:: مدرنيسم ايرانی: تبديل دايره به خط
:: سياست اخلاقی، سرگشتگی و رياکاری
:: شوک انتخاباتی اکتبر
:: شارون مبشر صلح
:: روياهای هسته ای ما ايرانيان
:: اجماع جهانی: بيزاری از جنگ و اشغال
:: ايران جمهوريخواهان دموکرات شده را نمی خواهد
:: معمای خشونت و اسلام در چشم برنده نوبل ادبی
:: انديشه های روز
:: پروژه پشتونیزه کردن افغانستان: تحليلی خلاف آمد رسانه ها
:: نتيجه نهايی
:: حسين شريعتمداری: مرد عنکبوتی
:: ارزش های رسانه ای سايت های اصلاح طلبان
:: آيا مدرنيسم سکولار خصلت مسيحی دارد؟
:: کنفورميسم و مدرنيسم
:: کودکانی که ديگر بزرگ نمی شوند
:: حکمت سياسی سيستانی
:: اسرائيل در همسايگی ما
:: معنای راه حل های يکجانبه
:: دموکراسی از راه زور، اشغال و خشونت عريان
:: هيچ اشغالگری دلش به حال ما نمی سوزد
:: مصدق مسلمان سکولار
:: مردان نامرئی
:: انفجار در استانبول
:: راه صلح برتر از جنگ
 
 
گفتگویی ویدئویی با آموزشکده توانا در باره زندگی و کنشگری  |:|   شهرآشوبی رسانه ای راه مبارزه با جمهوری اسلامی نیست  |:|   بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی  |:|   توئیت هایی که می تواند شما را از کار بیندازد  |:|   واژه نامه کوچک مهاجرت، تبعید و آوارگی  |:|   فروغ در بریندیزی؛ برای ساخت فیلم کوتاه  |:|   قفل ارسطو، کلید حافظ، و ایمان آشوری  |:|   جامعه کلنگی یا ضعف تئوری تاریخی؟  |:|   رسانه، مرکز و پیرامون، وحدت و کثرت  |:|   تاریخ شفاهی رسانه: گفتگو با مهدی جامی  |:|   [بايگانیِ لينکدونی]
 
 
 
 

حلقه ملکوت
دفتر زمانه
سايت فيلم چرخ و فلک
خدا و انسان در گودر، لندن: اچ اند اس مدیا، 2011
ادب پهلوانی، تاریخ ادب دیرینه ایرانی از زرتشت تا اشکانیان، تهران: ققنوس، 1388
منطق الطیر رسانه های خرد
انشاالله طبقه متوسط را به خاک خواهیم سپرد
چرا استیو جابز ایرانی نبود؟
به سوی ضد-انقلاب آینده
در باره شریعت و عقلانیت
وبلاگ ایرانی: 60 هزار سردبیر
هند در هویت ایرانی
شبهای موسیقی در ریگستان سمرقند - ویدئو و عکس
از شهر خدا تا شهر دنیا
شراب نیشابور
سکس، جنسیت و عشق در ایران
زندگی خصوصی و عرصه عمومی، سوی ناگفته زندگی ایرانی
ورقی چند از تاریخ گل و گلفروشی در ایران
سیمین و شعر طلایی اش
کارت پستالهایی از تاجیکستان
سمرقند
فرهنگ تاجيک
چهره های فرهنگ تاجيک
تاجيکان از چشم دوربين
بهشت تقسيم شده
مثل نان سمرقندی
از سمرقند تا دوشنبه
هويت تاجيکی
لينکستان تاريخ ايران
Wong Kar Wai
HAWCA
Alan Sokal
Davlatmand and Whirling Tajik Dancers
The Prokudin-Gorskii Photographic Records
آرزو بر باد - پی‌دی‌اف
 
 
May 4, 2005  
نمره اخلاق نامزدها  
 

شايد اگر می دانستم در اين اديتور جديد چطوری بايد در لينکدونی به مطلبی ارجاع داد اين يادداشت را امشب نمی نوشتم ولی چه می توان کرد با بخت گمراه.

مطلب چالش با فرمانده را که خواندم دوباره ديدم که مساله اخلاق در سياست امروز ايران مساله ای جدی است. از روزی که دوست وبلاگ نويسی که تازه از تهران برگشته در وبلاگ اش نوشت که مردم ايران پراگماتيک تر شده اند و دنبال نامزدهايی هستند که بتوانند کشور را اداره کنند و گويا سطح انتظارات دوم خردادی خود را پايين آورده اند در اين فکر بودم که تا چه حد اين گزاره واقع نما ست. با خواندن گزارش گفتگوی دانشجويان با قاليباف دريافتم که اگر برداشت آن دوست از اظهارات مردم درست بوده باشد تنها بخشی از گرايش های رای دهندگان را نشان می دهد.

به نظرم جامعه رای دهنده ايرانی امروز متشتت تر از آن است که با يک گرايش و گزاره متناسب با آن شناخته و گزارش شود. فکر می کنم ممکن است در گروههايی از مردم پراگماتيسم رشد کرده باشد اما اين به معنای آن نيست که به هر کسی با هر سابقه ای رای بدهند صرفا برای آنکه غير از خوش تيپی ژست مقتدرانه ای هم دارد. اگر فهم من بر اساس تحليل بی مرکزی در جامعه ايران درست باشد بايد گفت که آرا بسيار متشتت خواهد بود. شايد برای همين هم هست که خوش تيپ ها هم اميدوارند؛ و البته نگران نيز. به هر حال بيشتر از يک نفر نمی تواند بر کرسی رياست جمهوری تکيه زند. سوال اساسی اين نيست که کسانی به نامزدها رای خواهند داد و هر نامزدی می تواند اميدوار به درصدی از آرا باشد بلکه سوال اساسی اين است که کدام نامزد می تواند در شرايط بی مرکزی محوريت پيدا کند آنقدر که درصد مهمی از آرا را به دست آورد.

من شخصا فکر می کنم مساله اخلاق برای بسياری از مردم همچنان مهم است. دست کم می توان گفت گروههايی از جامعه که حساسيت سياسی دارند و از گروههای پر تکاپو به شمار می روند مثل دانشجويان و هر کس که برای رای دادن از آنها پيروی کند به رفتارشناسی نامزدها در برابر حقوق مردم توجه خواهد کرد. اين همان عرصه ای از اخلاق عمومی است که نامزدها نمی توانند از آن شانه خالی کنند. مساله فقط به ايران هم ختم نمی شود. در بسياری از کشورهای اروپايی و آمريکا نيز اخلاق اجتماعی و سياسی و مردم داری و شيوه حق نگهداری نامزدها بسيار مهم است. اين درست است که به گفته اهل فن در اين انتخابات گروههای سياسی وزن کشی خواهند شد اما به نظرم اين هم نکته ای اساسی است که در اين انتخابات مردم ايران نشان خواهند داد که آيا اخلاق سياسی و اجتماعی نامزدها و پيشينه رفتار ايشان با حقوق مردم برايشان از درجه اعتبار ساقط شده و براساس اصول پراگماتيسم رای خواهند داد يا همچنان رای خود را بر مبنای قضاوتی اخلاقی به صندوق خواهند ريخت. هر چند طبقه بندی های ديگری هم می توان در باره گرايش های رای دهندگان به دست داد اما در حال حاضر دو جبهه اصلی رای دهندگان را می توان بر همين اساس تشخيص داد: اخلاق گرايی يا پراگماتيسم.       

اين مقاله از محمود صدری هم از چندين جهت خواندنی و عبرت آموز است: سکوت و هياهو؛ من هم مثل صدری معتقدم که رای دهنده ايرانی معمولا در دقيقه نود تصميم سرنوشت ساز خود را می گيرد (که بيشتر از هر چيز دلايل ساختاری دارد و روانشناختی متناسب با ساختار بی حزب جامعه) بويژه در اين انتخابات که سکوت رای دهندگان بسيار شنيدنی است! 


Send to    Friend's Email:
Your Email : 
 
نقد و نظر

سلام
اقاي جامي
شما روز حضور قاليباف در سالن نبوديد .انچه حنيف نوشته تنها واقعيت از چشم اوست اما از من هم به عنوان كسي كه كارش مطالعه سياست در ايران است بشنويد:
1.قاليباف اولين نامزد انتخاباتي بود كه امد و با خود 1000 نفر دانشجو را داخل اورد
2.او اولين نفري بود كه امد و منتقدانش را مغرض و منافق و جاهل(برخلاف هاشمي)نناميد
3.اولين نامزدي بود كه براي 3و4 بار دانشجويان در تندترين لايهيشان برايش كف زدند
4.اولين كانديدايي بود كه ريز كارهايش را توضيح داد و گردن كسي نينداخت و خود را مقصر جلوه داد
5.اولين كانديدايي بود كه به خاتمي انتقاد نكرد و روي دوش او هم سوار نشد
6.اولين نفري بود كه شفاف گفت اگر بيايد با رهبري چه ميكند(در عمل نه نظر)
7.اولين نامزد اصولگرا بود كه گفت كاره شوراي نگهبان غلط است
8.اولين معتمد حاكميت بود كه گفت اصلاحات ضروري و عقلانيست
9.اولين نيروي اصولگرا بود كه فهميد اصلاحات جمع كردن پاي دولت در همه عرصههاست
10.اولين نامزد بود كه بهد از بسياري از پاسخهايش جمعيت به فكر فرو مي رفت.
11.اولين نامزد بود كه اقتصاد ميفهميد و ميگفت اقتصاد را بايد جهاني ديد
12.اولين طرفداره اصول بود كه از افتخاره ايران صحبت كرد
اقاي جامي
قاليباف با هوش نيست مانند لاريجاني يا هاشمي بلكه عاقل است و براي همين امد انجا و بدجوري موفق بود
حنيف جوان است و مي خواهد قهرمان شود ولي سياست ايران ديگر قهرمان پرور نيست عاقل ميخواهد و تازه سياست از جنگ به سوي سياست ميرود!
متن جلسه را ببين نظرت عوض مي شود

Posted by: ali sheid at May 5, 2005 5:48 PMعزيزا،
اديتور جديد هيچ فرقی با اديتور قبلی ندارد. در مورد لينکدونی همان‌گونه که قبلاً عمل می‌کرديد بايد عمل کرد، يعنی، بعد از کپی شدن لينک بايد هايپر تکست آن را برداشت، درست مثل قبل. در مورد مطالب عادی وبلاگ هم چنان که گفتم |يا مستقيم در داخل اديتور می‌شود تايپ کرد و يا اين‌که بعد از تايپ در ورد، با استفاده از کلير فرمتينگ، فرمت را بر می‌داری. به جای انتر بين پاراگراف‌ها هم از شيفت انتر استفاده می‌کنيد. اين‌ها دقيقاً همان آداب اديتور قبلی است. اگر ايرادی هست،‌ بار ديگر بگو تا توضيحات لازم را برسانم.

با مهر،
داريوش

Posted by: داريوش at May 4, 2005 10:33 AMوقتي در مورد انتخابات صحبتي مي شود بي اراده خنده ام مي گيرد! شايد خنده اي كاملا از سر ضعف و عصبي! ناخودآگاه به ياد 8سال پيش و دوران خوش دانشجوييم مي افتم و اولين دور انتخابات خاتمي! چقدر شور و شوق داشتيم همه مان، از هر گروه و فرقه اي! حتي صميمي ترين دوستم كه كمي افكار توده اي داشت به خاتمي راي داد! تازه سال 2 دانشگاه بوديم و همه در ستاد انتخاباتي خاتمي!!!! يادم هست يكي از دختران زيبا در خيابان هنگام پخش عكس خاتمي چاقو خورد! آن هم در صورت!!!! پدرم با تمام مخالفتش و خانه نشيني 20 ساله مي گفت: "انتخاب فاسد از افسد است! شايد كه فرجي شود اينبار!" و...!
اين بازيها بگمانم مدتهاست كه تمام شده است و جز اندكي آن هم يا از روي ناداني و يا جبر دولت و مكانهاي كاريشان و يا با وعده وعيد پول و دادن به نوعي رشوه به گروهي از روستاييان و اقشار كم درآمد جامعه(!) ديگراني نيستند كه حوصله سرگرميهاي عذاب آور جامعه رو به نابوديشان را داشته باشند(!)
حضرت سيبستان، شايد دور بودن از اين مردم و اينهمه بي تفاوتي بهتر باشد از بودن و بيشتر از پيش عذاب كشيدن! شما هنوز مي توانيد روياپردازي كنيد اما حقيقت اينجا رنگ ديگري دارد انگار! اكثريت بي هيچ خيال و دغدغه اي فقط مشغول كار(اگر داشته باشند!) و زندگي خودند و بدست آورن ناني و شايد هم خوردن مال ديگري(!) و لا غير!
چيزي به انتخابات نمانده اما باور كنيد كه من فقط در وبلاگها گاهي مطلبي مي بينم و نه در ميان مردم و سطح شهر! به قول شما: "در اين انتخابات که سکوت رای دهندگان بسيار شنيدنی است! " و شايد هم دردآور!
راستي رسيدن به خير و...

Posted by: sahebdiba at May 4, 2005 7:12 AM


نظر دهيد

اطلاعات به خاطر سپرده شود؟

 
پيوند  
نقد و نظر 3
چاپ کن
بفرست