:: همزیستی نوروزی
:: نوروز؛ یسن آتش، جشن خورشید
:: میترای رومی، خدایی پارسی
:: پیوندهای کریسمس با شب چله یا یلدا
:: آب و آتش نوروز؛ زایش بمثابه امر مقدس
:: در معنای نوروز پیروز
:: آتش ایمانی و ایرانی
:: نوروزستان
:: نوروز و بازگشت
:: نشانه شناسی نوروز مقيم و مهاجر
:: انحطاط در انديشيدن به ايران
:: آيا "تجدد ايرانی" بی معناست؟
:: سيزده بدر، هشتمين روز هفته
:: بازگشت به آغاز
:: عاشورا و فرهنگ ايرانی
:: يلدا با انار سمرقندی
:: يلدا نام ديگر مهرگان است
:: باز هم حافظه تاريخی
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
May 19, 2005  
وطن ام مثل نسيم می رود شهر به شهر  
 
راستش را بگويم هنوز در خمار کانادا يم. نه به خاطر زيبايی و طبيعت وحشی اش يا آرامی و بی آزاری اش يا رفاه و پهناوری اش و بسيار چيزهای خوب ديگر اين کشور دوست داشتنی بلکه برای اينکه در آنجا به تهران نزديک بودم و به همه خوبی های گمشده وطن ام. ايرانی مهاجر در کانادا نخبه همه چيزهای محبوب وطن را گرد خود جمع کرده است. چيزهايی که در وطن بين آنهمه آشوب بی معنا و تنش بيهوده و بی نظمی بی سرانجام و احساس بد و رفتار نادلپسند و گره بر-گلو-افتاده و حرف خردمندان ناشنيده-مانده ديده نمی شود. من می توانم برای کانادا مثل ايران دلتنگ شوم.

بعد از نزديک به ده سال خمار ايران از سرم نرفته است. هر جا رفته ام و پسنديده ام بويی از ايران داشته است. هر جا هم که باشم بوی وطن ام را می شمم که تا از خاک و فرهنگ و تاريخ و زبان من چه نشان دارد. با سعدی می توانم به دمشق يا ليبی روم يا با حافظ به ترکان طراز مهر ورزم. خط فارسی اويغورهای اورومچی و کاشغر پل آشنايی من با آنهاست و رقص شش مقام ازبکان مرا به دربارهای افسانه های دور می برد. در خاک پنجکنت واژه های رودکی ريخته است و خرابه هاش بوی سياوش دارد و رود زرافشان با طنينی اساطيری در عميق ترين دره های تاريخ من جاری است. مصر پر از واژگان زبان من است و زبان روسی مانندگی های شگفت به فارسی می برد. پراگ هم خيابان "کوه نور" دارد و کلوچه را کلاچه می گويد.

حالا در خيابانهای اروپا و آمريکا نيز ياد وطن من پراکنده است. و جوانان وطن من. من از اينکه عطر ايران را در کوچه های غريبه می شمم لذتی محزون می برم. شاد می شوم که ايرانيان از وطن خود و يادمانهاش دست نشسته اند و غمگين می شوم که آرامشی که از آن برخوردارند چرا در ايران نيست. من کلاه ام را به احترام ايرانيان کانادا بر می دارم. آنها به من نشان دادند که ايرانی ماندن و درک بی تناقضی از خود و جهان مدرن داشتن ممکن است. هميشه فکر کرده ام که مهاجران چه سهمی در سرنوشت سرزمين مادری خواهند داشت. بعد از کانادا مطمئن شدم که آنها گم نخواهند شد. پيوند عميقی که با ايران دارند و ريشه ای که در خارج ايران می دوانند بسيار چيزها را تغيير خواهد داد.    

برای يادداشت های کانادا نگاه کنيد به:
آوريل با ايرانيان کانادا
نشانه های ايرانی در زندگی مهاجران
گپ و قهوه با وبلاگ نويسان تورنتو
Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
آدرس دنبالک اين نوشته
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/647
نقد و نظر

کيان عزيز، اگر دوست داشته باشی در باره ونکوور به همين سبک که ما نوشته ايم بنويس و بفرست تا جبران کنيم! اين هم ای ميل من:
mehdijami@hotmail.com

Posted by: سيبستان at May 20, 2005 12:13 AMوالا محمدجان، مجموعه گزارش‌های دوستان در بی‌بی‌سی رو اگه خونده بودی این حرف رو نمی‌زدی. توی همه چندبار تاکید شده بیشتر ایرانی‌های این‌جا خودشون رو کانادایی می‌دونن! چندفرهنگی البته وجود داره، اما من همان‌قدر کانادایی هستم که فلان مهاجر اروپایی. ماهیت کانادا به نژاد نیست.

از دوستان هم گله دارم که چرا به ونکوور نیامدند. شما که این‌همه خرج گروه کرده بودید، یکی دوهزار دلار هم روش.

Posted by: کیان at May 19, 2005 11:49 PMشايد تفاوت کانادا با ممالک ديگر در اين باشد که اينجا بغير از مهاجرين اوليه و بومی های کانادايي، کسی خودش را کانادايی نمی داند، حتی اگر چند نسل هم در اين مملکت زندگی کرده باشد. هميشه نگاهها بطرف «جهان کهن» است، هميشه در جهان کهن، خواه اروپا، آسيا ويا آفريقا باشد بدنبال ريشه هايمان می گرديم. به جماعت ايرانی های مقيم کانادا نگاه کنيد که تازه دارند در اين جامعه راه و چاه را از هم تشخيص می دهند. همه به دور هم جمع شده اند چون کانادا يعنی همين. دستورالعملی برای کانادايی بودن وجود ندارد. همه می توانيم در «بن توستان» های خودمان زندگی کنيم، در مورد وقايع «کشور کهنه» مان بنويسيم و بخوانيم و اظهار نظر کنيم، انگار که هنوز در آنجا هستيم. چون از نظر فکری هنوز آنجاييم و کسی هم مجبورمان نکرده که جزئی از اين جامعه شويم. مثل آمريکا و بيشتر کشورهای اروپايی نيست که وطن پرستی ات را تحت پرسش قرار می دهند. حتی ما را تشويق کرده اند که در «کاميونيتي» خودمان باقی بمانيم. يک عده هم هستند که مملکت را می چرخانند. و ما و همه مهاجرين را فقط برای رأی دادن می خواهند. پس هوای مان را دارند.

Posted by: محمد at May 19, 2005 2:35 PMكانادا شايد همان مدينه فاضله باشد . شنيده ام مي گويند كانادا كشور زنان و كودكان است . حتي با شنيدن اسمش احساسي از امنيت و صلح مي كنم . كشوري كه اجازه مي دهد در آن نفس بكشي و نترسي كه در خانه ات باز بماند . از بودنت در كانادا استفاده كن . بگذار اين كشور پهناور روحت و نگاهت را به همان وسعت گسترش دهد و از تنگ نظري ايراني خلاصت كند . هميشه فكر مي كنم اگر روزي مي توانستم كشورم را انتخاب كنم آن انتخاب حتما" كانادا مي بود . بقول نيچه لزوما"آنجايي كه به دنيا آمده ايي كشورت نيست . كشور تو مي تواند جايي باشد كه امكان رشد در آنجا وجود داشته باشد .
كشورت را دوست داشته باش !

Posted by: spi at May 19, 2005 8:30 AMسلام
خوشحال و سپاسگزار خواهم شد كه مطلب مرا تحت عنوان يك فتوا و هزار مصيبت مطالعه كنيد.
با سپاس

Posted by: گوشزد at May 19, 2005 4:50 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
دنبالک 0
نقد و نظر 5
چاپ کن
بفرست