يا نه را بگوييد. يا حق

* دوست عزيز اين جامی به اعتبار کوتاه شدن نام است در اين فرهنگ انگليسی وگرنه نام من هم موذن است و هم جامی! ولی از سابقه آشنايی با شما هم دوست دارم بدانم. خواستيد ايميل بزنيد:
mehdi.jami@gmail.com
سيبستان

Posted by: حرف حساب at April 9, 2006 3:17 PMبا اينكه به نظر مي رسد كمي دير شده باشد، اما دوست دارم نظر شما را در اين زمينه بدانم. ممكن است به اين سوالها پاسخ دهيد؟
http://starparty.blogspot.com/2006/04/blog-post_08.html


* من خودم پس از ديدن معرفی سايت اين استاد عزيز در سايت آشوری هم کامنت گذاشتم و هم تلفنی گفتم که بايد در باب حدود استفاده از واژگان در-گذشته زبان برای واژه سازی بحث کرد. فرصتی باشد به اين موضوع يادداشتی اختصاص خواهم داد. - سيبستان

Posted by: sarbehava at April 9, 2006 12:39 AMسلام، جسارتاً چيزى نوشته‌ام در اين مورد. شايد بخشى از آن هم به شما مربوط باشد. اخلاقاً بايد اطلاع دهم. ايام خوبى داشته باشيد.


* خواندم و مثل بيشتر يادداشتهايت باز هم خود را به نظر تو نزديک يافتم. بخصوص در باره اين قضيه سيد خوابگرد و محمود فرجامی با تو همنظرم. خوشبختانه سيد در يادداشت جديدش برگشته به همان که از او می شناختيم و انتظار داشتيم. اين فرق آدمی مثل اوست با آدمی مثل حودر. - سيبستان

Posted by: پارسا at April 8, 2006 11:29 PMمهدي جان!
با آنچه در اين نوشته‌اي موافق‌ام. اما هدفم از اين كامنت، سپاس بابت دو يادداشت زيبا و پرمغز و دلچسبي بود كه درباره‌ي رورتي نوشته بوديد. حواسم را شش‌دانگ جمع كردم و هر دو را با دقت خواندم و لذت بردم. راستي! نقدي را كه دكتر ملكيان در مجله ناقد با عنوان "اولويت فلسفه بر دموكراسي" بر تئوري رورتي نوشته بود ديده‌ايد؟

* نديده ام مسعود جان و اگر جايی لينکی باشد ممنون می شوم به من خبری بدهی. ولی می دانم که فضای امروز ايران با آن نظريه چندان موافقتی ندارد و عموما از شنيدن حرفهای رورتی جا خوردند. من اگر برسم يکی دو يادداشت ديگر هم خواهم نوشت تا دست کم به سهم خودم بگويم قرار نيست اگر پراگماتيست هم می شويم و با آمريکا هم مذاکره می کنيم و همزمان دوستار فلسفه آمريکايی می شويم و از فلسفه قاره ای دور می شويم ازآن ور بام بيفتيم! ضمن اينکه من نگران اين ام که گربه روشنفکری ايرانی به هر طرف که برود باز با همان چاردست و پای هميشگی روی زمين بيايد. يعنی اول از همه برود زيرآب دار و ندارمان را بزند چون چيز تازه کشف کرده است! - سيبستان

Posted by: مسعود برجيان at April 8, 2006 8:53 PMسلام/ با اينكه گمان مي كنم كامنت هاي من يا پاك مي شوند يا ارزش ندارند كه تاييد شوند كه هر دو البته يكي است! اما اين دليل نمي شود كه من ننويسم! ... موفق باشيد.


* جسارتا کامنتهايی که صرفا تاييد باشند بدون حداقلی از استدلال فقط برای خود من می مانند و فکر می کنم به کار خواننده عام نمی آيد. من سعی می کنم به اين ترتيب دوستانم را دعوت کنم که وقتی کامنت می گذارند از صرف گفتن خوب بود يا بد بود پرهيز کنند و دو کلمه هم که شده دليلی ذکر کنند. نمی خواهم بر حجم تعارفات اضافه کنيم. اما با کمی توضيح خوب بگوييد يا بد به روی چشم . - سيبستان

Posted by: سوسن جعفری at April 8, 2006 5:25 PM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 13
چاپ کن
بفرست