:: خودشناسی و وبلاگ شناسی
:: عياری زنانه
:: نوشته هايی که يادواره اند
:: سال-نماهای وبلاگی
:: وبلاگ، کارخانه مفهوم سازی
:: همه وبلاگ های من
:: دعوت به منطق نبرد-گفتمانی
::  از بازی نفرت بيزارم
:: وبلاگ نویسی به شیوه توده ای
:: وبلاگستان چونان يک گروه اجتماعی
:: کدام مسائل ارزش مطرح شدن دارند؟
:: وبلاگ اسلحه نيست
:: هفتان: از يک نياز اطلاع رسانی تا يک کارگاه دموکراسی
:: چهل وبلاگ پر طرفدار فارسی
:: وبلاگی شدن فرهنگ
:: سربازی رفتن روشنفکران وبلاگ نويسی است
:: وضعيت بی ستارگی
:: سياسی شدن سپهر وبلاگی تا کجا؟
::  وبلاگ ايرانی: نهادی برای بی نظمی
:: مانيفست ايرانی وبلاگ
:: جای چه کسانی در وب خالی است؟
:: وبلاگ: سگالش در حضور ديگران
:: فاشگويان حلقه ملکوت
:: سردبير خودم
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
August 7, 2005  
وبلاگ نويسان در مقام حشرات الارض  
 
... و فيلترينگ در مقام امشی

يک بلاگر: جدی جدی انگار فیل ترررر شدیم رفت پی‌کارش! عجب گندی زده‌اند به این اینترنت ایرانی. نمی‌دانم دیگر اینجا را برای چه فیل تریده‌اند! خداییش خیلی مسخره است! این همه سایت و وبلاگ معاند... به لطف آن چهل‌وپنج هزار تومنی که چند وقت پیش برای یک نرم‌افزار فیلترشکن پدرومادر دار سلفیدم متوجه فیلتر بودن اینجا نشدم تا اینکه حسین‌آقای عزیز تذکر داد.

»» به نظر می‌رسد فیلتر شدن بلاگ رولینگ هم دوباره یرای برای وبلاگ نویسان‌ دردسر ساز شده. این که می‌گویم دوباره به خاطر این است که اگر به خاطرتان باشد این قضیه قبلا هم اتفاق افتاده بود و همان موقع هم توسط خیلی از دوستان راههای مقابله با آن گفته شد. از جمله استفاده از کد پی‌اچ‌پی به جای جاوا اسکریپت. راستش فرصت شرح تفصیلی دوباره‌ی آن را ندارم اما چون از دیروز این کد را برای چندین نفر ایمیل زده‌ام اینجا می‌گذارم که برای همه در دسترس باشد، فقط چند نکته‌ی قابل توجه. اول اینکه پسوند فایلی که این کد در آن قرا می‌گیرد حتما باید .php باشد و سرور سایت شما هم از پی‌اچ‌پی پشتیبانی کند.

کوچه: مسئولان وزارت ICT و سایر بخش دولتی مربوطه هیچ تلاشی برای کمک به وبلاگ نویسان ایرانی و حمایت از آنها انجام نمی دهند. در ذهن بسیاری از مسئولان ما وبلاگ ها پدیده خطرناکی هستند که باید ریشه شان خشکانده شود. از نظر آنها وبلاگ ها رسانه ای هستند که با کمترین هزینه شکل می گیرند و مطابق خواسته های آنها کار نمی کنند و حتی خیلی ها وقت ها آنها را نقد می کنند. بنابراین به نظر می رسد مدت هاست که نابودی کامل وبلاگ ها در ایران و منفعل کردن جوانان و دور کردن آنها از وبلاگ نویسی تبدیل به آروزی آنها شده است.

آنها برای رسیدن به این خواسته خود در گام اول شروع به فیلتر کردن سایت های ارائه دهنده ابزار های کاربردی برای وبلاگ ها کرده اند. سرویس وبلاگی بلاگ اسکای هم اکنون در بسیاری از ISP ها فیلتر است. سرویس های پرشین بلاگ و بلاگفا هم مدام در معرض تهدید قرار دارند. سرویس آمار گیری nedstat چند روز پیش بطور کامل فیلتر از و دسترس خارج شده است. این سایت ابزار کارآمدی برای بسیاری از وبلاگ نویسان حرفه ای برای اطلاع از میزان هیت روزانه و پیگیری لینک های وارده شان بوده است. سرویس بلاگ رولینگ هم در نهایت تعجب دو سه روزی در بسیاری از ISP فیلتر شده است. فیلترینگ این ابزار می تواند ضربه جبران ناپذیری به وبلاگ های فارسی وارد کند. زیرا بسیاری از وبگردی های روزانه وبلاگ ها بر اساس لیست های بلاگ رولینگ آنها انجام می شود و نبود آن در کاهش میزان بازدید از وبلاگ ها هم می تواند بسیار موثر باشد.

به نظر می رسد مسئولان دولتی کم کم به خواسته های خود نزدیک می شوند. آنها می خواهند وبلاگ نویسان را سرخورده کنند. فیلتر شدن بلاگ رولینگ می تواند کمک بزرگی به آنها کند. البته این جمعیت وبلاگ نویس سمج تر از این حرف ها هستند. در مرحله بعد به نظر می رسد فیلتر کردن سرویس بلاگر در دستور کارشان باشد. سپس تنها چیزی که می ماند وبلاگ های دات کامی و کلا مستقل هستند. احتمالا در فاصله ی کوتاه فیلترینگ آنها نیز در در دستور کار قرار می گیرد.

لیستی از سایت هایی که بر اثر غرض ورزی مسئولان شرکت دیتا و در جهت نابودی کامل وبلاگ نویسی در ایران فیلتر شده اند:
Blogrolling, Nedstat, Technorati, flickr, image shak, Blogsky, RingSurf
مطالبی در همین زمنیه :
به خاطر خدا درست فیلتر کنید! – XParty
موج جدید فیلتر گزاری بر روی سایتهای اینترنتی – وین بتا
فیلترینگ بلاگ رولینگ جدی می‌شود – یک پزشک
دلایلی چند اندر باب فیلترینگ بلاگ‌رولینگ حفظه‌الله – IT Start
نمونه هایی از وبلاگ های شخصی فیلتر شده :
رسانهزیتونپیام ایرانیان - هودر

بلاگ رولینگ

دو دانشجوی آی تی: دیروز علی‌رضا خان مجیدی ، گفته بودن که بلاگ‌رولینگ بعضی جاها فیلتر شده و احتمال فیلتر سراسریش هم وجود داره اما به نظر من مساله زیاد جدی نیومد. ولی به توصیه ایشون عمل کردم و یک بک‌آپ از لیست بلاگرولم گرفتم. الان که ساعت ۱۲:۴۵ شنبه ۱۵ مرداده بلاگ‌رولینگ هم در قم به جمع Nedstat و دیگر فیلتر شده‌ها پیوسته، اما ظاهرا فقط برای جاوا اسکریپتی‌ها توی وبلاگشون نمایش داده نمیشه. و PHP ها مشکلی ندارند. البته خود سایت بلاگ‌رولینگ هم فیلتر شده.

آقا ما که نفهمیدیم این فیلترینگ بر چه اساسی انجام می‌شه. شما اگه فهمیدید به ما هم بگيــــــــد.

پ ن : همین الان دیدم که تکنوراتی هم فیلتر شده.
پس از پ ن: هر دم از این باغ بری می‌رسد:‌ image shak هم فیلتر شد.
پی پی پی نوشت:تازه تر از تازه تری می‌رسد وب‌لاگ احسان مظلومی یعنی رسانه هم فیلتر شده
خیلی پی نوشت: ۱بلاگر هم فیلتر شد.
مطالب مرتبط:
به خاطر خدا درست فیلتر کنید. XPARTY رضا مقتدری
فیلترینگ بلاگ‌رولینگ جدی می‌شود علی‌رضا مجیدی یک پزشک
فيلترينگ باعث ايجاد نوعي حساسيت كاذب مي‌شود امیر فهیمی در گفتگو با ایسنا
خداحافظی با اینترنت! پاپیون بلاگ

آزاده عصاران: هزار و يك راه براي توسعه آي تي در كشور وجود دارد؛يكي از آنها محدود كردن وبلاگ نويسي است و بهترين كار براي كاهش خودبزرگ بيني و اعتماد به نفس نويسنده وبلاگ ها بستن و مسدود كردن بلاگ رولينگ و نداستيت است.

بنابرين كسي نه بايد منتظر باشد كه ببيند چند بازديد كننده دارد و نه مي تواند به روز شدن سايتش را فرياد بزند! شكر كه هدف اصلي اين روزها افزودن ارج و قرب آي تي نيست...شهرام خان شريف كار وبار رديفه كه؟


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/716
نقد و نظر

هستيا:
سخنراني دكتر نيره توكلي در دانشگاه هرمزدگان

روز 12 آذرماه، دكتر نيره توكلي، جامعه شناس، در دانشگاه هرمزدگان دربارة بحران در روابط ميان جوانان، مشكلات جوانان، و راههاي برون رفت از اين بحران سخنراني كرد. وي در اين سخنراني، كه با استقبال جوانان دانشجو رو به رو شد، بحران ايجاد شده را ناشي از بسته شدن فضاهاي سالم و شاد براي معاشرت جوانان با يكديگر دانست. وي اشاره كرد كه غيرقانوني شمرده شدن معاشرتهاي سالم جوانان، كه نياز طبيعي آنان است، باعث ميشود كه همه چيز به پشت درهاي بسته كشيده شود و در نتيجه نه جوانان هنجارهاي عرفي جامعه را يادبگيرند و نه جامعه بتواند با عرف رايج خود بر روابط ميان جوانان نظارت و آن را تنظيم كند. قلمرو غيرقانوني بودن گسترش مييابد و بسياري از چيزهايي كه ممكن است در فضايي شاد و سالم جرم به شمار نيآيد، بي هيچ ضرورتي جرم محسوب ميشود و جوانان بزرگترين وآسيب پذيرترين مجرمان.
وي تأكيد كرد كه ايجاد نهادهايي كه جوانان در آنها مشاركت اجتماعي فعالانه داشته باشند و خود آنها را اداره كنند، از اولويتهايي است كه جوانان در مورد تإسيس آنها نبايد به اميد دولت بمانند.
طولاني بودن دوران سربازي، وضعيت نامطلوب نهادهاي آموزشي و به ويژه دانشگاهها، كه سطح و اعتبار علمي آنها به هيچ وجه با سختگيريهاي مربوط به آزمونهاي وروديشان همخواني ندارد، كمبود فرصتهاي كار و داشتن شغل و درآمد در طول دوران سربازي و تحصيل را، كه جوانان را سربار خانواده هايشان ميكند از جملة اين مشكلات دانست و جوان امروزي را اسير در چنبرة سنتها و قوانين دست و پاگيري دانست كه گذار از سنت به مدرنيته را براي او با مشكلات فراوان همراه كرده است.

Posted by: Anonymous at February 26, 2006 9:30 AMhello

Posted by: Anonymous at February 2, 2006 8:38 AMتا اونجا که مي‌‌دونم فيلترينگ بر اساس اصول خاصي قرار نداره. فقط تعداد بازديدکنندگان سايت‌ها بررسي مي شه و اون سايت پر بيننده‌ که نسبت بهشون احساس جالبي ندارن رو مسدود مي کنن. اين روش خيلي موثريه. حتي خيلي از سايت‌هاي مربوط به موسيقي و سرگرمي رو هم مسدود کردند. اين طوري خيلي از آدرس‌هاي جانشين و آنتي‌ژروکسي‌ها رو هم خيلي زود مي‌شه ردگيري و مسدود کرد!

Posted by: کتابنامه at August 8, 2005 1:57 PMاين هم آدرس تماس: mehdijami@hotmail.com

Posted by: سيبستان at August 7, 2005 7:49 PMسلام ، اين به جاي اي-ميل است (چرا شما آدرس تماس نداريد؟)

Posted by: mohaddesseh at August 7, 2005 7:27 PMگویا دستتان سبک بود و فیلتر بلاگ رولینگ را برداشتند. خدا کند دوام بیاورد.

Posted by: فروغ at August 7, 2005 5:56 PMسلام دوست عزيز!
من خيال ميكنم انصارسعيدامامي مارمولك‌‌تر از اين باشند كه دم به تله بدهند.
اينها با افزودن اختناق صوري هم سرنخها را از دست ميدهند و هم آزاديخواهان را به زيرزمينها مي‌كشانند.
يكي از طرح‌هاي موفق مارمولكها اين است كه با نيمچه آزاد گذاشتن اپوزيسيون اطلاعاتشان در شناسايي مزاحمان جدي به روز باشد. آزاديهاي نسبي مطبوعات و نشريات در سالهاي بعد از جنگ با اهداف امنيتي فكرشده‌اي صورت گرفت:
1- شناسايي نخبگان و فعالان اپوزيسيون داخل و خارج.
2-حذف آنها در موقع ضروري( كه نقطه‌ي عطفش قتلهاي زنجيره‌اي بود و اين پروژه همچنان ادامه دارد و با ميدان گرفتن اصحاب سعيد امامي اصولا بايد كاروبارشان و ترفندهاي امنيتي‌شان رونق بگيرد)
3-فعال‌نگه‌داشتن سوپاپ اطمينان امنيتي.
4-شناختن واكنشها و سنجش بازخورد رفتارهاي سياسي حكومت براي كنترل اوضاع و تثبيت ديكتاتوري ولايت نافقيه.

Posted by: سينا هدا at August 7, 2005 5:42 PMانشاالله تا چند وقت ديگر از دست فيلترينگ و حرص و جوش‌هاش راحت مي‌شويم چون به زودي فقط ليست سايت هاي مجاز اعلام مي شود نه ليست فيلتر شده‌ها!

Posted by: کائوس at August 7, 2005 11:02 AMروي سخن من بادولت وحكومت است .هروقت كه به اينترنت سري مي زنم حالم به هم مي خوردازبس سايت هاي سياسي مي خوانم واعصابم قروقاطي مي شود. لطفااگرسايت هابه مذاق حكومتيون خوش نمي آيدخودشان سايت هاي سرگرمي وموسيقي بگذارند.مايك سايت درست حسابي دولتي نداريم هر چه هست وعظ وخطابه .آخر من كه نمي خواهم طلبه يا سياستمدار شوم.نه سايت خوبي براي بهداشت داريم نه براي اخبارنه سرگرمي پس مردم چه گلي به سرشان بمالند؟

Posted by: وبگرد at August 7, 2005 10:35 AMسلام دوست خردمند.انسان مسئول از هر امكان و ابزاري براي ارائه نظراتش استفاده خواهد كرد .اين خود يك گونه مبارزه با استبداد و خوكامگي است.كه در طينت روشنفكر نهاده شده است. براي هر سدي راهي بنا مي گردد و براي هر فيلتر كردني يك فيلتر شكن و براي هر ظلمي يك ظلم شكن (آزادي) ./پاينده باشي

Posted by: پيام آوران سگال at August 7, 2005 8:53 AMاگر وبلاگ بنده تشريف آورديد يك سوال از طرف فيلتر شكن پرسيده مي شود ! مربوط به همان فيلترشكن بلاگ رولينگ است. چه مي شود كرد بايد با وضعيت كنار آمد والا منقرض مي شويم

Posted by: دخو at August 7, 2005 6:48 AMسلام! کاش اصلاً ارتباط داخل و خارج را به کل قطع کنند خيال همه راحت شود!!

Posted by: پارسا at August 7, 2005 6:40 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 12
چاپ کن
بفرست